Ystäväni tytär sai vakituisen paikan upouudesta baarista heinäkuun alusta koko talven kestäneen työttömyyden jälkeen. Nyt neljän kuukauden koeajasta on kulunut siis kolme kuukautta.
Tyttärelle oli kehittynyt jo jonkinmoinen talousahdinko työttömyyden aikana ja nyt oli työnantajalle tullut ulosotosta määräys palkan kolmanneksen ulosmittaukseen.
Työnantaja oli soittanut tyttärelle suurinpiirtein haukkuen hänet pystyyn ja syyttänyt tietojen salaamisesta työpaikkahaastattelussa. Kuitenkaan hän ei ollut kysynyt kuin rikosrekisterimerkinnöistä, joita tällä tytöllä ei ole. Nämä eivät käsittääkseni ole sama asia?
Kaksi päivää ko. puhelun jälkeen tytär irtisanottiin. Syyksi ilmoitettiin uusi yrityksen osakas, jolloin tunteja ei riitä kaikille, ja koska tytöllä oli ulosottoasia, niin se oli ratkaiseva tekijä. Työnsä hän on hoitanut kuitenkin erinomaisesti. Ymmärrän, että koe aikana voi pistää pihalle melkein syystä kuin syystä, mutta onko tämä ihan normaalia? Voiko tätä asiaa missään selvittää noin laillisuuden kannalta, tyttö ei kuulu vielä liittoon. Harmittaa tytön puolesta.
osaako joku neuvoa?
3
517
Vastaukset 3
- -.--.-.-.-.-.-.-.
Tuohon paikkaan ei varmaan halua palata, eikä ole pakkokaan, kun kerta irtisanominen on tehty. Jatkotoimena olisi siis korvausten saaminen laittomasta irtisanomisesta ja näpäytys ex-työnantajalle.
Koeaikanakaan ei saa sanoa irti epäasiallisella perusteella. Työntekijän talousvaikeudet eivät ole missään tapauksessa asiallinen peruste. Tuskinpa uusi osakaskaan käy perusteeksi, ainakaan jos asia olisi ollut tiedossa tytön palkkaushetkellä.
Tytön taloudellinen tilanne on ilmeisesti sellainen että hän saisi ilmaiseksi kunnallista oikeusapua. Toinen kanava voisi olla kotivakuutuksen oikeusturvavakuutus.
Tytön kannattaa rekisteröityä heti työnhakijaksi. Baarin tilannetta kannattaa seurata, sinne ei saa palkata 9 kk uusia työntekijöitä, jos hän on työtön ja irtisanomisessa ilmoitetaan syyksi työn väheneminen. Ts hänet olisi otettava takaisin. Jos baari haluaa ihan laillisesti palkata uusia työntekijöitä, niin ne voi jopa maksaa tytölle siitä, ettei hän hae töihin. Voi jopa olla, että korvauksia ei kannata vielä vaatia, vaan seurata miten baarin tilanne kehittyy. Aineistoa täytyy tietysti kerätä. Aikaa taitaa olla pari vuotta, mutta tuolla toimialalla työnantaja saattaa hyvinkin mennä nurin ennen sitä.
Toivottavasti tyttö saa sellaisen korvauksen, että voi maksaa velkansa ulosotosta. Tai pääsee velkojien kanssa järjestelyyn, jossa raha ei kulje ulosoton kautta.- No jo on!
Sinulle vastauksestasi ;)! Tätä minäkin toivon. Tyttö on ihan hyvä ihminen ja työntekijä. Varmaan saa uuden työn ja on hakenut kouluun.
- No jo on!
tekstiin.Tytöllä olikin kahden kuukauden koeaika työsopimuksessa erikseen mainittuna. Sopimus oli päivätty 1.8 alkavaksi, mutta hän oli aloittanut työt 15.7, josta todisteena on palkkakuitti.
Tyttö oli eilen yhteydessä oikeusavustajaan, joka oli suuresti hämmästellyt tapausta. Aika on hänellä 7.10 varattuna asian käsittelyyn. Pahimmillaan työnantaja on kuulema velvoitettu maksamaan kahden vuoden palkan. Pitikö työnantaja tyttöä ihan helposti höynäytettävänä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911694
- 861443
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..171005- 48949
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su44888Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.133711Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.87693Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30661Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!23617