Viikon mehupaasto

Sara-Sofi

Aloitan huomenna viikon mehupaaston. Lähteekö kukaan mukaan. Huomenna aamulla puntarille ja vyötärön ympäryksen mitta. Katotaan paljon viikossa paino tippuu! Tarkoituksena muutenkin puhdistaa elimistöä kaikesta kesän herkuista.

10

1256

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sara-Sofi

      Lähtöaino tänään 62.5 kg
      Maha 85.5cm
      Lantio 71cm
      Reisi 55cm
      Pylly 97cm

      Paasto alkaa siis tänään.

    • annko

      heips,

      lähden mukaan! huomenna aamulla puntarille, ja sit olen mukana! Nyt luulisin, että paino n. 69kg.

      • annko

        Aamupaino 69,1. Toivittavasti lähtis 3-4 kg viikon aikana.


      • Sara-Sofi
        annko kirjoitti:

        Aamupaino 69,1. Toivittavasti lähtis 3-4 kg viikon aikana.

        Kiva, että sain paastokaverin. Mulla aamupaino oli 60.7kg!


      • Sara-Sofi
        Sara-Sofi kirjoitti:

        Kiva, että sain paastokaverin. Mulla aamupaino oli 60.7kg!

        Tänä aamuna paino 60.0!


      • paastohiiri
        Sara-Sofi kirjoitti:

        Tänä aamuna paino 60.0!

        Aloitan siis huomenna! Tänä iltana ikävä hetki vetää glaubersuola naamaan oksentamatta :/

        Mutta aamupaino on huomenaamuna tod näk tasan 70 kg. Siitä lähdetään. Olen 165 cm pitkä, joten aika paljon ylimääräistä on, ja paljon ihan töheröä turvotusta. Paasto tulee todella tarpeeseen!


      • Sara-Sofi
        Sara-Sofi kirjoitti:

        Tänä aamuna paino 60.0!

        Ja tänä aamuna mentiin viidenkympin puolelle 59.3kg.. Kauhee himo ruokaan. Saa nähdä miten pitkään jaksan..


      • Sara-Sofi
        Sara-Sofi kirjoitti:

        Ja tänä aamuna mentiin viidenkympin puolelle 59.3kg.. Kauhee himo ruokaan. Saa nähdä miten pitkään jaksan..

        Tänään paino 58.7kg. Lantio on pienentyny 67.5cm. Alkaa tosiaan tehdä aika tiukkaa. Kovalla sisulla yritän jaksaa sunnuntaihin, ehkä maanantaihin. Joka tapauksessa pari kiloa tulee takaisin, siksi yritän, että paino tippuisi 55-56.

        Miten teillä muilla menee?


      • Sara-Sofi
        Sara-Sofi kirjoitti:

        Tänään paino 58.7kg. Lantio on pienentyny 67.5cm. Alkaa tosiaan tehdä aika tiukkaa. Kovalla sisulla yritän jaksaa sunnuntaihin, ehkä maanantaihin. Joka tapauksessa pari kiloa tulee takaisin, siksi yritän, että paino tippuisi 55-56.

        Miten teillä muilla menee?

        Paino ei paljoa eilisestä tippunut. Tänään 58.4 kg. Meinasin yrittää pinnistellä vielä 4 päviää. Maanantaina olisi viimeinen paasto päivä. Mitäs sen jälkeen? Kuinka palautua paastolta? Varmaan ensi viikko menee hedelmiä ja salaatteja puputtaessa. Entä proteiinit? esim. kala ja kana. Voiko niitä syödä? Keitot?


      • dumdumdaa
        Sara-Sofi kirjoitti:

        Paino ei paljoa eilisestä tippunut. Tänään 58.4 kg. Meinasin yrittää pinnistellä vielä 4 päviää. Maanantaina olisi viimeinen paasto päivä. Mitäs sen jälkeen? Kuinka palautua paastolta? Varmaan ensi viikko menee hedelmiä ja salaatteja puputtaessa. Entä proteiinit? esim. kala ja kana. Voiko niitä syödä? Keitot?

        Kannattaa ehkä aloittaa hiljakseen ruualla joka sulaa hyvin, varovaisesti vaikka ensimmäisinä päivänä jogurtteja, sosekeittoja, soseita - ja sitten pikkuhiljaa pieniä annoksia hyvin sulavaa tavaraa eli hedelmiä. Laitan tähän yhden lopettamisohjeen Vogelin sivuilta:

        "Ensimmäisenä totuttelupäivänä tarvitaan todella malttia! Lopettamista ei suotta sanota paaston vaikeimmaksi vaiheeksi. Kiinteän ruoan syöminen käynnistää ruokahalun, ja voi olla mahdottoman vaikeaa syödä vain vähän kerrallaan. Lisäksi herkistyneet aistisi ja nälkäinen elimistösi saavat kaiken maistumaan uskomattoman herkulliselta.

        Totuttelupäivät ovat vähintään yhtä tarpeen kuin alun valmistautumisviikkokin. Tänä aikana ruokavaliota rakennetaan vähitellen laajemmaksi ruoansulatuselimistön herättelemiseksi normaaliin toimintaan. Totutteluvaihe on terveyden kannalta todella tärkeä, sillä se paljolti ratkaisee paastosta saamasi pitkäaikaisen hyödyn. Periaatteessa palautuspäiviä pitäisi olla yhtä monta kuin paastopäiviäkin, mutta harvalla on kärsivällisyyttä pitkittää normaaliin ruokavalioon siirtymistä viikon mittaiseksi. Niinpä paasto-ohjeissamme totuttelupäiviä on vain neljä.

        Miksi totuttelupäiviä tarvitaan?

        * Nopea kiinteään ravintoon siirtyminen saattaisi aiheuttaa ikäviä ruoansulatusongelmia ja huonovointisuutta
        * Suolaisen, maustetun ruoan syöminen saattaa äkkiseltään rasittaa munuaisia ja aiheuttaa esimerkiksi turvotusta
        * Paaston aikana saavutettu painonpudotus jää lyhytaikaiseksi iloksi, jos nopeasti palataan entisiin ruokatottumuksiin
        * Paaston tärkein tavoite, ruokatottumusten keventäminen ja terveellistäminen, jää helposti saavuttamatta, jos totuttelupäivien aikana ei tietoisesti siirrytä noudattamaan kevyempää, terveellisempää ruokavaliota

        Muista pureskella ruoka huolellisesti ja juoda riittävästi! Paaston aikana ruoansulatusnesteitä ei erity. Kun syöminen aloitetaan niitä erittyy ensin hyvin niukasti. Ruuansulatus normalisoituu ihmisillä eri tahtiin. Kuuntele siis omaa kehoasi, syö alussa pieniä määriä, älä syö enempää kuin vatsasi pystyy sulattamaan. Kun syöt hitaasti nautiskellen, olo on kylläinen jo pienestä annoksesta. Yksi paasto-ohjelman tavoite onkin hitaan, terveellisen ruokailutavan omaksuminen. Hotkiminen pilaa ajan oloon kenen hyvänsä ruoansulatuksen. Hyvin pureksittu on jo puoliksi sulatettu! Ruoansulatusnesteiden erittymistä edistää myös raaka-ravinto, hedelmähapot (omena) ja maitohapot (Molkosan, jugurtti, piimä)."

        Sinuna en ehkä ensimmäisinä neljänä päivänä söisi lihaa, kannattaa ainakin tuo 4 päivää herätellä ruoansulatusta :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      40
      1046
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      83
      877
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      162
      862
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      814
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      29
      765
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      687
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      192
      680
    8. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      40
      643
    9. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      612
    10. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      592
    11. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      42
      576
    12. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      118
      553
    13. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      515
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      510
    15. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      6
      500
    16. 39
      485
    17. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      475
    18. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      467
    19. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      73
      461
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      457
    Aihe