Taas tuli palkankorotus

joku ketunhäntä täss

Pyytämättä lisäävät palkkaani taas toista sataa. Nyt 3100 brutto. Toimenkuva on kuulemma muuttunut sen verran että se on perusteltua. Mikähän vedätys tässä nyt taas on takana. Ilmeisesti lisää työtä tiedossa ja paljon. Nooh,kyllä se raha kelpaa, laittakaa vaan tulemaan kaikki otetaan vastaan.

2

1097

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pykälisti

      Ei välttämättä "vedätys". Vaan tapa sitouttaa. Uuden palkkaaminen sisäänajoineen maksaa aina rahaa ja aikaa yritykselle. Tosin ns. ilmaisia lounaita ei ole:)

      • Jaakoppi_75

        Ole onnellinen. Itsellä ennen vuoden vaihdetta taas tappelut edessä. Lisää palkkaa ei yleensä tipu muuta kuin kun on kova kovaa vasten eli taktiikkanani on hakea vastaavanlaiseen virkaan jossa palkka on parempi ja tämän jälkeen alkaa keskustelemaan nykyisen työnantajani kanssa jatkosta. Mikäli ei neuvotteluiden jälkeen palkka ei nouse niin tällöin otetaan uusi paikka vastaan ja lyödään irtisanomisilmoitus nykyisen työnantajani käteen. Tähän asti on toiminut eli palkka on noussut 200-300 eurolla. Ikävää, että homman täytyy toimia näin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      974
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      812
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe