Luin tuon ketjun, jossa nainen kyseli markkina-arvoaan, ja kas, itse ATmiesten jumala Henry Laasanen on vastannut naisen kysymykseen toisella sivustolla.
http://henrylaasanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/43207-nainen-kysyy-mika-on-markkina-arvoni
Tuli kyllä mieleen nämä palsta-ATmiesten marinat siitä, että miksi he eivät kelpaa naisille kokemattomina ja tylsinä ja epämiehekkäinä. Eikös tässä itse Laasanen sano naiselle samoista asioista. Hän sanoo että plussaa on aikaisemmat seurustelusuhteet ja naisellisuus, miinusta on tylsältä vaikuttaminen (harrastukset, ammattikin melkein tylsä) ja ujous.
Joten pitäisiköhän nyt palsta-ATmiesten miettiä näitä juttuja omalta kohdalta. Että heidänkin kohdalla varmaan plussaa olisi aikaisemmat seurustelusuhteet ja miehekkyys. Miinusta taas tylsyys ja ujous. Voisivat pyytää Laasaselta vaikka arvion itsestään ja liimata sen seinälle näkyvälle paikalle. Voisivat sitten lakata syyttämästä naisia kelpaamattomuudestaan, kun olisi nenän edessä mustaa valkoisella itse Laasas-jumalan näpeistä, että ne viat ja syyt on heissä itsessään. Vai kuuluuko meidän nyt ruveta marisemaan ja syyttelemään miehiä siitä että naisella pitää olla jännä ammatti ja harrastukset ollakseen miesten mieleen?
http://henrylaasanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/43207-nainen-kysyy-mika-on-markkina-arvoni
Tuli kyllä mieleen nämä palsta-ATmiesten marinat siitä, että miksi he eivät kelpaa naisille kokemattomina ja tylsinä ja epämiehekkäinä. Eikös tässä itse Laasanen sano naiselle samoista asioista. Hän sanoo että plussaa on aikaisemmat seurustelusuhteet ja naisellisuus, miinusta on tylsältä vaikuttaminen (harrastukset, ammattikin melkein tylsä) ja ujous.
Joten pitäisiköhän nyt palsta-ATmiesten miettiä näitä juttuja omalta kohdalta. Että heidänkin kohdalla varmaan plussaa olisi aikaisemmat seurustelusuhteet ja miehekkyys. Miinusta taas tylsyys ja ujous. Voisivat pyytää Laasaselta vaikka arvion itsestään ja liimata sen seinälle näkyvälle paikalle. Voisivat sitten lakata syyttämästä naisia kelpaamattomuudestaan, kun olisi nenän edessä mustaa valkoisella itse Laasas-jumalan näpeistä, että ne viat ja syyt on heissä itsessään. Vai kuuluuko meidän nyt ruveta marisemaan ja syyttelemään miehiä siitä että naisella pitää olla jännä ammatti ja harrastukset ollakseen miesten mieleen?
Vastaukset 11
Vanhimmat
ujo ja epämiehekäs mies.
" Että heidänkin kohdalla varmaan plussaa olisi aikaisemmat seurustelusuhteet ja miehekkyys."
Kukaan ei täällä ole väittänyt, etteikö aiemmat seurustelusuhteet olisi miehellä plussaa. Sitähän täällä juuri on sanottukin.
Ja viat ja syyt ei kuulu MAT:iin millään tavalla. Ja tuossa siis arvioitiin markkina-arvoa naisen ikäisiin naisiin. Miehillä aiemmat seurustelusuhteet, työpaikka, miehekkyys merkkaa tietysti paljon enemmän kuin naisella.
"Vai kuuluuko meidän nyt ruveta marisemaan ja syyttelemään miehiä siitä että naisella pitää olla jännä ammatti ja harrastukset ollakseen miesten mieleen?"
Ei, koska ei tarvitse olla.
"Ja viat ja syyt ei kuulu MAT:iin millään tavalla"
Viat: tarkoitin miinusta tuovat piirteet ja faktat, jotka ovat syitä sille ettei kelpaa.
"Miehillä aiemmat seurustelusuhteet, työpaikka, miehekkyys merkkaa tietysti paljon enemmän kuin naisella."
No mitä siinä sitten rutisemaan, jos guru sanoo että näin on niin sitten niin on, eikö? Naisilla merkkaa ulkonäkö, miehillä muut asiat. Kumpaa on helpompi muuttaa onkin hyvä kysymys. Molempia varmaan yhtä hankala, joten mitäs teet.
"Ei, koska ei tarvitse olla."
Markkina-arvoaan kohottaakseen tarvitsee olla. Jos siis sitä haluaa kohottaa.
"Markkina-arvoaan kohottaakseen tarvitsee olla. Jos siis sitä haluaa kohottaa."
Jos nainen haluaa kohottaa markkina-arvoaan, niin laihduttaa. Siinä se. Naisen ei tarvitse vaihtaa työpaikkaa, tai hankkia itselleen kokemuksia, tai ottaa epämukava rooli.
