Mitä mieltä tästä "dieetistä"

Apua kaipaava

aamupala: 100g raejuustoa
lounas: 100g kanaa, 200g vihanneksia (esim. kanawokkia tai kanasalaattia)
(välipalaksi raejuustoa)
päivällinen: 100g kanaa, 200g vihanneksia
iltapala: 150g raejuustoa

(juomana vettä 2-3l päivässä)

..uskaltaisko tota kokella kuukauden? Ystävätär oli itse kokeillut pari viikkoa ja kyllä sen huomasi että oli muija pienentynyt. (ratkesi kuitenkin herkuttelemaan, jolloin painoa palasi hieman) Silti vähän epäillyttää, mitä se tekee terveydelle kun noin yksipuolinen on. Kilokaloreita en osaa laskeskella, mut veikkaisin jäävän alle 1000.

Ylipainoa mulla on lääkärin mukaan semmoset -5kg, mitat 167/75

6

524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nosepäse

      mukaeltu dieetti Jutta Gustafsbergin dieetistä.Vältteletkö hiilareita tarkotuksella? Kyllä niitäkin voi syödä, mutta toki dieetillä ollessa määrää rajoitetaan.Miksi aamupalalla vain raejuustoa? Ja joka välipalalla?

    • jottei !

      Proteiinia siinä näyttää olevan ihan kohtalaisen hyvin, joten mikäpä siinä. Aika rankka tuo tulee olemaan (varsinkin kun on yksipuolinen), mutta eipä tuossa mitään vaarallistakaan näin äkkiseltään katsoen ole. Tietysti rasvan määrää voisi vähän kohottaa esim. kulauksella kalaöljyä aamuisin (tai iltaisin jopa parempi).

      En pitäisi myöskään pahana, jos ottaisit jotain vitamiini- ja hivenainevalmisteita. Ei niiden vähyydestä tietenkään mitään kamalaa seuraa, jos kuurisi kestää vain (alle) kuukauden, mutta kuitenkin voisin suositella, että otat esim. kalsiumia (no jaa, maitotuotteita on, joten kalsiumia tulee kohtalaisesti tuosta kuurista), magnesiumia, rautaa sekä jonkin monivitamiinitabletin.

      Varoituksena vaan se, että joudut opettelemaan sitten tuon jälkeen syömään oikein tai pudotetut tulee takaisin. Muista myös treenata ahkerasti !

      Anna mennä vaan !

    • Ei dieeteille!

      Ei kannata tuollainen. Opettele syömään oikein, niin silloin paino tippuu.

      Ainakin opettele ensin syömään oikein. Sitten vasta tuollaisia dieettejä, jos ihan oikeasti vielä haluat sen jälkeen, kun jo ymmärrät mitä syöt. Kaikki sun kilot tulee takaisin, kun lopetat kuihdutuksen, jollet ole opetellut oikeita ruokatapoja. Nyt et vielä osaa, kun kerran olet ylipainoinen.

    • xxAnssuuxx

      Miks noin paljon raejuustoa?

      • !

        Siinä on erittäin hyvä osuus proteiinia. Proteiinisaanti on kuitenkin laihduttajan suunnilleen tärkein huolen aihe.


      • ! kirjoitti:

        Siinä on erittäin hyvä osuus proteiinia. Proteiinisaanti on kuitenkin laihduttajan suunnilleen tärkein huolen aihe.

        kyllä sä saat muistakin kuin raejuustosta proskut!! toi on sellanen kisadieetti joita käytettiin 80-luvulla. kyllä ois vatsan ja muutenkin terveydelle hyvää että söisit täysvilja tuotteita. juomista :vettä tarpeeksi, 2-3l/päivä.myös hedelmiä ei pidä unohtaa.muistaa täytyy että menee aina aluksi aikaa ennenkuin alkaa ns.ketoxtoida. rasvan palamiseen voi aluksi mennä jopa 2vko. joten nämä lyhyt kestoiset dietit on kyllä humpuukia. terv.ex-body mestari.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe