Nainen alkaa melko heti tapaamisen jälkeen testaamaan miestä, onko hän kiltti, alistuvainen jne. Esimerkiksi kokeilevat, että saavatko miehen "palvelemaan" heitä jossakin pikku asiassa. Jos mies tottelee, niin jatkavat sitä. Jos mies alistuu jatkamaan, niin todennäköisesti menettää naisen kunnioituksen. Siitä seuraa, että joko mies pannaan tossun alle, tai ulkoruokintaan.
Mä kerran tapasin naisen, joka tuollaista kokeili. Erehdyin kerran..pari auttamaan/palvelemaan esim että: "anna lehti pöydältä" jne. Sitten myöhemmin kuulin häneltä marinaa, että kun tottelitki häntä!
Sitten seuraava nainen taas yritti ihan samaa temppua. Esim laita TV auki. Laitoin kun olin TV:n vieressä. Sitten kohta yritti, että anna hänen kännykkä pöydältä. Mä sanoin että ota ite. Tuli tällainen nolo tilanne hänelle, minkä itse aiheutti. Sen jälkeen ei enää yrittänyt. Ehkä sain hänen kunnioituksen.
Mitä naisen pään sisällä liikkuu?
Mä kerran tapasin naisen, joka tuollaista kokeili. Erehdyin kerran..pari auttamaan/palvelemaan esim että: "anna lehti pöydältä" jne. Sitten myöhemmin kuulin häneltä marinaa, että kun tottelitki häntä!
Sitten seuraava nainen taas yritti ihan samaa temppua. Esim laita TV auki. Laitoin kun olin TV:n vieressä. Sitten kohta yritti, että anna hänen kännykkä pöydältä. Mä sanoin että ota ite. Tuli tällainen nolo tilanne hänelle, minkä itse aiheutti. Sen jälkeen ei enää yrittänyt. Ehkä sain hänen kunnioituksen.
Mitä naisen pään sisällä liikkuu?
Vastaukset 41
Vanhimmat
.. luotettavia ja älykkäitä naisia, joskus jopa samassa paketissa vielä kauniita.
Tuntuu, että täällä suomessa on 90% naisista näitä laiskoja kiertopalkintoja...
Niiden päässä liikkuu vain helppo elämä, rikas isä, koira ja Hunks tanssija poikaystävä..
Suuri osa toimii http://pleieri.blogspot.com/2013/04/pomottava-nainen.html mukaisesti ja tuosta näet miten heidän kanssa kannattaa toimia.
eipä näkyny on näköjää poistettu toi blogi?
Päässä liikku lähinnä tunteiden sekamelska naisilla joka saadaan hetkittäin hallintaan jos on hieman fiksuutta.
Näistä voi kehittyä mitä ihmeellisempiä riitoja myöskin pitemmässä parisuhteessa kun nainen on tottunut johonkin.
Valitettavasti naisista on mahdoton lukea haluaako hän oikeasti että hänelle tehdään joku palvelus vai testaako hän miestä onko hän alistuvainen.
Ehkei naiset itsekään tiedä kuin vasta jälkikäteen kun tulee joku tunne jota tietysti pitää totella koska "se on tunne ja musta vaan tuntuu siltä".
Niin. Kai tossa on 3 vaihtista: antaa sen kännyn pöydältä, joka lienee huonoin tai sanoo et enkä anna. Jos tän sanoo hjumoristisella äänensävyllä niin ok, muuten kanssa huono. Kolmas on et keksii jonkun vastajäynän ja alkaa leikkiin. Tää on paras jos vaan jaksaa leikkiä. Voi esim. antaa sen kännykän ja ruveta pusutteleen ja kouriin kun vie sen tms. Tai sit lupaa tuoda sen kun on ekaks vähän sextailtu tms. tai kun se on vienyt roskat... Jos on jatkuvaa et toinen haluaa leikkiä ja ite ei niin sit akka vaihtoon.
Tai sitten on normaalin ystävällinen ihmiselle, josta pitää. Ja tekee palveluksen jos pyydetään. Ja lähtee lätkimään jos huomaa toisen käyttävän hyväksi! Eiköhän sen normaali ihminen huomaa aika pian.
Ei kai ihmissuhteet ole mitään valtataistelua! Itse en ainakaan lähde suhteisiin, jotka ovat.
Kuulostaa nyt ihan idioottimaiselta touhulta.
Jos olet lähempänä, ei luulisi olevan iso ele antaa toiselle esine tämän pyytäessä. Tässä ei ole mitään tekemistä naisista tai miehistä, molemmat voivat tarvittaessa ojentaa esineitä.
Yleisesti ottaen naiset helpommin huomioivat toisia ihmisiä, ihan pyytämättä jos huomaavat.
Turha alkaa suhteeseen, jos pitää miettiä voiko antaa kaukosäätimen, vai menettääkö siinä kunnioituksen toisen silmissä. Olisin hiljentynyt tyrmistyneenä vastaavassa tilanteessa sinun epäkohteliaasta käytöksestäsi ja vaaleanpunaiset lasit olisivat tipahtaneet alta aikayksikön silmiltäni.
