Moikka!
Olen seurustellut noin puoli vuotta poikaystäväni kanssa, jonka tapasin netissä. Minua on kuitenkin jo pitkään vaivannut se, että hänen ilmoituksensa on edelleen deittpalstalla ja hän myös vierailee siellä päivittäin. En vain ole saanut otetuksi asiaa puheeksi, koska aina kun tapaamme, en halua pilata hetkiämme sillä, että yhtäkkiä alkaisin tivaamaan tätä asiaa. Toisaalta minua myös hävettää, että jos hän alkaisi ajatella, että olen mustasukkainen kyttääjä jne., kun kysyisin syytä, miksi hän edelleen roikkuu siellä foorumilla. Vai onko kyseessä vain päivänselvästi se, ettei hän oikeasti välitä minusta, vaan on vain kanssani, kun ei tällä hetkellä ole parempaakaan tarjolla ja etsii siinä samalla uutta? Joka tapauksessa minua loukkaa hänen nettipalstalla roikkumisensa eikä se tunnu todellakaan oikealta. Ymmärtäisin kyllä sen, jos hän pitäisi ilmoitusta esim. pari kuukautta tapaamisen jälkeen, mutta mielestäni puolen vuoden deittailun jälkeen olisi jo syytä poistaa ilmoitus. Vai olenko vain liian tiukka moralisti? Onko muilla vastaavia kokemuksia? Haluan kuitenkin suhteen, jossa olen ainoa ja jossa minusta pidetään enkä vain mikään hätävara, että "ollaan nyt tuon kanssa, kun ei parempaakaan löytynyt".
Olen seurustellut noin puoli vuotta poikaystäväni kanssa, jonka tapasin netissä. Minua on kuitenkin jo pitkään vaivannut se, että hänen ilmoituksensa on edelleen deittpalstalla ja hän myös vierailee siellä päivittäin. En vain ole saanut otetuksi asiaa puheeksi, koska aina kun tapaamme, en halua pilata hetkiämme sillä, että yhtäkkiä alkaisin tivaamaan tätä asiaa. Toisaalta minua myös hävettää, että jos hän alkaisi ajatella, että olen mustasukkainen kyttääjä jne., kun kysyisin syytä, miksi hän edelleen roikkuu siellä foorumilla. Vai onko kyseessä vain päivänselvästi se, ettei hän oikeasti välitä minusta, vaan on vain kanssani, kun ei tällä hetkellä ole parempaakaan tarjolla ja etsii siinä samalla uutta? Joka tapauksessa minua loukkaa hänen nettipalstalla roikkumisensa eikä se tunnu todellakaan oikealta. Ymmärtäisin kyllä sen, jos hän pitäisi ilmoitusta esim. pari kuukautta tapaamisen jälkeen, mutta mielestäni puolen vuoden deittailun jälkeen olisi jo syytä poistaa ilmoitus. Vai olenko vain liian tiukka moralisti? Onko muilla vastaavia kokemuksia? Haluan kuitenkin suhteen, jossa olen ainoa ja jossa minusta pidetään enkä vain mikään hätävara, että "ollaan nyt tuon kanssa, kun ei parempaakaan löytynyt".
Vastaukset 18
Vanhimmat
Sun on pakko sanoa poikaystävällesi että tiedät että hänellä on ilmoitus ja se loukka sinua. Ei kannata kertoa että olet tiennyt jo noin pitkään. Minä olisin sanonut heti kun olisin huomannut ilmoituksen, vaikka oltais vasta sovittu seurustelusta. Puhumalla ja kysymällä asiat selviää, ei itsestään.
että unohda se paska. Itse törmäsin justiin pelinaiseen joka myös piti profiilia silloin tällöin, valehteli ja kierteli kun kysyin. Usko, parempi sulle. Itse pistin just välit poikki tähän tyyppiin tänään. Paras näin, eikä tartte sitten myöhemmin enää miettiä. Toinen kun oli leikkimielellä vaikka ns. tosissaan haki, itse hain tosissaan. Hyvät viikonloput ja mieti asiaa..