Markkina-arvon kohottaminen merkitsee naiselle, että kysyntä kasvaa, joten hän voi saada parempitasoisen miehen, mikäli älyää tehdä järkevän valinnan. Nainen saa mitään tekemättäkin jonkunlaisen miehen.
ATM:ien tilanne on toinen. ATM:t eivät saa naista laisinkaan, jolleivat ala uurastaa markkina-arvon nostamiseksi.
Kyllä se laihduttaminen joillekin voi aikamoista uurastamista olla. Lisäksi, se että on laiha ei takaa sitä että on kaunis. Myöskään naisellisuus ei tule kaikille luonnostaan.
Kyllä ne ATmiehetkin saisivat jonkunlaisen naisen, mutta kun ei kelpaa. Esim lähibaarista varmasti löytyisi joku. Samalla tavalla naiset varmasti saisivat jonkinlaisen miehen, mutta mitä sitten jos se on mies jota ei halua. Hyvän miehen löytäminen voi olla aika vaikeaa.
Jees, niin se on että joskus asioiden eteen pitää uurastaa. Ei työpaikkojakaan noin vain hyväntahtoisuuttaan tarjota, vaikka se mukavaa olisikin. Jotkut joutuvat uurastamaan enemmän kuin toiset. Valitettavasti elämä ei kohtele kaikkia samalla tavalla. Muuttuuko asia ainaisella ruikutuksella? Ei.
Tuli vielä mieleen, että mikäköhän olisikin Laasasen tuomio kun palsta-ATmies kirjoittaisi:
"Olen erakko, ujo, mielenvikainen, erittäin jyrkät arvot omaava. Haukun naisia netissä joka päivä, se antaa elämälleni jonkinlaisen tarkoituksen. Myös se tuo minulle ihanan vallantunteen, että joskus vihjailen olevani räjähdyspisteessä ja väkivaltaisuus on ihan pinnan alla. Naisten suhteen olen täysin kokematon, en ole kovin miehekäs olemukseltani, harrastuksia ei ole paitsi netti.
Naisissa pääasia minulle on heidän ulkonäkönsä, jonka mukaan sitten määrittelen heidän ihmisarvonsa."
Huom en nyt tarkoita että kaikki ATmiehet olisivat tällaisia, mutta puhunkin juuri näistä sekopäisistä palsta-ATmiehistä joiden mielestä naisten kuuluisi huolia heidät juuri sellaisina kun ovat, koska hehän ovat niitä kunnon miehiä!
analyysi :-D
Käsitän että oikeasti nämä mental-case nuoret miehet ovat jotenkin muutenkin viallisia kuin aitoja at-miehiä ja vastaavasti moni aito at-mies voisi kyllä naisensa saada kun vain osaisi oikeanlaisen naisen oikein iskeä.
Koska vallitseva selvä vääristymä nykyisillä parisuhdemarkkinoilla ajaa lukuisia kelpomiehiä (ei dokaa kolmesti viikossa, ei petä, ei lyö, ei huuda lapsille (jos on kuviossa) jonkin pienen täysin hyväksyttävissä olevan miehen karaktäärin takia.
Miksi miehen pitää olla ihan valmis paketti heti kun hänet nainen näkee kumppani ehdokkaana, eikö enää ole sijaa luonnolliselle kehitykselle parisuhteessa?
Ei, koska heti vaan paneskellaan ympäriinsä, tylsistytään "tässäkö tää olikin" ja erotaan etsimään uutta ja parempaa. Ihmiset turmeltuvat omien mielikuviensa takia, koska eivät halua tehdä työtä kehittyäkseen vaan, kaiken pitäs olla nenän edessä nyt-mulle-kaikki-heti.
Mies voi siis nostaa ma:ansa, mutta sen hinta on kova. Nainen voi ostaa muotitamineita ja stailata itsensä ja katsoa mitä tulee tarjonnasta, miehellä tie suosiolliseksi jollekkin naiselle on pitkä, kova, hikinen ja kyynelinenkin.
Millä oikeudelle jotkut voivat vaatia miestä muuttumaan lähes täysin toiseksi, kun ei kelpaa omana itsenään.
Ja kuitenkin on satoja ja tuhansia samanikäisiä miehiä jotka eivät sen kummempia ole ajatuksiltaan tai edes lookiltaan, täysin nätin naisensa kanssa kimpassa. Mutta onko joku vaatimus tullut näille miehille, jonka he ovat onnistuneet muuttamaan menestyksekseen?
Ihmisiä motivoi erilaiset kannustimet.
Linkittäisin tähän vielä Fingerporin sketisin, mutta olkoon, jossa mies juttelee kaverilleen olkkarissa, "olen pitänyt oveani aina naiselle auki mutta ei ole löytynyt" *talon ulko-ovi auki*
Ja tuo tylsyys, nainen saa olla sitä mies ei. Nainen vaatii rock-stara egon, nainen voi olla täysi hiirulainen itse. Miksi ujohko mies ei kelpaa hiirulaisnaiselle?
