ja sain karenssin. Oma vika. Olen tyhmä työtön.
Pyyhin TE-toimistolla persettä
Tämä selvä !
10642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
se ei ole TYÖTTÖMÄN syytä, katsos heidän ammattitaito kertoo osaamisen tason, näet sen tällä palstalla lukuisissa viesteissä....50vuotias mies...jne
Olisi hienoa, jos tosissasi myönsit karenssin sun omaksi mokaksesi! Useimmat syyttää karenssista aina virkailijoita vaikka ne tekevät vain työtään lakipykälien mukaan. Kaikki karensseihin liittyvä sonta on lähtöisin ministeriön määräyksistä, joten sinne valittamaan TE-toimiston virkailijoiden sijasta!
olen "töissä" typissä. Olen "Saunakauha" Kaaleppi, palstan provoilija.
ONKO KUKAAN ASIAKKAASI SAANUT palkkatyötä?.
53 v. mies ja puolentoista vuoden aikana ollut kaksi karenssi tilannetta joista ei kummastakaan ole pätkäisty karenssia koska siihen ei ole ollut edellytyksiä. Tänä vuonna on ollut tarjolla kolme vakituista työpaikkaa joissa olen paraikaa yhdessä.
niin käyneen erään METALLIMIEHEN kohdalla, mutta ei hänkään päässyt
PALKKATYÖHÖN!. Koska
CaleB ei tehnyt TÖITÄ!.
Ei kaaleppi missään töissä ole. Avohoidossa oleva mielisairas. Kuvittelee olevansa jotakin vaikka on pelkkä rasite yhteiskunnalle. On päästään niin vajaa ettei itse ymmärrä tilannetta.
... ja monta kertaa. Usein käyn paskalla TE-toimistossa kun ei sille oikein parempaakaan käyttöä ole ja kaupungilla on harvassa paikassa maksuttomia vessoja (vinkki Kaalepille).
Ei sellasesta voi saada karenssia jota ei ole työttömyysturvalaissa erikseen määrätty, TE-toimistolla perseen pyyhkiminen ei ole työttömyysturvalain mukainen karenssiperuste, en silti kehota ketään niin tekemään enkä myöskään kieltele. Jos vaikka paskanataa TE-toimiston lattialle, ei karenssia tule, mutta sakkoja varmaan jonkin muun lain perusteella ja tietenkin yrittävät periä siivouskulut mutta eihän ne työttömältä mitään saa.
Kysymyksiä:
Kenen persettä pyyhit TE-toimistolla?
Olikos isokin perse kun oikein kivitalolla piti pyyhkiä?
näin kun caalebbi pyyhki käteensä: "sori morjens!"
Olen TE-toimiston ruma läskiperseinen virkailija ja mulla on paskaa housuissa. Tämä selvä.