Mitä iloa oikeastaan on kavereista jotka vaan pyytää, ja soittaessaan heillä ei oikeastaan ole edes mitään asiaa. kyselee vaan että mitä teen, ihna kuin minun pitäisi joillekkin selittää omia tekemisiäni.
Vanhatkin kaverit toivat tavaroitaan säilytykseen, niin että joka paikka on täynnä romua. En tiedä ehkä kuvittelevat että olisi jotain asiaa tulla minua tapaamaan ja saavat oman uteliaisuutensa tyydytettyä kun hakevat tavaroitaan.
Olen joskus ollut vuosikaudet ilman että minulla oli yhtään "ystävää", ja jotenkin elämä oli helpompaa. Eikä oikein kehtaa sanoa että minua rasittaa olla kenekään "ystävä".
Vanhatkin kaverit toivat tavaroitaan säilytykseen, niin että joka paikka on täynnä romua. En tiedä ehkä kuvittelevat että olisi jotain asiaa tulla minua tapaamaan ja saavat oman uteliaisuutensa tyydytettyä kun hakevat tavaroitaan.
Olen joskus ollut vuosikaudet ilman että minulla oli yhtään "ystävää", ja jotenkin elämä oli helpompaa. Eikä oikein kehtaa sanoa että minua rasittaa olla kenekään "ystävä".
Vastaukset 5
Vanhimmat
jutun jotenkin väärin. Eikö kaveruutta ole se, että on kiinnostunut toisesta? Ja mitä pahaa on, jos he tuovat tavaroitaan säilytettäväksi. Tarjoa heille jotain hyvää syötävää ja viettäkää rattoisa hetki jutellen.
Olisiko sitten kivempi, ettei kukaan soittaisi ja "häiritsisi". Älä turhaa ajaudu erakoksi!
Hieman näyttää pessimistinen mieliala olevan sinulla vallalla. Mietipä sen syitä elämässäsi, ja koita pyrkiä positiivisempaan otteeseen.
Kaveruus on minun mielestä sitä että joskus voi jutella, muttei liikaa, ellei opi jotakin. Jos ei opi, eikä ole mitään vastauksia kysymyksiin, niin minun mielestä sellainen puhelu/kuukausi on ihan tarpeellinen määrä ajatusten vaihtoa. Paras ystäväni, siis ihan oikea ystävä jonka tunsin lapsesta asti kuoli vajaa vuosi sitten. Hänen kanssa juttelin ehkä kahdesti kuussa.
Kaikki vanhat kaverini ovat päässeet elämässään eteenpäin, mutta minun elämä on pysähtynyt. On tietysti ajatuksissa Ruotsiin muutto, niin ainakin kielitaito voisi kehittyä.
muille jotka arvostaa niitä! olisit onnellinen, toisilla ei edes ole kavereita - saati ystäviä !WAKE UP !
Miten ne kaverit ohjataan muille. Nytkin on muutaman päivän aikana yrittänyt tavoittaa että lainaisi minulta työkaluja. On kokemusta työkalujen lainaamisesta. Ne ketkä eivät ole palauttaneet rikottuja työkaluja, eivät ole palauttaneet niitä ollenkaan. En lainaa työkalujani edes sukulaisilleni, saati sitten asiakseni lähden viemään kenellekkään. Sama kun lainaisi alusvaatteita, kun työkaluja pitää lainata. Viimeinen pisara oli toissa iltana myöhään, kun sanoi minulle puhelimnessa ettei minun ehkä yötä vasten tarvitse lähtä hänelle tuomaan kolvia. En enää ikinä ole tuollaisen ihmisen kanssa missään tekemisissä, joka kuvittelee että minä juoksen työkaluja lainailemassa. Muutenkin joutuu omia työkaluja etsimään silloin kun niitä tarvii. No antoihan hän minulle lahjaksi viinapullon, mutta ottikin siitä hintaa kun oli sen ensin lahjaksi antanut minulle.
Minulle viinasta on yhtä paljon iloa kuin tuulilasin pesunesteestä, paitsi että tuulilasin pesunestettä saa halvemmalla.
Saan kohta venäjän viisumin ja joku sanoi että voisin sitten rahdata halpaa tupakkaa ja viinaa. Sanoin, etten ryhdy mitään sieltä suomeen rahtaamaan ja sanoin tälle kaverillekkin joka lainaisi työkalujani. No tämä keksi että hankkii myös viisumin ja rupeaisin häntä asiakseni käyttämään Venäjällä että hän voisi tuoda sieltä edullista viinaa ja tupakkaa jota hän sitten ilmeisesti kuvittelisi vielä kaupittelevansa ymppäri suomea. Ei helvetti.!!!!!