Miten pukeutua rangelle, kun sielläkin vaaditaan etiketinmukaista pukeutumista. Lähinnä kiinnostaa, mitkä kengät laittaisin, samat kuin kentällekö?
Pukeutuminen
9
6508
Vastaukset
- aleksius
Golfkengät ovat hyvä myös rangellä. Itse käytän myös tenniskenkiä, koska lyöntialustan pinta ei vastaa nurmea. Nurmelta lyötäessä golfkengät ovat ehdottomat (ei luista).
- raksutiikerioo...
Golf-kengät on tietty parhaat. Mut ite käytän ihan vaan sandaaleja, varsinki jos on kuuma. Kyl ne pitää kuivalla nurmellakin...
Eli ei niil kengil väliä. Ja rangella oon kyl monesti T-paidallakin...
- eti tiketti
Itse pidän kyllä kumisaappaita parhaina. Koristossutkin menee, jos taustalla soi Ramones!
- BogeyN
Ihmettelen "aikuisten" ihmisten kysymystä? miten pukeutua. Yksinkertainen vastaus asiallisesti ja tarkoituksen mukaisesti.
Ns. etiketti pääsääntöisesti tarkoittaa juuri tätä.
Useasti kysytään pitääkö olla golfkengät? Oman kokemukseni mukaan jopa rangella, ja ainakin jos voi lyödä vapaasti maasta. Ne ovat ainoat oikeat ja ihan vain toiminnan kannalta. Ja lisäksi ja vain omien kokemusteni perusteella niin se että tilanne harjoitellessa (jos yleensä jaksaa niin tehdä) on mahdollisimman samanlainen tilanne kuin ihan oikeesti (range ei tietenkään ole sitä) niin nämä vähäisetkin asiat jäävät sinne jonnekin harmaaseen aivosolukkoon ja tuovat joskus mielikuvan että tän mä osaan.
Jos kerran on kunnon välineet niin en ymmärrä miks niitä ei käyttäis, jos ei ole niin muutkin käyvät.- likka
Mitäpä ihmeellstä on aikuisen ihmisen kysymyksessä "Miten pukeutua"? "Asiallisesti ja tarkoituksenmukaisesti" ei kerro todellisuudessa paljon mitään.
Jos en tietäisi golf-etiketistä, olisi mielestäni moni asu ihan "asiallinen", esim. naisella siisti, V-aukkoinen, istuva, kaulukseton T-paita ja lyhyehköt siistit sortsit kesähelteellä. Varmasti tämä olisi ihan "tarkoituksenmukaistakin" - eipä paidankaulus tai lahkeen mitta lyöntiin vaikuta.
Silloin on mielestäni ihan järkevää kysyä kokeneemmilta, miten tarkasti etikettiä tulee noudattaa rangella harjoitellessaan. Mitään selviä sääntöjä siihen tuskin on, mutta entäs ne kirjoittamattomat sääännöt? Aloittelijana ja muutenkin kömpelönä ei halua erottua joukosta vielä vääränlaisilla vaatteillakin.
Mutta siis BogeyN vastasi kyllä hyvin noista kengistä - miksipä ei käyttäisi, jos kerran on. - likka
likka kirjoitti:
Mitäpä ihmeellstä on aikuisen ihmisen kysymyksessä "Miten pukeutua"? "Asiallisesti ja tarkoituksenmukaisesti" ei kerro todellisuudessa paljon mitään.
Jos en tietäisi golf-etiketistä, olisi mielestäni moni asu ihan "asiallinen", esim. naisella siisti, V-aukkoinen, istuva, kaulukseton T-paita ja lyhyehköt siistit sortsit kesähelteellä. Varmasti tämä olisi ihan "tarkoituksenmukaistakin" - eipä paidankaulus tai lahkeen mitta lyöntiin vaikuta.
Silloin on mielestäni ihan järkevää kysyä kokeneemmilta, miten tarkasti etikettiä tulee noudattaa rangella harjoitellessaan. Mitään selviä sääntöjä siihen tuskin on, mutta entäs ne kirjoittamattomat sääännöt? Aloittelijana ja muutenkin kömpelönä ei halua erottua joukosta vielä vääränlaisilla vaatteillakin.
Mutta siis BogeyN vastasi kyllä hyvin noista kengistä - miksipä ei käyttäisi, jos kerran on.No niin, nyt luin uudestaan Monan ekan viestin, siinähän olikin, että rangella pitää noudattaa samaa etikettiä kuin kentälläkin. Itsekin olen vain tuota miettinyt, kun aina sitä ei niin selkeästi kerrota.
Mutta tietysti, varma on varmaa, eipä se ketään haittaa, jos laittaa kauluksellisen paidan ja fiksun mittaiset housut joka tapauksessa. - Janne
No ei se nyt ihan noinkaan mene. Käytännössähän rangella ihmiset kenkinä/vaatteina ihan mitä vaan. Menepä katsomaan vaikka Paloheinän rangelle, näet kaikkea farkuista tuulipukuun.
- Maukasta
Minä käyn syrjäisellä rangella farkuissa ja vedän röökiä ja juon bissee samaan aikaan!!! MAUKASTA!!
- Meri
Todellakin löytyy ihan mitä vaan ja vielä puttaajallakin rööki suussa.En ollu uskoo silmiäni.Näin Turussa yhessä paikassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64125Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952253Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J59964- 47834
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37833Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?185820- 34811
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119755- 35754