No missä vaiheessa teidän suhde on? Sanoit että olette seurustelleet puoli vuotta, voithan kysyä että missä tässä suhteessa ollaan menossa. Ei välttämättä tarvitse ilmoitusta mainita jos et halua vaan voit asiaa selvittää vähän kierrellenkin.
Ei nyt voi muuta kuin ottaa asia puheeksi. samalla opitte käsittelemään asioita avoimesti keskenänne, ja se on suhteessa välttämätöntä.
Olet korvike/varalla! Mulle kävi noin, surustelin naisen kanssa 2v ja suhde oli on-off, nainen jätti ja pian halus takaisin ja olin idiot ja aina menin takaisin..sitten lopuksi paljastui, että naisella oli treffiprofiili ja oli etsiny koko ajan uutta miestä :(
tohtoriksi väittelevän miehen kanssa, oli kuulemma niin paljon hommia koneella..joo..deittipalstalla notkui minkä ehti. Lähdin lätkimään, suosittelen samaa sullekin. Itse löysin paremman miehen livestä, kaverini joka on nyt nettitreffeillä, sanoo exäni roikkuvan edelleen linjoilla vaikka meidän jutusta on jo pari vuotta. Se ukko ei ketään löydä kun mikään ei ikinä riitä.
musta sun kannattais luoda itteki profiili sinne ja sitte laittaa viestiä sille tyylin "kappas, säki oot täällä!".. eiköhän viesti mene perille..
tai sitte luot feikki profiilin ja ehdottelet sille kaikenlaista, kato nappaako madon.
Hei, taas!
Kiitos hyvästä ideasta. Laitoin tässä viikonloppuna feikkiprofiilin ja katsotaan, miten käy. Jos mies siihen vastaan, niin kaikki on todellakin ohi, ohi, ohi. Jotenkin vain säälin niin paljon tuota poikaystävääni, etten suoraan päin naamaa saa häneltä sitä kysyttyä. Hän on kärsinyt elämässään todella paljon ja kait sitten ajattelen, ettei hän voisi sellaista kärsimystä tuottaa toiselle, että tapailisi toista mm. olisi sängyssäkin, ja silti pitäisi ilmoitusta treffipalstalla. Mutta en vain ymmärrä. Toivottavasti asia selviäisi pian. Ehkäpä kärsimys ei ole jalostanutkaan häntä, vaan muokannut hänestä kylmän petturin ja kieroilijan.
miten kävi? Nappasiko syötin??
Olette seurusteluvaiheessa. Tuo on se aika jolloin etsitävn ja halutaan tutustua eri ihmisiin ja heistä valita yksi jonka kanssa vietetään enemmän ja enemmän aikaa. Et kerrro millä tasolla seurustelunne on mutta oletan että olette kumpikin hakemassa erilaisia ystäviä vielä.
Mikäli olette vieneet sen jo intiimille tasolle niin sinulla on kaikki oikeudet vaatia käyvän kurssin mukainen hinta. Tuossa tapauksessa poika ilmeisesti on valmis intiimeihin suhteisiin jokaisen halukkaan kanssa. Sinä vain olit ksi monien joukosta joka meni lankaan.
Tietenkin voit kysyä miksi hän hakee yhä seuraa deittipalstalta! Ja voit kysyä myos halutessasi että "olemmeko me tiimi vai ei"? Riippuen hänen vastauksistaan voit itse päättää minkä tason ystävä hän on, jvvko hän hyvänpäivän tutuksi, silloin tälloin elokuva ja lenkkeilyseuraksi vai jatkaakko hänen kanssaan tiiviimmin yhdessäoloa.
Puoli vuotta on yleensä se kuherteluraja, sitten alkaa ne oikeat piirteet näkyä ja se yleensä pilaa suhteen.
Kattele vielä tovi...eihän se poika sua nyt kuitenkaan petä, vaikka muitten kans seurusteleekin netin kautta.
