Soittolistasta ja tiedostojen sijainnista

Kustavin Kalle

Elikkäs miten tuon iTunesin kanssa tällainen homma toimii: minulla on nyt soittolista johon olen plokannut iTunesiin laittamistani biiseistä ne jotka olen iPhoneen halunnut.
Mutta koska musiikit on hyvinkin pirstaleisesti pitkin tietokonetta ja haluaisin ne pariin pääkansioon siirrellä, niin miten saan pidettyä soittolistan iTunesissa pysymään ajantasalla siirrettyjen musiikkien sijainnista, vai onko tämä edes mahdollista?

2

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Katso nyt ensiksi, miten sulla on iTunesin asetuksissa Lisäasetukset-välilehdellä "Pidä iTunes Media -kansio järjestettynä" ja "Kopioi kappaleet iTunes Media-kansioon, kun ne lisätään Kirjastoon" ruksattuna. Jos on, asia kunnossa. Jos ei, käytä tuota, vältyt paljolta käsityöltä, sillä iTunes pidää musiikin artistin ja albumin mukaan kansioituna. Siten myös, jos muutat vaikka albumin nimeä, se siirtyy uuden nimen mukaiseen kansioon.

      Ja soittolistat pysyvät kunnossa kun hoidat ton järjestyksen iTunesissa itsessään, etkä esim. Resurssinhallinnassa.

      • Kustavin Kalle

        Kopioiko tuo "Kopio tiedostot iTunes Media-kansioon, kun ne lisätään Kirjastoon" sitten kaikki iTunesiin lisätyt biisit tuonne kansioon? Kun minulla on yli 50Gt musiikkia ja parilla eri kiintarin osiolla ja kiintarilla eikä tuonne C: asemalle mahdu niin paljoa tietoa kopioida. Ja äärimmäisen epäkäytännöllistä olis jos olis sitten tuplakappaleet kaikista biiseistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      84
      3402
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2014
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1924
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      341
      1316
    5. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      84
      1279
    6. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      89
      1137
    7. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      82
      923
    8. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      12
      915
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      23
      845
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      61
      790
    Aihe