Ihmettelen sitä, kun työnantaja pitää yt-lakia pakollisena pahana, josta selviää pitämällä pari näennäistä neuvottelua ja huolehtimalla, että kutsut on lähetetty ajallaan.
Myös työntekijät on saatu uskomaan, että yt-laki ei velvoita työnantajaa yhtikäs mihinkään.
Joku tässä siis mättää ja tosi pahasti. Yt-lakihan on nimenomaan säädetty, että työntekijöillä olisi mahdollisuus vaikuttaa itseään koskevaan päätöksentekoon. Käytäntö on kuitenkin aivan toisenlainen.
YT-laki käytännössä
2
1608
Vastaukset
- asuntoauto
Mulla on menossa yt-lakiin perustuva korvaustaistelu työnantajan kanssa eli potkut tuli mut ei kerrottu mitään.
Ja mulla on liitto mukana tässä ei noita kuvioita muuten ite tiedä mutta mua häiritsee siinä prosessissa se sopimus ollaan saatu aikaiseksi työnantaja korvaa laittomasta irtisanomisesta mutta pitääkö minun tehdä lain mukaan sellanen paperi siihen lisäksi että en saa edes kertoa puolisolle en kenellekkään muullekkaan en edes ulkopuoliselle juristille mikä on korvaus summa puolisolta se on vaikea kieltää näkeehän se sen pankkitililtä. Minusta tässä joku mättää. ja jos kerron joudun maksamaan julmetun summan entiselle työnantajalle. Mulla on 6 kk irtisanomisaika ja korvaus maksetaan vasta sen jälkeen minusta tuntuu että ne kaivaa vaihka mistä sen että olen puhunnu ja sit ei tarvii korvata miään.- 31
Ei laki sitä vaadi. Voit katsoa estääkö kieltäytymisesi sopimuksen syntymisen ja päädyttekö käräjille. Korvauksen tasostakin voi neuvotella. Epäilen ettei se voi olla saamaasi korvausta suurempi.... mutta asianajajasi tietää.
Voi olla että hyödyt salassapitosopimuksesta. Yksipuolisessa salassapitosopimuksessa ei ole mitään mieltä. Eli salassapidon pitää koskea myös työnantajaa, jolloin "riidasta" ei voi olla mitään haittaa uutta työpaikkaa etsiessä, kun riidan olemassaoloa ei saa ilmaista. Vaadi työnantajaakin nimeämään henkilöt, jotka tiedon saavat. Työpaikallakin asiaan sotkeutuu ainakin kaikki, jotka näkevät liikekirjanpidon (laskentaosasto, tilintarakastajat..). Vaadi siis sopimukseen vaimosi nimi. Verottajalle ja kelalle sopimusta ei tarvitse ilmoittaa, koska se ei ole palkkaa eikä siten vaikuta verotukseen eikä työttömyyskorvaukseen.
Jos työnantaja väitää sinun puhuneen, on hänellä todistustakka. Siinä sitten onkin selvittäminen. Jos työnantajasi alkaa sitä kaivella, asia pääsee auttamatta leviämään. Eihän sinullakaan ole kovin suurta mielenkiintoa salaamiseen, jos olet jo korvaukset maksanut. Sopimuksen romuttumista ex-työnantajakaan tuskin haluaa, koska voittoa ei voi saada, vaan ainoastaan säästää korvaussumman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu2077440Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1343350Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1171976"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?641961Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641898Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am871843- 191839
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.81701Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171571- 791534