Onko outoa jos mies osallistuu Pilates-tunnille?
Mies Pilateksessa?
24
8544
Vastaukset
- outoa!
Miehiä käy enempi vähempi ryhmäliikunnassa, riippuen salista.
Jos kysyt vain puntteja nostavilta, niin heidän mielestähän kaikki miehet mitkä tekee muuta kuin nostaa vain niitä puntteja tai käyttää käsitaljoja ovat poikkeavia...
Ryhmiksiä kannattaa kokeilla, sitten näkee taipuuko ja pysyykö rytmissä mukana.- toim. huom.
rytmissä mukana pysyminen ei oo siitä kii käykö nainen pilateksessa
- MP Pilates -YES
Kyllä Pilates sopii miehillekin, ehdottomasti eikä se olisi mitenkään outoa. Omassa ryhmässäni useampiakin miehiä, eikä kukaan pidä sitä outona
- penkki 172,5 kiloa
Pilatesta harrastava mies ei kyllä naisia saa. Hihitellään salilla näille "miehille."
- aktiiviliikkuja
Sulla on joko heikko itsetunto, tai sitten tuo mielipiteesi oli vitsi!
Olen hypännyt salilla jo toistakymmentä vuotta ja käynyt muutamia kertoja Pilateksessakin, joka tiedän tekevän vyötärönseudun liikkuvuudelle tosi hyvää.
Pilatestunnin jälkeen vartalo on kuin kumivarsi, liikkuvuus aivan mahtava.
Ainut huono puoli noissa tunneissa on sama, kuin kaikessa muussakin, eli löytää kaikkeen harrastukseen aikaa.
Kukaan 172,5 kiloa penkistä nostava ei Pilatekselle hihittele.
Varmasti jo 90 kilon rajan ylitys saa itsetunnon nousemaan niin, että nurkantakana hihittelyt voi jättää pullamössöpojille. - naura sitten
aktiiviliikkuja kirjoitti:
Sulla on joko heikko itsetunto, tai sitten tuo mielipiteesi oli vitsi!
Olen hypännyt salilla jo toistakymmentä vuotta ja käynyt muutamia kertoja Pilateksessakin, joka tiedän tekevän vyötärönseudun liikkuvuudelle tosi hyvää.
Pilatestunnin jälkeen vartalo on kuin kumivarsi, liikkuvuus aivan mahtava.
Ainut huono puoli noissa tunneissa on sama, kuin kaikessa muussakin, eli löytää kaikkeen harrastukseen aikaa.
Kukaan 172,5 kiloa penkistä nostava ei Pilatekselle hihittele.
Varmasti jo 90 kilon rajan ylitys saa itsetunnon nousemaan niin, että nurkantakana hihittelyt voi jättää pullamössöpojille.ne hvin penkkarit ei pääse pelkällä tangolla kyykkyyn (tanko suorien käsien päällä) kaatumatta onne niin tönkköjä.
- Ammattilainen
Oletko lainkaan selvillä siitä, että esimerkiksi jääkiekkoilijoille suositellaan balettitunteja, koska siellä osa liikkeistä hyödyntää pelaajaa! Tässä taannoin kertoi muuan, miten oli pantu menemään balettitunnille ryhmä pelaajia ja he sanoivat kokemuksestaan, että sehän on rankempaa kuin kiekonpeluu. Olet aika juntti, jos tuollaisia hihittelyjuttuja harrastat, kun näet mm. Pilatekseen meneviä miehiä. En kyllä ikinä tuollaista junttia huolisikaan saleilleni!
- Nainen salilta
Siinä taas on yksi, jolla pää on umpilihasta. Jops valitsen miestä, valitsen mieluummin aivan toisenlaisen miehen kuin sen, joka harrastaa muita liikuntalajeja kuin penkki 172,5 kiloa. Olet ääliö.
- streittarif
On. Saat homon maineen.
- fgqgq
niin homothan kattelee vain miehiii kuten sä
- nainen salilta
Ja tuossa toinen ääliö.
- heteronainen ei pidä
nainen salilta kirjoitti:
Ja tuossa toinen ääliö.
ja tuossa lesbo. HOMOISTA
- jejej
Pilates tehoaa miehille siinä missä naisillekkin! Minun ryhmässäni on useampiakin miehiä, ja lisäksi tällä pienellä paikkakunnallamme on jopa oma pilates ryhmä miehille.