Jos vielä vuoden päästä roikkuu siellä, sano, että nyt pitää jo valita, sinä tai ne muut.
Hei!!
Mulla oli sama tilanne. oltiin oltu yhdessä noin puoli vuotta ja tuli esiin että hänellä on profiilia ja käy siellä vielä. ei nyt päivittäin mutta oli käynyt viikon sisään näki profiilissa kun sen työkaverin kanssa näin.
Kysyin sitten että mikä ja miksi tämä on? voooih, se on vanha profiili ja ollu jo muutaman vuoden entisen avovaimon aikoihin jo. Ei hän oikeasti tee mitään siellä vaan tekivät muka huvin vuoksi miehen työkaverin kanssa sellaset vaikka molemmat olleet jo vuosia suhteessa.
Poisti sitten ainakin yhden profiilin minkä olin nähnyt ja asia jäi siihen.
Kunnes..
vuosi myöhemmin eli puolentoista vuoden seurustelun jälkeen selvisi että hänellä oli taas profiili. luultavasti oli koko ajan ollutkin en vaan ollut niistä tiennyt. Loukkaannuin todellakin kun hän edelleen touhuaa tommosia näinkin pitkän ajan jälkeen. Ja tietää että minä en pidä siitä jne jne
Taas kerras selitti ettei hän muka oikeasti mitään sieltä hae vaan ihan HUVIN VUOKSI on siellä. oli kirjautunut lähiaikoina. Sanoi ettei ole maksanut mitään jäsenmaksuja eli ei pysty edes kunnollisia viestejä lähettämään. En pysty uskomaan että kukaan ihan vaan huvikseen tuolla roikkuu vaan jotain on vialla. Mitään todisteita minulla ei ole että hän olisi ketään sieltä tavannut/pettänyt minua mutta kyllä se todella pahasti horjuttaa uskoani meidän suhteeseen.
Hänellä on pahoja sitoutumisongelmia eikä varmaan ikinä tule olemaan täysin rehellinen kellekkään. Tai sit minussa vaan on niin paljon vikana ken tietää mutta ihmettelen kovasti miksei hän sitten minua jätä vaikka olen tätä hänelle ehdottanutkin.
Vaikka joku on sitä mieltä että on moraalitonta tai väärin tehdä feikkiprofiili niin suosittelen sinulle sitä kuitenkin. Eipähän jää mitään selittelemisen varaa jos hän siihen nappaa.
Minulla ei enää ole tätä mahdollisuutta koska hän taas poisti sen "kun se minua häiristee" mutten pysty silti luottamaan ettei hänellä olisi niitä jossain lisää ja jatkaa tätä sairasta leikkiä edelleen.
Jos käy ilmi että hän jatkaa uusien heilojen metsästystä vaikka on suhteessa sinuun niin jos vaan pystyt niin jätä hänet koska epätodennäköistä on että hän yhtäkkiä muuttuisi ja olisi aidosti vain sinun kanssasi.
Itsekin pitäisi lähteä muttei vaan ole pystynyt. nyt mennyt kohta pari viikkoa kun sain tietää eikä enää luota toiseen missään muussakaan asiassa :(
Voimia sulle ja toivotaan että molempien tilanne selkiintyy ja löytyy se aito ihminen jossa ei tällaisia narsistisia piirteitä ole :)
Ikävä kuulla, että muutkin ovat joutuneet kokemaan saman kuin minä eli että seurustelukumppanin deitti-ilmoitus roikkuu yhä deittipalstalla, koska ei tämä kyllä mitenkään kivaltakaan tunnu. Laitoin siis sen feikki-ilmoituksen, vaikka se vähän pahalta tuntui, mutta eipä miesystävänikään mikään kauhean mukava ole, kun aina vaan siellä roikkuu eikä mieti, miltä se mahdollisesti minusta tuntuisi. En kuitenkaan uskaltanut kertoa siinä juuri mitään itsestäni, ettei miesystäväni vain tunnistaisi kirjoitustyylistä minua. Olen nyt käynyt pari kertaa ihan vain hänen sivuiltaan, mutta hän ei ilmeisesti ole käynyt minun sivullani/ilmoitusta katsomassa tai sitten ei ole huomannut minua, kun ne kävijät kait menevät nopeasti pois näkyvistä. No, nyt olen kuitenkin sitten kirjoittanut hänelle myös lyhyen viestin. Vielä ei ole tullut vastausta, muttaa will see. Joka tapauksessa alan jo väsyä koko touhuun, en edes uskalla rakastua häneen, koska ei häneen voi ainakaan vielä luottaa. Tuntuu, että joskus jopa toivoisin, että hän narahtaisi ja sitten voisin jättää hänet hyvällä syyllä, kun olen näköjään niin liian nynny ja kiltti, etten voi sitä muuten tehdä.
