helsingin kaupungin lomat.

DNAS

voiko työnantaja pantata esim.talviloman ilmoittamista siten että ilmoittaa 2 viikkoa ennen että nyt voit pitää loman.
ennen talvilomalistat tuli syyskuussa,lomakausi loka-huhtikuu.
onko tämä lainmukaan oikein vai onko tämä työnantajalta henkistä kiusaamista.
näin tekee yksi kaupungin virasto.

4

660

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KVTES vuosilomaluku

      10 § Vuosiloman ajankohdasta ilmoittaminen
      Työnantajan määrätessä loman ajankohdan hänen on ilmoitettava siitä viranhaltijalle/työntekijälle viimeistään kuukautta ennen loman alkamista. Jos tämä ei ole mahdollista, loman ajankohdasta on ilmoitettava viimeistään 2 viikkoa ennen vuosiloman tai sen osan alkamista.

      Kannattaisi ottaa yhteyttä pääluottamusmieheen.

      • tuntitessissä

        Tuntitessissä tuo sanottu on lievemmin. Eli pitää ilmoittaa mikäli mahdollista kuukautta ennen ja viimeistään 2 viikkoa ennen.


      • kigd
        tuntitessissä kirjoitti:

        Tuntitessissä tuo sanottu on lievemmin. Eli pitää ilmoittaa mikäli mahdollista kuukautta ennen ja viimeistään 2 viikkoa ennen.

        työntekijöit ei voi tilata edes matkoja etukäteen,kun ei tiedä milloin loman saa.


      • plm:n luo heti!
        kigd kirjoitti:

        työntekijöit ei voi tilata edes matkoja etukäteen,kun ei tiedä milloin loman saa.

        Jos lomat on ilmoitettu 2 viikkoa ennen, niin se ei vielä ole kiusaamista. Silti kannattaisi pyytää pääluottamusmiestä selvittään, miksi lomia ei voi ilmoittaa kuukautta ennen ja tietääkö ylemmät, että näin menetellään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      434
      6312
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      124
      3632
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      90
      2426
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1899
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1241
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1214
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1048
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      940
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe