Kohtaako kysyntä ja tarjonta parisuhdemarkkinoilla? No ei tietenkään. Missä syy?
Syyttelyt alkakoon...
Syyttelyt alkakoon...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
on kysyntää ku toisil vaa kysyttävää
Kyselen ihan tosissaan. Kai niitä parisuhdelta ja elämältä samaa haluavia on vapaina aika paljon.
Mikä siinä on ongelma, että kysyntä ja tarjonta ei kohtaa?
21:00 JIM D: Psykedeeliset tutkimukset, osa 2
tiistai 12.10Antropologi Wade Davis seikkailee kuuluisan kasvitieteilijän ja löytöretkeilijän Richard Evans Schultesin jalanjäljissä Amazonilla. Hän tutustuu intiaanien hämmästyttävään taitoon valmistaa voimakasta hallusinogeeniä tavallisista viidakon kasveista ja selvittää samalla, millaisen vallankumouksen Albert Hofmannin kehittämä LSD aiheutti, kun tämä psykedeelinen huume oli jokaisen ulottuvilla. Amerikkalainen dokumenttisarja.
sä vaan trippailua palstalla. Kenties joskus elämäs ehtoopuolella tapaat täällä kaltaises ja kysyntä sekä tarjonta kohtaa.
Koska moni kuvittelee itsensä parisuhdemarkkinoilla todellisuutta parempana ja toinen mokoma pyrkii muuten vain pyydystämään itseään paremman.
Ja sitten on tämä iänikuinen kohtaamisongelma. Helsinkiläinen virkanainen ja kainuulainen maanviljelijämies eivät kohtaa enempää fyysisesti kuin henkisestikään.
"Ja sitten on tämä iänikuinen kohtaamisongelma. Helsinkiläinen virkanainen ja kainuulainen maanviljelijämies eivät kohtaa enempää fyysisesti kuin henkisestikään."
Internetin ihmeellinen maailma tekee tämänkin mahdolliseksi.
On kautta aikojen tullut Helsingistä Kainuuseen naisihmisiä ja vielä jopa maanviljelijän vaimoksikin.
Siinä ensimmäinen syy. Pessimismi.
Internetin ihmemaailmassa on toki kaikki mahdollista ja helppoa, mutta entäs, kun sieltä siirrytään oikeaan elämään? Poikkeus toki vahvistaa säännön, mutta aika harvassa moiset pariskunnat ovat.
Sitäpaitsi kun karsitaan joukosta alkoholistit ja muut syrjäytyneet miehet ja vähintäänkin omaa koulutus- ja varallisuustastaansa haluavat naiset, niin äkkiä löytyy muutamasatatuhatta sinkkua. Eikä sillä, etteikö kaikilla siihen oikeus olisi.
markkinoida. Ja olet muutenkin tylsä? Missä syy??? Miten kukaan sun syitäs voi tietää :)))
jonkun luulemaan, että kyse on minusta?
"Kohtaako kysyntä ja tarjonta parisuhdemarkkinoilla? No ei tietenkään. Missä syy?"
ruuhka-Suomessa ainakin ---> kun mahdollisuudet lisääntyy, niin vaatimukset kasvaa
vaatimukset?
ja kaupungissa liian paljon. Siksi.
kai liian vähän töitä.
kyllä täältä joutais naisia maaseudulle. Täällä paljon sellaisia, jotka maaseudulle sopis...
mutta menee liian monimutkaiseksi jos tässä nyt aletaan sotkemaan työllisyyspolitiikkaa, maakuntapolitiikkaa ym. tähän.
Siis yksinkertaisesti siksi kysyntä ja tarjonta ei kohtaa parisuhdemarkkinoilla, koska ihmiset ei kohtaa fyysisesti. Asia on sama jos yrittäisit saharassa myydä hiekkaa tai ostaa vettä.
syyttely alkakoon.
politiikkaa sotketa. Se ei ole tarpeellista.
Tässä mielestäni toinen syy. Nimittäin se, että kaikki pitää saada heti ja valmiina. Aikaa se kouluistakin valmistuminen vaatii, ei se tapahdu heti silloin kun haluaa...
on myyty pakastimia.
Varaudu, että vastaus saattaa olla samaa tasoa... tyhmä. :)
Onhan se vähän vaikeata, jos esimerkiksi hiljainen ja ujo peräkammarin poika haluaa kumppanikseen kauniin, viehättävän, itsenäisen, vahvan ja urakeskeisen naisen. Epäilen, ettei sellainen nainen halua peräkammarin pojasta itselleen kumppania.
Todellisuus ja toiveet menevät ristiin.
että hiljainen ja ujo peräkammarin poika ei uskalla edes haaveilla kumppanikseen kaunista, viehättävää, itsenäistä, vahvaa ja urakeskeistä naista. Jotenkin luulen, että sellainen tyytyis vähempäänkin. Saatan mä toki erehtyäkin.
Mutta entä jos kääntääkin asian toisinpäin? Miksi vastaavanlainen hissukkaa naissukupuolta edustava ihminen haluaisi kumppanikseen komean, hurmaavan, itsenäisen, vahvan ja urakeskeisen miehen? Eikö vähempi riitä?
tosi..typy vaikuttaa varsin viisalta naiselta ja sieluni silmin näen oivalliseksi sexyobjektiksi.
Eihän oikea nainen peräkammarin puudelipoikia halua sänkyynsä, vaan raavan MIEHEN, jolta turvaa ja hellyyttäkin saa kuitenkin, vaikka kliimaksin jälkee MIES kääntää kylkeään ja pieraisee
Naiset ovat muuntautumiskykyisempiä. :)
on paskapuhetta. Naiset ovat parempia selittelijöitä.
Haluatko toisen selityksen?
:)
"että hiljainen ja ujo peräkammarin poika ei uskalla edes haaveilla kumppanikseen kaunista, viehättävää, itsenäistä, vahvaa ja urakeskeistä naista. Jotenkin luulen, että sellainen tyytyis vähempäänkin. Saatan mä toki erehtyäkin. "
Tuskin erehdyt. Tuo on täysin naisten illuusiota, että miehet, peräkammarin pojat sen paremmin kuin muutkaan, haaveilisi urakeskeisistä naisista. Itsenäinen, vahva ja urakeskeinen nainenkin toki voi miehen onnistua saamaan, jos vaan on muuten mukava ihminen.
Kapitalismilla viitataan yleensä taloudelliseen järjestelmään, jossa melkein kaikki on yksityisesti omistettua ja missä kaikki sijoitukset, tuotanto ja tuotteiden hinnoittelu ja palvelut päätetään markkinatalouden kautta. Kapitalismi on ollut käytössä länsimaissa feodalismin jälkeen, mutta joidenkin mielestä termi "sekatalous" on paljon kuvaavampi käsite, sillä nykytaloudet sisältävät molempia yksityisesti omistettuja sekä julkisesti omistettuja yrityksiä, yhdistäen piirteitä kapitalismista ja sosialismista tai vastaavasti markkinataloudesta ja suunnitelmataloudesta.
Sekataloutta ja ajoitusta oikeaan markkinasaumaan pitäisi tähdentää enemmän.
tuotantovälineen haltuunsa sakottamalla lempeä ostavaa miestä.
Parempi olisi laittaa pillu verollepantavaksi.......kahden kaupan osapuolet voisivat tuntea maksavansa osuutensa yhteiskunnalle.
.
ei enää korttihöyliä eikä muitakaan hikisiä juttuja
.
Ai juu, sehän on selvästikin kysynnän ja tarjonnan laki, joka on tyrkyille nykysen laman vuoksi epäedullinen
Tuotannolliseen työhö halukkaille raha riittää hädintuskin happy hour keppanaan, jota johtaja Ratikkakin
hyödyntää ekonomisesti äveriäänä nousukkaana......liki 2000€/kk.
Työn uuvuttamata seiloritkaan ei enää elä Niilo Wällärin aikoja, kun Niinistö myi merenkulun tuotot
riisipalkkaisille filippiineille.
Tästä suivaantunet seilorit eivät enää pysty maksamaan Kotkan Kairo soittoruokalan YH-naisten ansaitsemaa
palkkaa.
http://www.youtube.com/watch?v=n2p8gfQvE_Y
Katsos kun naiset ei ymmärrä hyvän päälle ja miehet tajuaa onnensa vasta sen menetettyään.
Valitettavasti heidän mielestä on mammonanpalvonta hyvää kera salarakkaiden:(
Syy löytyy jokaisen omasta päästä ja siitä että on nirso kun anna mahdollisuutta sille joka ei täytä ihan jokaista ihannetta.
Syyttelyt siis omaan itseensä!
Syystä en tiedä. Itse veikkaisin, että tarjonta on enimmäkseen väärillä markkinoilla kysyntään nähden, ja toisinpäin. Se, mitä väärät markkinat tarkoittavat, jokainen voi issekseen mielikuvitella. Erittäin räikeänä tienviittana voisin sanoa, että nuori nainen Thaimaasta, varttuneempi mies länsimaista.
"Kohtaako kysyntä ja tarjonta parisuhdemarkkinoilla? "
Kyllä kohtaa, mutta ei sillä tavalla että kaikelle tarjonnalle olisi kysyntää. Kun kysyntä on niin matalalla, niin taloustermein osa kapasiteetista on joutilaana: värkit vaan seisoo:) ja ihmiset on parisuhteiden ulkopuolella.
"No ei tietenkään. Missä syy? "
Parisuhde ei ole enää taloudellisessa mielessä välttämättömyys. Naisten kannalta tämä kiteytyy lauseeseen "mieluummin yksin kuin huonossa suhteessa". Tästä sitten taas seuraa että kun on paljon tarjontaa ja kysyntää, niin ei ole tarvetta sitoutua yhteen kumppaniin, kun seuraava on kuitenkin jonossa.
helvetin syyttelyitä siinä tarvitaan?
Jos ihminen tiedostaa ittensä ja omaa hyvät elämänhallintataidot, käyttää kohtuudella alkoholia ei luulisi olevan vaikeaa löytää tiensä yhteisöihin joista SOPIVIA mies/nais ehdokkeja löytyy..
aikuisista ihmisistä? on parisuhteessa niin kai se ainakin jollain tasolla kohtaa.
olisko syynä ylimielisyys jo valmiiksi naisia kohtaan?
Ei jaksa. Olkoon sitten niin kuin sanoit...
ei sovi jokaiselle ja tällöin on turha yrittää ketä tahansa... Ja silti jossain vaiheessa suhdetta olet niin säälittävä, ettei suhdetta kannata jatkaa, toisen mielestä siis.
.
.
Tarvetta olisi parisuhteelle joka viikonloppu, mutta ei ole varaa kuin 2-3 kertaan kuukaudessa :(
.
kyllähän se talouden päälle tietysti käy
.