Ja sinä "penkki 172,5 kiloa": Pilates tukee kuntosaliharjoittelua enemmän kuin uskotkaan. Jos harrastaisit pilatesta, penkistä nousisi 180kg ;)- nainen salilta
Juuri niin! Kirjoitat asiaa. Minulla on tuttava, joka vetää pilatestunteja ja siellä käy muutama todella hyväkuntoinen mies, ja nimenomana mies eikä joku penkiltä nostojaan kehuskeleva juntti.
- TosiOn!
Kyllähän pilates kuullostaa ja näyttää miehillä homoilulta, ei siitä mihinkään pääse.
- heterot ei hauku
mikähän sinusta ei näyttäs kiva tietää mitä harrastat. outo lintu. joku laji tekee sustakin homon.
- spinnaaja..
No joo; tätä keskustelua seuranneena on nyt komentoitava. Harrastan itse Pilatesta - olen itse siis nainen - ja tunneilla käy myös miehiä. Enemmistö osallistuhista kieltämättä on naisia, mutta en todellakaan pidä tunneille osallistuvia miehiä mitenkään omituisina, naismaisina taikkapa jopa homoina. Jos on homo, niin sitten on, ei ketään varmasti Pilateksen harrastaminen homoksi tai homomaiseksi tee. Pilates on kohtuullisen vaativa laji ja kehittää syviä vatsalihaksia tehokkaammin ja nopeammin, kuin salilla vatsalihasten rääkkääminen. Salilla saavat lähinnä pinnalliset vatsalihakset treeniä; syviä onkin sitten vaikeampi treenata. Olen itse ´jo vuosia harrastanut melkoisen kovaakin salitreeniä, joten lihasta ja voimaa oli jo ennen Pilateksen aloittamistakin. Tosin jo parissa kuukaudessa huomasi Pilateksen vaikutuksen vatsalihaksiin. Joten suosittelen lajia kaikille; myös miehille.
- Eskimo1
Olen yli 50-vuotias mies ja käynyt pilateksessa lähes neljä vuotta. Menin pilatekseen, koska selkäleikkaksen jälkeen olin joutunut käyttämään särkylääkkeitä päivittäin yli kymmenen vuotta. Kahden vuoden harjoittelun jälkeen en enää tarvinnut ottaa särkylääkkeitä selkäkipuun. Pilatekseen säännöllinen harjoittelu vahvistaa syviä lihaksia eli ydintukea ja lisää nivelten liikkuvuutta. Pilates sopii kaikille sukupuolesta ja iästä riippumatta. Kannustan kaikkia kokeilemaan myös pilatesta.
- Mies-Pilates
Jos oikeasti kiinnostaa niin lajin kehitelijä oli mies, mutta toki jokaisella saa olla oma mielipide ja käsitys. Ketä kiinnostaa enemmän niin Google kyllä kertoo, mutta tässä yksi linkki: https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Pilates
mm. nyrkkeilijät käyttivät metodia tehostaakseen harjoitteluaan...
Täällä voi käydä kokeilemassa, niin miehet kuin naisetkin: www.pilatesatelje.fi - Anonyymi
Kyllä on varmasti sitten kieroutunut mies.
- Anonyymi
Laittaisin pilatekseni kauemmaksi ajaksi ihan jonnekin parempaan.
- Anonyymi
Ei oo yhtään outo juttu, kunhan mies käyttäytyy siellä asiallisesti, eikä ahdistele naisia seksuaalisesti tms. häiriintynyttä. Hyvä hygienia on myös hyvä muistaa sinne ryhmään liikkumaan tullessa, eli ei sovi haista junttimaisesti pistävelle hielle.
- Anonyymi
Potensiolääke saattaa laittaa aineenvaidunnan sekaisin.
- Anonyymi
Jos mies ei ahdistele siellä itseään nuorempia ja viehättävempiä naisia ja osaa laittaa antiperspiranttia kainaloon ja t-paidassa ei ole viikon ruokalistaa, eikä tule piereskeltyä, niin tervetuloa vaan!
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318331Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4627530SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205676Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en924694Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1064455Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p184286Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104172Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su804102Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03830