Paljonko miehen palkan suuruus ja työllisyys/työttömyys vaikuttaa teidän naisten mielipiteeseen harkita jotain muuten kiinnostavaa miestä mahdolliseksi seurustelukumppaniksi? Itse olen 28-vuotias mies ja olen ollut melko laiska töiden suhteen ja opiskelutkin ovat menneet hitaasti. Uskon, että minun ikäiseltäni mieheltä naiset odottaa yleisesti jo tutkintoa ja työssä käyntiä, mutta opiskelut minulla on vielä kesken. Siinä mielessä tilanteeni on tietenkin huono. En tietenkään pyri olemaan loiseläjä, vaan haluan tulla toimeen omillani. Olen vaan melko hidas etenemään työelämässä ja aiemmin olen ollut suoraan sanoen ihan perkeleen laiska ;)
Potentiaalisin kumppani voisi varmaan olla joku humanistihörhölikka, mutta toivottavasti ei ole niin suppea tuo potentiaalisten kumppanien määrä.
Potentiaalisin kumppani voisi varmaan olla joku humanistihörhölikka, mutta toivottavasti ei ole niin suppea tuo potentiaalisten kumppanien määrä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Elettävä jos suhdetta pidemälle miettii ja kummasti sitä rahaakin tarvii, se rakkaus kun muuten hyppää ikkunasta ulos, eli sen miehen syliin kellä sitä potentiaalista rahaa on.
Vaimo, kun siellä asti ollaan.. Kun kuitenkin ne lapsetkin tekee..
Et töihin vain tai opiskelupäätökseen.
Ei sua kuule humanistitkaan huoli eli suosittelen samaa kuin edellinen.
Eihän ne humanistihörhötkään sinua huoli. Kun heillä itsellään on melko huono palkka (ainakin osalla), niin he usein haluavat miehen, joka tuo hiukan enemmän sitä rahaa talouteen. Moni humanisti päätyykin siksi jonkun ekonomin tai dippainssin puolisoksi. Kyllä se hyvä elintaso, ulkomaanmatkat ja trendikahvilat lopulta ajavat niiden opiskeluaikaisten maailmanhalausideologioiden ohi ja ne "kylmän materialistiset" miehet alkavatkin kummasti kiinnostamaan.
Entäs millasista miehistä ne tykkää kun ovat vielä nuoria ja naiiveja? Tuskin ketään kiinnosta lähemmäs kolmekymppisen akateemisen ämmän mielipiteet.
Mutta sähän olet itekin jo kolmekymppinen, Älymies. Vaikka yritätkin täällä leikkiä nuorempaa.