Hei. Tietääkö kukaan miten voi päästä töihin USAhan? Viisumien ja muiden papereiden kannalta? Kannattaako ensin hankkia töitä vai työviisumi? Onko ulkomaalaisen vaikea päästä töihin? Haluaisin kovasti töihin Manhattanille mutta en tiedä onko se liian vaikeaa.. Kuinka kauan viisumeiden käsittelyprosesseissa yleensä menee? Haluaisin kuulla kovasti muiden kokemuksia työn teosta sekä asumisesta Manhattanilla:-)
Töihin Manhattanille!
reactioni
4955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Hakemuksesi" perusteella voin sanoa jo nyt että unohda koko juttu.
- USA:han ei pääse töihin kuin ne henkilöt joilla on sellaista osaamista jota yli 300 milj. asukkaan maasta ei löydy jo ennestään.
- Sinulla tulee olla korkeakoulututkinto
- Sinä et saa työlupaa kovin hevillä, ellei työnantaja järjestä sitä.
Helpointa on jos löydät jenkeistä puolison ja menette naimisiin, silloin pääset maahan. Muussa tapauksessa 3kk ja voit painua takaisin sinne mistä tulitkin. Näin on, itsekin haluaisin töihin rapakon taaksen, mutta no can do.
Sairaanhoitajaksi koulutautuminen on yksi vaihtoehto. SH:lle on mahdollisuus päästä töihin USA:an ns. muuta kautta kuin normaalisti, jolloin pitää olla jokin yliopistotutkinto ja mielellään korkea sellainen. Tarkemmin en osaa kertoa, joten tutkiminen jää aloittajan vastuulle.
Ensiksi sitä au pair työn kokeilemista. Hae perhettä, joka hakee kolmeksi kuukaudeksi. Manhattanilta tuskin löytyy, yleensä näillä perheillä on vielä aika kovat kriteerit. New Yorkiin voi olla mahdollisuus päästä, mutta kaemmaksi keskustasta.
Keskity yhteen asiaan, eli perheen hakemiseen ja jätä haaveilut toistaiseksi.
et parhaiten saa duunii, ku meet laitomaks siirtolaiseks sinne...tää on taivahan tosi. Jenkkeihin et pääse muuten juuri mitenkään mut meet sinne ikäänkuin "turistina" ja meet duuniin (moni palkkaa siellä laittomia) ja lähet vaan kotiin ku siltä tuntuu.