Pönttölakki on saanut merkittävää lisävetoapua raskaan vaalivankkurinsa vetämiseen suoraan jalasmökin takaovesta. Keminmaalaiset Väyrysmieliset vassut ovat päättäneet auttaa Pönttölakkia eduskuntaan höynäyttämällä kaikkea varmuuden vuoksi vastustavan Tapani Niemen kansanedustajaehdokkaaksi. Näin toimii Väyrysläinen kepulipolitiikka Kepun oman sisäisen vassun, pönttölakin eduksi ja varsinaisten Itälappilaisten vassujen tuhoksi. Nyt varmistetaan samalla harmittoman ja hyödyttömän Tennilän pääsy eduskuntaan samalla kun sinne vedetään Pönttölakkikin sekä estetään Markus Mustajärven vaalimenestys. Vassujen Itälappilaiset äänet hajautuvat sopivasti eikä yhteismäärä riitä sen enempää Niemen kuin Mustajärvenkään saamiseksi eduskuntaan. Pönttölakki lakeijoineen sen sijaan laskeen näin saavansa epävarmojen Kepuun usein kallellaan olevien vasemmistolaistenkin äänet, kun he eivät osaa päättää Niemen ja Mustajärven välillä. Varsinaista pelin politiikkaa! Tähän kun vielä saataisiin tarpeeksi vetovoimainen PerSuehdokas, niin johan on lopputuloksen arvanneen kerroin kova vedonlyöntitoimistoissa, virallisissa ja epävirallisissa!
Pönttölakki sai jalasmökistä apua!
Niemusväyten!
9551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Niemi ei varmaan saa paljon ääniä eikä ratkaisevasti voi vaikuttaa Mustajärven asemaan. Keskustan listalla oleva ehdokas ei hyödy tästä tempusta vähääkään. Aika erikoista on kyllä kaksi vasemmistoliittolaista ehdokasta Kemijärveltä. Onko Sallasta vielä kolmas?
Itseään täynnä oleva kaikkitietävä tiedetoimittaja on aktivoitunut kovasti. On niin esillä nyt joka paikassa, kun yleensä miestä saa etsiä kissojen ja koirien kanssa. Tiedoksi: Mustajärvi on ensi eduskuntavaalien ylivoimainen ääniharava Lapissa!
Pönttölakki saa 562 ääntä, Seurujärvi 6786, Eeva-Maria Maijala 4987, Niemi 211, Mustajärvi 9879, Tennilä 6110, Lohi 5009, Tapio 5002, toinen Tapio eli kunnallisjärjestön pomo Kemijärveltä saisi yhden äänen eli omansa, mikäli olisi ehdokkaana.
Kemijärveltä on ehdokkaana myös puistotyöntekijä Kaarlo Nurmikumpu.
Hän on Kommunistisen Työväenpuolueen (KTP), Rauhan ja Sosialismin puolesta, rekisteröidyn puolueen (r.p.) ehdokas. Kaarlo Nurmikumpu on ollu ennenkin ehdokkaana.
Kepun Blondi-Viitala ei ole ehdokkaana. Onko muita naisia? Kokoomuksella on yleensä kauniita naisia.
Sosialidemokraattien ehdokas Itä-Lapista on muuten maanmittausneuvos, Harjun Markku, diplomi-insinööri!
Mustajärvi saa n.8.000 ääntä,ainoa vasemm. läpi, Tennilä 5.200 putoaa, Seurujärvi n. 6.000 läpi,S.Rundgren 5.800 läpi, E.M.Maijala 4.800 läpi,M.Lohi n.4.600 eka vara. Yksi kokoomuksesta läpi ,luultavasti Autto. Sos.Demeista kai M. Harju vahvimilla siinä ja siinä riittääkö ? Ojala-Nemelä tippuu.Joo ja Nurmikumpu ,tulipunainen saa Pohjois-Koreasta muutamia hajaääniä.
Harmi, kun se nuori kaunis tyttö ei ole ehdokkaana Keskustassa. Nuoria ehdokkaita on kaikilla puolueilla. Seurujärvi, Rundgren, Lohi, Maijala, näistä varmaan valitaan 2-3 Keskustasta. Autto vai Karvo Kokoomukselta. Miten Perussuomalaiset? Kerääkö Koskiniemi perus-äänet Itä-Lapista vai paikalliset?
Kerro suomenkielellä kuka se on, muuten voin vaikka vahikossa äänestää sitä !!
Keskustanuori Katri Kulmuni vetää vaalivankkureja blondi Susanna Viitalan aisaparina!Nuoripari on oikealla asialla ja näin saadaan tuliterä nuori blondi Arkadianmäelle.Äänet blondille!