1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki?
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria?
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä?
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria?
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki?
-Pystyy keskusteleen useamman kuin yhden viestin verran. Täällä iskee nikkivarkaat/plagioijat/häiriköt jo jopa ekaan keskusteluyritykseen. Esim. a kysyy jotain, vastaat asiallisesti aiheesta. A jatkaa asiallisesti ja tässä vaiheessa häirikkö iskee ja vastaa jotain päätöntä/törkeetä jne.
Eli tuhoavat keskustelut jne.
Pakollinen rekkaantuminen olisi ainoa keino siivota touhua.
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria?
-Ei kannata tehdä mitään. Niin ja kannattaisi osoittaa hieman yhteisvastuullisuutta tms. eikä vastata nikkivarkaille mitään koska siitä ne vaan innostuu.
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä?
-Keskustelu ei onnistuisi enää mitenkään.
suhtaudun itse eri lailla. On ihan ok vastata kenen tahansa kysymyksiin, jos kysymykset ovat hyviä. Miksi erotella feikki-nikkejä muista puskista? Itse olen tehnyt omalle feikki-nikilläni ihan järkeviä kysymyksiä ja niihin on vastattu. Omaan siis rekatun nikin ja olen omaa rekattua nikkiäni feikaten kysynyt jotain, mitä en kehtaa rekattuna kysyä. Oleten joidenkin muidenkin tekevän joskus näin.
siulle
monte-poika on taas niin kiltti että :)
AINAHAN MIE OON
1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki?
- samaa nikkiä ei ole kuin yksi
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria?
- anti olla, jos kukaan ei vastaa nikkivoron provoon, hän toistaa itseään. Siis vastaa itse itselleen
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä?
- kukaan ei tiedä kenelle kirjoittaa ja sinänsä kyse eei ole nimimerkistä vaan käyttäytymisestä
1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki? En tiedä, ei ole tarvetta itsellä.
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria? En katso nimimerkkiä vaan kysymystä. Pitäisikö täällä tuntea ja muistaa kaikki nimimerkit että erottaisi plagioinnit?
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä? En osaa sanoa. Itse laitan joskus jonkun nimimerkin joskus vain pisteen tai pilkun.
pitää tietää kaikki rekisteröidyt kirjoittajat, heidän nikkinsä, ja lisäksi olla tietoinen heidän palstasuhteistaan, vihanpidoistaan, poliittisesta ja uskonnollisesta kannastaan, nais-ja miesmaustaan, galleriakavereista, yksitysviestien juoruista, kenen kanssa leikitään tänään, kenelle vastataan tänään -päivityksistä, kuka on looseri ja puskahäirikkö tänään, ketkä riitelevät aina, ketkä eivät tule koskaan toimeen, ketkä ovat kamuja, keillä on ollut palstasuhde, kenellä on ollut irl-suhde, kenellä on kenenkin sp-osoite, kenellä on kenenkin puhelinnumero, mikä on kenenkin sivunikki, ketkä ovat eri sukupuolta mitä esittävät, keiden välillä on ollut "jotain", keneltä ei koskaan heru, kenellä on isoin penis, kenellä on pienin penis, kenellä on isoimmat tissit, kenellä on pienimmät tissit..
miul
Minäkin sain peukun alaspäin kun en tunne kaikkia....
luovuin rekatusta nimimerkistäni. Ei ollut aikaa perehtyä nikkien välisiin selvittelyihin, vaan halusin kirjoittaa vain miehen logiikasta, ottamatta kantaa palstaan tai nikki-hahmoihin. Käy se näinkin.
Juurhan sinä nyt otat kantaa nikkikeskustelun, vai meinaatko, että jos sinä kaskustelet nikeistä se ei ole niin paha asia, kuin jos muut.
mut keskustelen rekkaamattomana silloin harvoin kun nikeistä haluan keskustella. Enimmäkseen siis miehen logiikasta-rekkaamattomana. En siis omalla nikilläni ainakaan lisää vettä myllyyn siihen, että se ja se nikki on nyt sen ja sen kanssa samaa/eri mieltä ja varmaan sen ja sen kamu/vihamies. Palstan hahmot ei kiinnosta niin paljon, että alkaisin kuulua johonkin jengeihin.
1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki?
- jos haluat ihmisten kiinnittävän huomionsa henkilöösi ja persoonaasi
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria?
- vedä herneet nenään jos haluat tehdä itsestäsi numeron, muutoin ei tarvitse tehdä mitään
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä?
- sitten jouduttaisiin keskustelemaan asioista
1-3: pakonomaisen kiinnostuneita aiheesta: nikeistä, roolipeleistä, gallerioista ja sen semmoisesta ovat nimenomaan nimimerkittömät. Se on kiinnostavampi asia mun mielestä.
Suunnilleen samansisältöinen aloitus tehtiin viime viikolla. Vastasin siihen, joten riittäköön tähän tällaiset yleiset huomautukset.
ovat TIETYSTI rekattuja puskista, vilikin. Kai nyt tämän ymmärrät..
niitä, jotka puolustavat sinua täällä verissä päin..
osa on osa ehkä ei. Minä taas en jaksa pitää siitä lukua, koska se onmahdotonta arvailua. Mulle eri nikit edustaa eri palstahenkilöitä, kunnes yhdistäminen käy ilmeiseksi.
