Irtisanomissuoja

Suomeenkin

Läntisistä Eu-maista on suomessa helpoin ja halvin päästä eroon iäkkäistä ja sairaista työntekijöistä !
Korkea aika olisi saada irtisanomisturva ja korvaukset työntekijöille,kansainväliset firmat vähentävät ja lopettavat suomessa kun se on halvinta .
Samaa harrastavat pörssiyritykset,pelkästään kurssia nostattaakseen.Määrät ovat suuria yleensä satoja !
Yt_laki on täysin hampaaton,kun sanotaan tuotannollisten ja taloudellisten syiden takia irti .
Vasemmistopuolueet (Demarit ja Vassut ) olisi jo korkea aika herätä toimintaanja saada kunnon suoja vanheneville irtisanottaville,sillä heillä ei ole mitään mahdollisuutta päästä enään töihin !
Lisänä vielä EK on nostattamassa porvareiden tuella eläkeikiä , eli työttömänä olevat kuolevat ennenkuin pääsevät vanhuuseläkkeelle !
Miksi SAK ei reagoi,itsekin maksan jäsenmaksut kyseiseen liittoon.

1

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi sitä-

      Voi toiki tehdä tutkinta pyynnön Etelä-Suomen Aluehallintoviraston Työsuojelu osastolle ( lääni alehallintovirastoon eli työpaikka läänisi alehallintovirastoon ) .
      Asioissa on käytetty kahta Lakia esim. Vahingonkorvauslaista LUKUA3:1 § ( esimies uuden omistajan palveluksessa yritys myynnin jälkeen tekee virheen jonka seurauksena syntyy korvausvelvoite virheen kärsineelle henkilölle josta yritys joutuu maksamaan korvauksia korvaukset löytyy osittain Työsopimuslaista ) jne. ja Työsopimuslaista esim. LUKU2:2 § ( kohdassa puhutaan tasapuolisesta kohtelusta ) jne.

      Lisäksi on huomioitava ehkä löytyy Ihmisoikeuslain kohdista / Työsopimuslain kohdista joissa luetaan kenellä on parhaimmat edellytykset työllistyä yrityksen ulkopuolella ja keitä yritys pystyy tukemaan työllistymään nopeasti ja helposti työllistyviä henkilöitä kun uusi omistaja järjestää yrityksen uudelleen työntekijäkustannusten muodostumista .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      282
      4751
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3056
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      50
      2959
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      986
    8. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      969
    10. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      961
    Aihe