Voitin kyllä ujouteni naisten suhteen, mutta mielenkiintoisuuteni tökkii, eikä siihen aina edes viina auta. Narkkariksikaan en halua päätyä, se on liian kova hinta, tällä hetkellä.
Täyttä totta. Ei tuohon oikeastaan ole edes mitään lisättävää. Luulisi nyt menevän niin sanotusti jauhot suuhun ketjun aloittajalta. Uskomatonta näkemyseroa sukupuolten välillä.
Voin vielä ymmärtää sen, jos luokkajaon perusteella ollaan täysin pihalla "toisenlaisten" ihmisten arjesta ja elämästä, mutta että niputetaan ATM:t sen-ja-senlaisiksi ilman että osattaisiin sanoa mitään rakentavaa.
Ja se se vasta onkin ruikutusta ja (tietyin varauksin) typerää huomiohakuisuutta.
Okei okei, totta puhuen nämä markkina-arvoteoriat ja ATM ja muut jutut ovat mielestä niin käsittämättömän typeriä etten ymmärrä miten joku aikuinen ihminen voi tuollaista paskaa hokea naama peruslukemilla. Miten joku voi tosissaan tilastoida ihmiset tuolla tavalla? Tämä Laasanenkin pokkana selittää että tupakoimattomuus nostaa pisteitäsi, mutta harrastukset laskevat; ihan kuin ihmisen eri puolista ja tekemisistä voisi tehdä jonkun matemaattisen yhtälön, jonka summa sitten on se markkina-arvo. Käsittämätöntä.
Tottahan se on, että kun kehitetään teorioita ja tehdään tilastoja, asioita pitää yksinkertaistaa joskus rajustikkin. Mutta miten voi olla mahdollista että jotkut menevät tällaiseen ihmisten lokerointiin niin tosissaan? Että molemmissa sukupuolissa on kolme ryhmää ja thats that. Tällaisessa on täysin unohdettu että ihmiset ovat yksilöitä. Jos joku kuuluu ryhmään ATM, hän voi olla mitä mukavin ja herttaisin ihminen. Tai sitten hän voi olla tällainen häiriintynyt palstahirviö, joka vielä oikeasti luulee olevansa kunnon mies. Ja sitten ruikutetaan jostain parisuhdemarkkinoiden vääristymistä ja syytellään muita. Mielestäni jo käsite "parisuhdemarkkinat" on niin absurdi kuin olla ja voi, jos oikeasti ajattelee asiaa, mutta se onkin jo toinen aihe.
Näissä keskusteluissa aina puhutaan ääripäistä ja halutaan unohtaa että suurin osa ihmisistä ei kuulu näihin ääripäihin. ?poikamieskin tuossa sanoo että "Nainen vaatii rock-stara egon". Jos nyt ajattelee että suurin osa miehistä kokee elämänsä aikana parisuhteita, menee naimisiin ja perustaa perheen, niin voi kysyä, että onko sitten suurin osa miehistä näitä rock-stara egoja?
Ja tämä tylsyyskysymys. Että miehelle kelpaa tylsä nainen, mutta naiselle ei kelpaa tylsä mies. Täh? Tuskin kenellekkään kelpaa tylsä kumppani. Ja jälleen voisin mainita, että suurin osa miehistä päätyy parisuhteeseen. Ovatko he jotain ihmemiehiä?
Voisin vielä ?poikamieheltä kysyä selvennystä asiaan, kun puhuit aidoista ATmiehistä. Voisitko selvittää että mikä on aito ATmies? Miksi viittat että palstahirviöATM ei olisi aito ATM?
Ja sinulle kerron vielä näin ihan faktana, että muotitamineet ja itsensä stailaus ei todellakaan ole mikään naisten tie suosioon. Se suosio tulee jostain ihan muusta.
Tämä kulttuurime jossa keskeisessä rololissa talouspuolen asioiden ohella on juurikin tämä parisuhde/seksi-kulttuuri on sellainen, että me olemme siihen vuorovaikutussuhteessa. Tämä tarkoittaa sitä että yhtäältä me itse kukin vaikutamme(enemmän tai vähemmän, aktiivisemmin tai passiivisemmin) kulttuuriimme ylläpitäen ja/tai muuttaen sitä ja toisaalta olemme tämän kulttuurimme paineiden alaisena.
No meidän joukossamme kylläkin elää ihmisä alakulttuureissa tai sitten muutoin vaan kulttuurin kautta tulevista paineista mitään piittaamatta ja he sitten voivat helpostikkin käyttää hyväkseeen(esim. ottaa mielettömästi naisia nussittavakseen ja paljon lapsiakin heille tehdä jos ja kun se on heidän tavoitteensa) erityisesti kulttuurin murrosvaiheita(vaiheita joissa vanhat arvot ovat paljolti hävinneet ja uusiakaan ei vielä ole tilalle tullut).