Hei, taas!
Poikaystäväni vastasi tänään deitti-ilmoitukseeni ja kertoi kaipaavansa parisuhdetta. Minä en ollut siis hänelle mitään. Olin liian optimistinen, olisi heti pitänyt luottaa vaistoihini ja niihin viesteihin, jossa käskettiin jättämään se paska. Voi että olin taas typerä ja sinisilmäinen! Tällä hetkellä itku pyrkii kurkkuuni ja olo on tosi kamala, mutta hän kyllä jää nyt pois elämästäni 100%:sesti. Vaikea keskittyä duuniinkin, mutta haluan hoitaa tämän asian nopeasti pois päiväjärjestyksestä ja jatkaa elämääni eteenpäin.
Voi ei!:/ Hyvä, että asia selvisi kuitenkin nyt eikä esimerkiksi kolmen vuoden päästä. Onneksi miehet ei tästä maailmasta lopu kesken... Voimia!!
Hei
Olen kokenut samaa, itse sain "narautettua" miehen jo parin kuukauden tapailun jälkeen. Ihan samalla lailla kuin sinäkin. Olimme siis tapailleen noin 3kk, kun huomasin että miehellä 5 (!!!) treffi-ilmoitusta nettisivulla. Tunnistin ne kaikki hänen omalaatuisesta kirjoitustyylistään. Vastasin näistä yhteen keksityllä omalla profiililla, ja tadaa: mies todellakin kuulema etsi vakavaa parisuhdetta, oli valmis asettumaan aloilleen ja ties mitä muuta paskaa. Ei sitten vaan halunnut sitä minun kanssani eikä voinut sanoa suoraan, että olen vain korvike kunnes jotain muuta löytyy.
Siihen sai jäädä se sika, ja todellakin, sinäkin ansaitset parempaa. Onneksi miehen oikea luonne kävi ilmi nyt eikä vasta myöhemmin. Niin, ja niitä parempia miehiä todellakin ON olemassa, nyt sinäkin voit saada sellaisen :).
Moikka, Nindeeli ja saman kokenut!
Kiitos paljon kannustavista sanoistanne. Kerroin nyt jo ex-poikaystävälleni, että hän jäi kiinni feikki-ilmoitukseeni vastaamisesta. Kovasti hän pyyteli anteeksi ja haluaa tavata vielä minut. Annoin hänelle sen mahdollisuuden, vain siksi, ettei liian helpolla pääsisi. Saa nyt sitten nähdä, mitä hän selittelee. Voi olla, että hän loukkaa minua vielä pahemminkin, mutta yritän kestää sen. Vaikka hän miten minua haukkuisi, olen kuitenkin aina parempi ihminen kuin hän, koska jos ihminen ei pysty olemaan luottamuksen arvoinen, ei hän pysty olemaan sitten mitään muutakaan. Kerran petturi on aina petturi, se on mielestäni luonnekysymys eikä muuksi muutu.Voi kunpa tuollaisia ihmisiä ei olisi olemassakaan! En ymmärrä, miten jotkut ihmiset pystyvät elämään noin sydämettömästi, ilman toisen ihmisen asemaan ja tunteisiin asettumista.
sovi miitinki kaupungille ja jätä menemättä.