Gallup: A vai B kumppani

Kumman ottaisit?

A. Suhde jossa on seksiä tarjolla kaksi kertaa viikossa, kumppani rakastaa sinua mutta sinulla ei ole mitään positiivisa tunteita kumppania kohtaan.
B. Suhde jossa on seksiä tarjolla kerran kuussa, kumppani pitää sinusta mutta ei ole hulluna rakastunut mutta sinä rakastat kumppania.

Ja kerro vielä oletko mies vai nainen.

(Olen nainen, valitsisin B.)
10217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kumpikaan vaihtoehto ei kävisi minulle. Olen nainen.

Äänestä
  • Pakko valita tai henki veks! :D

    Äänestä

  • ap kirjoitti:

    Pakko valita tai henki veks! :D

    Olen taipuvainen erakkouteen. Pidän yksinoloa huikeasti onnellisempana tilanteena, kuin yksipuolista rakkautta tai silkkaa seksin nytkytystä ;)

    Äänestä

  • ed kirjoitti:

    Olen taipuvainen erakkouteen. Pidän yksinoloa huikeasti onnellisempana tilanteena, kuin yksipuolista rakkautta tai silkkaa seksin nytkytystä ;)

    sulta ei kysytä ootko mielummin erakko. vaihtoehtoa c ei ole olemassa. valitse a tai b tai minä valitsen sun puolesta... ;)

    Äänestä

Valitsen B:n, ja mies olen

Äänestä

Molemmat vaihtoehdot ovat kyllä melko perseestä, mutta ottaisin varmaan vaihtoehto A. Eroaminen olisi itselle tuossa tapauksessa helpompaa. Tavallaan voisi myös ajatella että tilanne-B voisi kehittyä parempaan suuntaan, eli kiintymyksestä tulisi molemminpuoleista. Sen sijaan jos lähtökohta on se että toinen ei tunne toista kohtaan mitään positiivista niin tuskinpa tulee kehittymään parempaan suuntaan. Vähänä kaksipiippunen juttu kun tarkemmin miettii.

Äänestä
  • Olen muuten mies, unohdin mainita

    Äänestä

Mieluummin olen yksin. Olen mies.

Äänestä

Noi ei ole edes samanarvoiset vaihtoehdot. Kun toisessa ei ole mitään positiivista, joten siis sä nussisit tyypin kanssa jota suurinpiiretein inhoat (tai jota kohtaan olen täydellisen välinpitämätön, koska MITÄÄN positiivisia tunteita ei ole)
ja joka jostain sairaudesta johtuen ilmeisesti silti rakastaisi ja haluaisi ihmistä, joka inhoaa häntä tai on täysin välinpitämätön... Ööö... Joo, toi suhde ois sairas.
Mitä iloa siitä seksistäkään olisi, kun sitä toista kohtaan ei todella ole mitään hyvää tunnetta, siis mekaaninen runkkaus toisella ihmisellä: sooloseksissäkin yleensä välittää itsestään ja haluaa hyvää. Tunne on siis kuitenkin hyvä, vaikka yksinkin. Toihan ois sille inhoajalle oksettavaa alistumista? Ja siis, ei, se ei voi nauttia seksistäkään, koska sekin ois jo yksi positiivinen tunne, ja sillonhan se pitäs jo jotenkin sitä toista haluttavana tai tyydyttävänä.

B suhde on harvaseksinen, mutta molemmilla on positiiviset tunteet ja tykätään olla yhdessä, ja niinhän se usein on että aina jossain vaiheessa toisen tunteet ovat syvemmät kuin toisen. Harvaa seksiä ehkä, mutta molemmin puolista halua ja vapaaehtoisuutta. Tolla suhteella on ihan eri lähtökohdat ja se on realistinenkin ilman sairautta.

Että ei tossa ole kahta huonoa tarjolla, vaan toinen vaihtoehto on huonoakin surkeampi ja toinen on vaan kehittymisasteella...

Äänestä
  • Hih! Olen pitkälti samaa mieltä (paitsi että en kauheesti usko tunteiden kehittymiseen parempaan suuntaan).

    Naisille on A vaihtoehtoa tarjolla paljonkin ja jotkut palstan miehet ihmettevät miksi emme hihku innosta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


jos huonot tarjolla kirjoitti:

Kumman ottaisit?

A. Suhde jossa on seksiä tarjolla kaksi kertaa viikossa, kumppani rakastaa sinua mutta sinulla ei ole mitään positiivisa tunteita kumppania kohtaan.
B. Suhde jossa on seksiä tarjolla kerran kuussa, kumppani pitää sinusta mutta ei ole hulluna rakastunut mutta sinä rakastat kumppania.

Ja kerro vielä oletko mies vai nainen.

(Olen nainen, valitsisin B.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu