tahtoisin harrastaa joogaa. en pilatesta tai mitään muutakaan.
ihan vain joogaa.
onko tämä mahdollista?
sillä kaikki kurssit mitkä löydän googlella, jossain kohtaa lukee "sitten teemme PILATES-harjoituksen..." tai "MUMMOVESIJUMPPA-session jälkeen..."
IHAN TAVALLISTA JOOGAA HELSINGISSÄ?
5
1374
Vastaukset
>> IHAN TAVALLISTA JOOGAA HELSINGISSÄ?
Kuntosalit tarjoavat helposti erilaisia virityksiä joogasta, mutta ihan myös puhtaasti joogaan keskittyneitä harjoittelupaikkoja on helsingissä runsaasti. Ensiksi täytyy kuitenkin todeta, että joogaa on useita tyylisuuntia. Kaksi yleisintä suomessa on hatha- ja astangajooga. Esimerkiksi Helsingin Astangajoogakoulu tarjoaa molempia:
http://www.astanga.fi
Helsingin joogayhdistys on keskittynyt hatha-joogaan:
http://www.joogahuone.fi/joomla/
Lisäksi on esim. joogakoulu Shantia:
http://www.jooga.fi/
Joogasali Asana (keskittynyt astanga-joogaan):
http://www.asana.fi/
Ja monia muita helposti googlella löydettävissä:
http://www.google.fi/search?q=Jooga Helsinki&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:official&client=firefox-a
Siinäpä linkkejä tutustuttavaksi ;)- joogaoppilas
Joogaohjaaja Katja Keränen ainakin ohjaa Helsingissä kurssimuotoisena hathajoogaa Iyengarin tapaan. Iyengar joogassa käytetään toisinaan asanoiden tehostamiseksi joogavyötä ja joogatiiliä, mikäli tuo ei ollut tuttu joogasuuntaus. Omasta kokemuksestani voin hänen kurssejaan lämpimästi suositella, katja on todella pätevä ja pidetty ohjaaja. Tunneilla ei treenata muita lajeja, vaan ovat ihan sitä ihteään ; ) Pilates ja muut kurssit on Katjalla erikseen. Nekin todella mainioita, muuten. Tulevia kursseja ja workshoppeja löydät hänen yrityksensä balanssi trainining conceptsin sivuilta. En laittanut tähän linkkiä kun en tiedä onko se täällä suomi24:ssa sallittua.
- ´´´´´´´´´´
helsingissä joogakoulu Shantiin voi mennä ilman ennakkoilmoittautumista. maksu käteisellä ennen tuntia ja sitten vain nautiskelemaan..aloita hathajoogalla ja jos se tuntuu liian helpolta, voi myöhemmin mennä astangaan.
kun olet oppinut tekniikoita/perusajatusta, voit harjoitella kotona tai ystävien kanssa. jos on vajaakuntoinen eikä jaksa kaikkea, ei tarvi pakottaa, vaan rauhassa omaa kehoa kuunnellen. - meditointiOnKivaa
Kokeile Sahaja Jooga Meditaatiota. Se on helppo oppia ja sopii kaikille, ikään, ruuminrakenteeseen tai henkilökohtaiseen filosofiaan katsomatta.
- meditointiOnKivaa
Eli Sahaja Jooga Meditaatio löytyy tästä osoitteesta: http://www.jooga.org
Lisäksi tosi hyvä meditointiresurssi netistä löytyy täältä: http://www.freemeditation.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1673447- 152096
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2231490Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701241- 441211
- 371121
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381063Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke1361031- 47994
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.39974