Perjantai on päivistä parhain, mitä tulee sapuskaan: silloin on "lupa" lipsua. Tänään illalliseksi patonkia, valkohomejuustoa, vuohenjuustoa, viinirypäileitä, suklaata, karkkeja, punaviiniä ja olutta. Olo on hämärästi guut :) Huomenna ruotuun. Öitä.
"Karkki"päivä perjantaisin
Nylkky
7156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kysymys on pelkästään :
Mitä tekemistä sinulla tällä sivulla on.
Hiihtäjille joilla sukset lipsuu on varmaan omat sivut.
Olen pikkuhiljaa vähentänyt hiilareitten syömistäni. Lounailta peruna on jäänyt pois jo lähes joka aterialta, tilalla salaattia ja/tai parsakaalia tai ruusukaalia. Leipää en syö kuin pari siivua hapankorppua aamiaisella ja iltapalalla. Päivällinen koostuu useimmiten joko munakkaasta tai lohesta ja "ämpärillisestä" kasviksia.
Eli jonkinlaista hiilihydraattitietoisuutta pyrin noudattamaan, mutta sallin itselleni välillä vähän lipsumista. Se lienee heikkoutta tai sitten vahvuutta, riippuu näkökulmasta.
Kirjoittelen sivulle, koska arvaan että täällä on muitakin kaltaisiani terveitä ja liikunnallisia "osapäiväkarppeja", jotka pyrkivät rajoittamaan hiilarien saantiaan, ovat päässeet eroon rasvakammostaan ja kevyttuotteista ja siirtyneet luonnollisten rasvojen kuluttajiksi, mutta joille kovin jyrkkä VHH ei sovi.
Ja nyt lenkille. Moro.
En laittaisi suuhuni kyllä helpolla patonkia...
no mutta....
vhh:lla kun olen niin vaan muna käy suuhuni, että ei patonki.
no tuo patonkihan tossa kaikista pahinta onkin ja noi karkit ja suklaat.
niin on ja patongista leviää kyllä niin helposti, on niin hiilihydraatteja paljon