Minkä ikäisenä voi vielä aloittaa ringeten?

Urheiluhullu :))

Olen 14 vee tyttö ja haluaisin kovasti aloittaa ringeten/jääkiekon, mut uskon kyllä että ringette olisi enemmän mun juttu. Olen liikuntaa harrastanut koko ikäni, lenkkeilen säännöllisesti ym. Omaan hyvän luistelutaidon ja luulen, että mailakin kädessä pysyisi. Eli olisiko minulla enään mitään mahdollisuutta aloittaa ringetteä?

4

1173

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rengasO

      Paikkakuntasi urheiluseurojen nettisivuilta löytyy tietoa ja Ringetteliiton nettisivut antavat varmaan laajemman kuvan, eli Googleen ringetteliitto.

      • Nirppanella

        Ei kannata aloittaa minkään ikäisenä....


    • ringetteäpelaava

      kannattaa aloittaa ringette koska ringette on semmonen laji josta voi oikeasti nauttia ja viettäää hauskaa aikaa ! :) ja voi alottaa vaikka aikuisena naisten juokkueessa ei koskaan meinaan ole myöhästä !!! itse oon harrastanu pienestä asti ja meiän juokkueessa on 97 ja 96 ja osa alotti vasta tällä kaudella ! eli siis suosittelen !

    • Nanniliiniläinen

      Ihan typerä laji, harkitse jotain muuta....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      245
      17316
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      178
      12323
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      55
      6091
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      68
      4930
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      19
      4910
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      26
      4032
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3615
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      13
      3545
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      139
      3076
    10. 319
      1737
    Aihe