Epäystävällinen käytös

herkkis_

Onko se kiusaamista? Onko se asia mihin voi puuttua?
Jos työpaikalla virheistään joutuu kaiken kansan edessä suorastaan syytetyksi, jos vihjaillaan ettei tee työtään tarpeeksi hyvin (siis eihän tälläisesta asiasta voi mitenkään puhua kehittävästi kahden kesken), jos vastaukset kysymyksiisi (olkoon ne jonkun mielestä tyhmiä tai ei) ovat tylyjä, suorastaan tiuskintaa. Kaikkea tälläistä, mikä ei kuulu fiksujen ihmisten käytökseen, puhumattakaan rakentavaan ja iloiseen työilmapiiriin.
Oletteko puuttuneet, miten? Auttoiko?
Tälläinen tilanne on todella vaikea, sillä yleensä nämä henkilöt pystyvät helposti manipuloimaan muut uskomaan siihen, että juuri he ovat oikeassa ja että asiasta urputtava yrittää vain hakea huomiota itselleen ja puolustella omia epäonnistumisiaan syyttämällä huonosta kohtelusta. Sitten alkaa epäillä itse, että on vain liian herkkä työelämään.

5

860

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kova ja paksu nahka

      Kyllä olen puuttunut lähes jatkuvaan tiuskintaan, ilkeilyyn ja huutamiseen ottamalla asian puheeksi esimiehen kanssa. Ei auttanut, eikä olisi kannattanut, sillä vittuilu muuttui entistä pahemmaksi. Esimies haukkui minut epämiellyttäväksi ihmiseksi ja kertoi häirkölle, että olin "puhunut hänestä ikäviä". Häiriköijä leikki aikansa kostoretkeä ja jatkoi sitten entiseen malliin. Kerron vielä, etten itse ollut ainoa räjähtelyn kohde, vaan moni muukin sai osansa. Pomo ei suhtautunut heidän kokemiinsa tilanteisiin yhtään asiallisemmin.

      • Löytyikö

        esimiehelle esimiestä? Taisivat olla salakaveruksia. Ei nää taida kestää ikinä suoraa palautetta käytöksestään.

        Pitäisi varmaan järjestää jokin sinne päin oleva palaveria, johon kutsuttavaa asiantuntijaa (Jos tarvitsee olla maksuton, niin löytyisikö työterveyshuollosta tai liitosta joku sopiva?) voisi evästää puhelimitse ja sähköpostitse jo etukäteen nimettömänä, että mitkä aiheet kannattaa ottaa puheeksi ja mistä järjestää käytännön opastusta käsittäen mm. määritelmät epäasialliselle versus asialliselle käytökselle työpaikalla ja millä lailla käyttäytyminen on rakentavaa. Häntä voisi myös pyytää käymään työpaikalla useammin kuin kerran jälkikäteen, eikä liian pitkin väliajoin. Hän olisi sitä ennen pyytänyt raportoimaan, mitä vaikutuksia työilmapiiriin muuttuneet toimintatavat ovat saaneet aikaan.


    • Kasva aikuiseksi

      Miksi mokiasi pitäisi peitellä. Ihmeellinen ajattelutapa, kaikki vaan piiloon maton alle.

    • Anonyymi

      Minun pomo tiuski minulle..annoin pillua hänelle ruoka tunnilla. Nyt suorastaan kumartaa minua. annan välillä pillun hajuset aluhousut hänelle.

      • Anonyymi

        Mä annoin suklaa piparia kikkelin kera niin johan alkoi palkkakin nousta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      104
      5497
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      94
      4801
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4752
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2169
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      110
      1954
    6. 105
      1747
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1547
    8. 370
      1298
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1131
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      204
      1061
    Aihe