Jos teen CV-nettiin itselleni tilin ja jos saan tuota kautta työnantajalta myöntävän vastauksen päästä esimerkiksi työhaastatteluun mutta kieltäydynkin ottamasta työtä vastaan, voidaanko minua rangaista karenssilla? Vai käytetäänkö karenssia rangaistuksena ainoastaan vain, jos kieltäyy suoraan työkkärin tarjoamista työvoimapoliittisista toimenpiteistä kuten työtarjouksesta?
CV-netistä + karenssista kysymys
Kyselevä000
7528
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
KYSY SUORAAN TYÖVOIMATOIMISTOSTA !
KUKA NUO JUONET MUU TIETÄÄ.
tuota en tiedä, kun ei tuo cv-netti edes toimi, eli siis ei pelkoa että työtarjouksia tulee.
Kyllä voidaan rangaista jos työnantaja ilmoittaa työstäkieltäytymisestä. Sitten työkkäri lähettää karenssi-ilmoituksen ja löylykauhan perään postiosoituksena.
Sillä ei ole merkitystä, kuka työtä tarjoaa. Tarjosipa työtä työkkäri tai työnantaja, niin karenssia pukkaa kieltäytymisestä. Silläkään ei ole väliä, mistä työnantaja on saanut yhteystietosi.
Kannattaa muuten käydä mollin sivuilla rastimassa omiin tietoihin tietojenluovutuskiellon, jos ei halua epämääräisiä soittoja mahdollisilta työnantajilta. Karenssejan on paukkunut sellaisesta, kun työnantaja, jolla ei ole ollut alkeellisimpiakaan puhelinkäyttäytymistapoja, on ottanut yhteyttä, eikä työtön ole tajunnut, että kyseessä on työtarjous.
Itse asiassa selviätkö kahden kuukauden karenssilla vai tuleeko suoraan rangaistustyössäoloehto, riippuu tilanteestasi.
Jos olet alle 25-v ja ammattikouluttamaton, niin kaikesta mahdollisesta pamahtaa 5 kk:n rangaistustyössäoloehto.
Jos olet saanut väh. 500 pvää työmarkkinatukea tai olet pudonnut päivärahalta ja saanut 180 pvää työmarkkinatukea, se on 5 kk:n rangaistustyössäoloehto kaikesta mahdollisesta.
Vain jos et kuulu em. ryhmiin, sinulla on ''oikeus'' karenssiin, mutta tuplakarenssitilanteessa tuleekin sitten 3 kk:n rangaistustyössäoloehto.
#
Kannattaa muuten käydä mollin sivuilla rastimassa omiin tietoihin tietojenluovutuskiellon, jos ei halua epämääräisiä soittoja mahdollisilta työnantajilta.
#
Eikä kannata antaa puhelinnumeroaan työkkärille. Kun voida käydä niin, että työsuhteen voidaan katsoa solmituksi pelkällä puhelinsoitolla. Että, saapa nähdä milloinka karenssin syyksi voidaan ilmoittaa, että työttömällä ei ole puhelinta käytettävissään.
pian on edessä työnhaun uusiminen työkkärissä käynnein. Äänettömänä mukana kuljettamaani matkapuhelimeen tulee silloin tällöin ilmoitus siitä, että minua on tavoiteltu - numerosta, jota en mitenkään tunne. Automaattisesti oletan tällaiset soittelijat joko puhelinmyyjiksi tai verkostomarkkinoinnin mukailosanomaa levittäviksi henkilöiksi, enkä halua edes aloittaa tekemisiä kumpaisenkaan tyypin kanssa. Tämän vuoksi en ota itse yhteyttä tuntemattomaan puhelinnumeroon. Lienee mahdollista, että työtarjous tulee tällä tavoin mutta ... miten todennäköistä on, että karenssi langetetaan sen vuoksi, että työantajaehdokas ei todellisuudessa pääse edes esittäytymään?
Työsuhteen voidaan katsoa syntyä suullisestikin puhelun aikana. Joten kannattaa olla varovainen huuhaa työnantajien kanssa.