Olen 16-vuotias tyttö ja kaukosuhteessa. Näen poikaystävääni joka toinen viikonloppu. Mutta nyt olen lähtenyt lomalle vanhempieni kanssa ja joudun poikkeuksellisesti olemaan erossa poikaystävästäni kuukauden. Näkisin hänet siis ensi viikon perjantaina. Olen tekstannut hänelle kokoajan matkan ajan ja ikäväkin on vähän vaivannut. Mutta tänään alkoi tuntua etten tavallaan enää rakastaisi häntä, mutta tiedän kuitenkin että jos eroaisin se olisi kamalaa ja olisi ikävä ja itkisin. En tiedä johtuuko tämä tunne liiasta ikävästä tai jtn. En tiedä palautuuko rakkauden tunne kun näen hänet taas, pelottaa vain ettei se enää palautuisi ja tulisi ero. :( onko normaalia että joskus tuntuu tuolta kun on ollut pitkään erossa?
enkö rakasta enää? onko se ohi?
surullinen.
3930
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tiedätkö sinä edes, mitä rakastaminen on? Onko se tunne?
"olen tekstannut hänelle koko ajan" mitä tuo oikein tarkoittaa kymmeniäkö viestejä joka päivä?
Johan tuossa hermo menee keneltä tahansa..Eikä 16 vuotias tiedä rakkaudesta vielä mitään.
Sori jos kysyn tätä, mutta mieti kysymystä: Rakastatko oikeasti sitä poikaa vai pelkäätkö vain olla yksin (siis seurustelu tuo turvaa yms.) ?
Itse olen kohta 18v, ja olen vasta noin vuosi sitten tajunnut mitä rakkaus todella on (tai no siis eihän kukaan voi rakkautta selittää täydellisesti mutta kuitenkin, en osaa selittää...) Itselläni on sitäpaitsi sellainen tilanne, että omaa kultaani en ole nähnyt vuoteen. Kaukosuhteessa elellään vielä hetken aikaa. Tuo juttu onkin pitkä tarina, etten sitä nyt ala selittämään, mutta tärkeintä on se että kohta tavataan. Itselläni ja tiedän että myös rakkaallani on vain rakkaus kasvanut, vaikka ei olla toisiamme pitkään aikaan nähty. Eikä me joka ikinen päivä lähetetä viestiä, soiteta tai olla mesessä.
Kun toisen kanssa monia päiviä perätysten pitää yhteyttä, joskus alkaa jo olla niin tylsät ja samat keskustelukaavat. Kun on muutama päivä välissä, ettei mitään puhuta toisillemme, alkaa jo tulla ikävä niin sitten onkin taas mukava rupatella ja miettiä ihania tulevaisuuden suunnitelmia. :)
Ikävää, kyyneleitä, tyhmiä ja lapsellisia riitoja, onnen päiviä, iloisia yllätyksiä ja kaikkea mahdollista on vuosi ollut täynnä, mutta rakkaus se kaiken kestää ja kärsii