Kemiin mahdollisesti tuleva biodieseltehdas pitäisi talvella meren jäättömänä suurelta osaa kaupungin edustalla,
siis nyt kemiläisten täytyy alkaa vastustamaan kyseisen laitoksen tuloa kemiin koska se tuhoaa talvisen virkistys käytön meren jäältä.
siis nyt kemiläisten täytyy alkaa vastustamaan kyseisen laitoksen tuloa kemiin koska se tuhoaa talvisen virkistys käytön meren jäältä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ympärivuotinen vapaa vesi säästää veneenomistajien varastointikustannuksia hirveitä summia. Tämä säästö pitää ottaa huomioon laskettaessa biodieseltehtaan tulosta. Lisäksi talviveneily uutena harrastuksena luo uusia bisensmahdollisuuksia alueen yrittäjille. Myös sukellusharrastajat ja avantouimarit ovat mielissään. Saadaan meritilaa muuhunkin kuin moottorikelkoilla rälläämiseen. Jo lisääntyvä talvinen virkistyskäyttö on yksi hyvä syy laitoksen perustamiselle.
Jos yhtään osaan veikata, niin tälle biodiesel-tehtaalle käy just samoin kuin tuolle sataman touhulle - kun on amatöörit asioita valmistelemassa, niin lopputulos on ....
on siitä erikoinen kansan ryhmä että vastustetaan kaikkea sitä mikä toisi työtä ja hyvinvointia seutukunnalle.
Yksi mahdollisuus meni tosiaan jo sivu suun....satama touhu....mikä menee seuraaksi??????
totta
ydinvoimalan lauhdevedet lämmittää myös kivasti kemin lähivesiä. nyt äkkiä molemmat pytingit pystyyn.
mahdollistaisi talviset purjehduskilpailut Kemin edustalla, siinä sitä olisikin Kemile todellinen matkailu valtti jota kemiläiset ei ole varmaankaan tulleet ajatelleeksi, mutta näin bisnesasiantuntijana annan nyt ilmaiseksi näin hyvän vinkin jolla Kemi voisi paikata tyhjää kukaroa jos noi molemmat pytingit valmistuu.
Kyllä on kuulkaa jo päätetty, että tuo tehdas tulee Äänekoskelle, johan se ministeri Pekkarinen sen sanoi. Mitä ihmettä täällä vielä jankataan?
Kemillä oli keväällä "loistava tulevaisuus", nyt kuivuvat yksi kerrallaan kokoon asiat, ensin tämä biobiesel, sitten meni rautatien malmikuljetukset, sitten menee ydinvoimala pyhäjoelle. Malmi rahdataan Tornioon torniolaisen/keminmaalaisten toimesta ja kun mitään muuta ei tule, ei tule Sariustakaan, sehän oli alussakin ehtona, saivat vain pari urakkaa tuosta tehtäväkseen, kun kaupunginvaltuustoa jähän kutittivat mielikuvituksella.
Mutta maksetaanhan me palkkaa Kemimaalaisille virkamiehille...
Joutavat mennäkin.Malmikuljetuksia tänne ei tarvita ja ydinvoimala voi mennä vaikka vittuun asti.Älä ole katkera sillä elämä jatkuu.
Ainoa mikä ei kuivu on lumilinna, se rakennetaan varmasti.
mittää ydinvoimalaa ole haaveiltukkaan.
Kemissä Lumilinna on osoittautunut amatöörien asiaksi. Ei pelkkä majoitus riitä houkuttelemaan
turisteja. Eikä ole vieläkään haluttu tunnustaa ettei pelkät verorahat riitä `maailmankuulua lumilinnaa´ pystyssä pitämään. Linna sulaa joka kevät varmasti eikä jätä mitään näkyvää jälkeä.
Meripuiston laululava vieressä odottaa yksityistä pääomaa. Eikä `punainen Kemi´siihen myönny.
kemi ylpeilee lumilinnalla PASKIN KEKSINTÖ IKINÄ.