En käytä energiaa sen pohtimiseen kuka on kuka.
totta kai, tämä on ajanvietettä ja hupia. silti samat monesti osallistuvat järkeviin keskusteluihinkin rekattuna ja vilinä ja muuten puskista hyökäävät. saavat sankarin viitan päälleen..
.
mikään ei ole niin alinta paarialuokkaa kuin tukinikkien marssittaminen palstoille
.
1. Se olisi minulle minun omasta mielestäni munanjatke. Muuta hyötyä siitä ei olisi. On ihan turha esim. kuvitella että minua suututtaisi jos joku sekoittaisi avauksiani rekisteröitymättömänä keskustelijana.
2. Saisin itkupotkuraivarin tietenkin.
3. Se olisi helvetin tylsää. On paljon hauskempaa kun voi kuvitella itsensä mihin rooliin tahansa ja samalla on "muita" joihin kohdistaa joukkoväheksyntää.
En voi vastata kysymyksiin, koskei ole kokemusta mistään muusta, kuin häirikkörekisteröityneistä kiusanhengistä, jotka plagioivat ja omivat keskustelupalstalta tunnuksia omaamattoman kirjoittajan keskustelupalstalla käyttämiä nimimerkkejä, rekisteröivät niitä ja sotkevat keskustelua ja lukijoiden tulkintaa sillä. No ovat varmaan saaneet sitten häiriköt sen, mitä ovat halunneetkin... Koko palsta on täynnä alatasoista paskaa ja pätemään pääsevät rekisteröityneistä verbaalisesti kömpelöt ja kirjoittajina mielenkiinnottomat.
1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki? Noh, tavallaan helpompi keskustella palstalla, kun ei voi sekoittaa kenenkään toiseen, yhden keskusteluketjun sisälläkään.
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria? Onhan se huomio aina imartelevaa, mutta oikeastihan kukaan ei voi sekoittaa, jos on se rekisteröity nimmari.Jos joku rekisteröi melkein samanlaisen nimmarin, niin sitten rekisteröi. En koe sitä suurena onnettomuutena, vaikka joku mut sekoittaiskin johonkuhun toiseen.
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä? Olis vielä vaikeampi seurata keskusteluja, pysyä kärryillä missään mennään. Nytkin on vaikeaa, jos ei joka päivä lue. Onneks mulla on tällanen nikki, niin se antaa paljon anteeksi, toivotaan ainakin :)
> 1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki?
No jos haluat palstalta pillua tai kyrpää, niin helpompi sopia toimitusehdoista.
> 2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria?
Tiedät onnistuneesi jossakin. Olet herättänyt huomiota. Sitten voit itse vaihtaa nimmaria ja antaa plagiaatin jatkaa edellisen kanssa siitä mihin jäit.
> 3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä?
Ei tarvitsisi keskustella nimimerkeistä, mutta toisaalta yksittäisen ketjun seuraaminen olisi vaikeampaa.
Oksettavaa. Hirveää törmätä noin älyä halveksuvaan ihmiseen, jonka mielestä nimimerkittömyys kokonaisuudessaan tarkoittaisi sitä, että ketjun seuraaminen ( ja keskusteleminen?) olisi "vaikeaa". Olen joskus leikitellyt hupsulla teoreettisella ajatuksella, että mitä jos olisi anonyymiin keskustelemiseen tarkoitettu 100% luotettavalla varmuudella toimiva softa, jossa kaikki kommentin antavat saisivat keskusteluympäristössä kommentin antaessaan automaattisesti pelkän nimimerkin "anonyymi" ja perään sijaluvun keskusteluun osaaottamisen ajankohdan mukaan, eli tyyliin ketjun aloittaja olisi "anonyymi 1.", ketjun aloituksen asiaan ensimmäisenä vastannut "anonyymi 2.", toisena ketjuun vastaava "anonyymi 3." ja uudelleen lisäkommentilla saamiinsa vastineisiin keskustelua jatkava - vaikka nyt "anonyymi 2." - edelleen sama "anonyymi 2.", riippumatta siitä, että kuinka monta kommenttia kerran keskusteluunnosaa otettuaan kirjoittaa. Tarkoitan, etä ei siinä korostuisi kuin kirjoittajan lahjat ja keskusteleminen itsessään ja muutenkin keskustelua olisi tasan yhtä helppoa tai vaikeaa seurata, kuin mitä on anonyymikeskustelua muutenkin, joskin nykyisellään tällainen keskustelu lienee sata kertaa helpompaa seurata ja kommentoida rekisteröityneille, jotka tunnistavat osan kirjoittajista, kuin ainakaan mun kaltaisille.
Hyi h*lvetti sun, mikä sitten lienetkin ja mä en tiedä, muitakin kommenttejasi. Pakko olla susi, jos on alapään perässä keskustelupalstalla. Vai ootko kenties sutenööri?
1. miksi kannattaisi hankkia rekisteröity nimimerkki? /ainoa hyöty tämäntapaisella keskustelupalstalla on se että narsisti-palstakaverit huomaa sut!
2. mitä tehdä sitten kun joku plagio nimmaria? /so what.
3. mitä jos kenelläkään ei olisi nimimerkkiä? /keskustelut olisi asioista,ei nimimerkeistä.