Kun suhteen aloittaa, kummankin tulisi välittää toisesta niin paljon, että haluaa kunnioittaa ja tuoda vähän kauempaakin kumppania miellyttäviä asioita. Jos alusta alkaen on valtapeli menossa, niin sillon pitäis jo juosta ja kauas.
Jos pitää miettiä tälläsiä asioita, on jo vääristynyt kuva naisista ja suhteesta. yhdessä elellessä pitää puolin ja toisin ottaa toinen huomioon. Minä etsin kumppania jonka kanssa elämä on rentoa ja mukavaa, jonka kanssa tuemme toisiamme kun on vaikeampaa ja toisaalta iloitsemme toistemme onnistumisista.
Etsitkö sinä ihmistä, joka ei pysty alistamaan sinua, koska sinä aiot alistaa hänet??
että joku sanoi jotakin ihan fiksua ja viisasta!Ja tämä kommentti tulee miehen näkökulmasta.
"Etsitkö sinä ihmistä, joka ei pysty alistamaan sinua, koska sinä aiot alistaa hänet?? "
Tuo ap:n kertoma testaus ja sen variaatiot on valitettavan yleistä naisissa, ja on ihan järkevää kysyä täällä vinkkejä siihen. Suurin osa miehistä varmaan etsii naista, joka ei yritäkään alista häntä, mutta on toisaalta riittävän vetävä ja kiinnostava. Onnea siihen etsintään, itse en ole 35 ikään mennessä yrittänyt/ollut suhteessa tällaisen naisen kanssa. Olen vähän kyllästynyt siihen, että suhteet naisten kanssa ovat monesti niin paljon valtapeliä.
Noihin testeihin suhtautuisin itse niin, että virnuilen ja kieltäydyn leikkimielisesti tekemästä, jos juttu on ns. liikaa vaadittu. En usko, että joku kaukosäätimen tuominen on kovin iso juttu. Laittaa rajaa sitten kun nainen pyytää jotain liian hankalaa, ja alkaa itsekin pyytää naista vaikka laittamaan ruokaa tai keittämään aamukahvit.
ensimmäinen fiksu vastaus tässä ketjussa oli tuossa, huh!
tämä kommentti tulee naiselta, joka voi pyytää esinettä ja samoin ojentaa esineen toiselle valtataisteluitta. :D
Tuosta ap:n kirjoituksesta tuli mieleen tapaus, joka ei liity seurusteluun, mutta naisten harjoittamaan vallan testaamiseen.
Olin työharjoittelussa parikymppisenä eräässä hoitolaitoksessa. Työtehtäväni oli ennakkoon sovittu ja avustin muissakin hommissa jos pyydettiin. Sitten eräs yli viisikymppinen naispuolinen hoitaja, joka oli tavallaan esimieheni, alkoi tehdä sellaista, että esim. kaapista jotain ottaessaan jätti kaapin oven auki, jos minä olin siinä vieressä. Laitoin kaapin kysymättäkin kiinni kun satuin siinä vieressä olemaan. Tätä tapahtui pari kertaa ja sitten homma meni ihan absurdeihin mittasuhteisiin että kohta oli kaikki komerot ja lipastot avonaisina kun tämä nainen oli niistä jotain ottanut eikä ollut vaivautunut sulkemaan niitä itse. Sitten erään kerran hän otti jääkaapista jotain ja poistui toiseen huoneeseen. Minä olin samassa huoneessa jääkaapin kanssa mutten tehnyt elettäkään sulkeakseni sen ovea. Hetken hiljaisuuden jälkeen kuului toisesta huoneesta, että "voisitko sulkea jääkaapin". Suljin jääkaapin oven, mutta tämän tapauksen jälkeen ei enää jäänyt kaapinovet auki vaan tuo hoitajatar osasi itsekin ne sulkea niitä käyttäessään.
Tyypillistä :D Vastaavia kokemuksia mullakin
äänensävystä se on kiinni. kukaan ei voi oikeasti pitää ihmisestä joka tekee kaiken mitä käsketään. jotkut vaan haluavat että ihmiset tekevät kaiken minkä käskevät -> henkilökohtaisia ongelmia.
itse säilytän oikeuteni lähteä litomaan epäedullisista tilanteista. hetkenä minä hyvänsä.
Jos juttu on totta niin tuo oli hyvä. Mitä tämä 50 kymppinen N oikein haki.
löytävänsä naisen jonka kanssa kulkea rinnakkain. Sillä, joka on suhteessa ns. vahvempi osapuoli tulisi ainakin mun suhteessani olla niin viisas ettei käytä tuota "valtaansa" toisen alistamiseen vaan nimenomaan yhteisen taipaleen hyväksi. Itse aion olla niin vahva ja viisas että mun rinnalla on helppo kulkea jos olen meistä se vahvempi - siksi sitä oikeaa ei varmaan olekaan kun näitä taisteluita pidetään nykyään niin tärkeänä. Ymmärrän kyllä myös sen että tiettyä itsekkyyttä saa ja pitää olla - se vaan ei saa olla väline jota käytetään miekan tavoin.
mitä ihmettä?
Voi harmi jos olette tavanneet jotain prinsessoja... miks mä sitten olen tavannut niitä prinsessa miehiä, joille saa passata kaiken ja jos erehtyy huomauttamaan, että voisi tehdä itsekin, niin sitten asia ei tule tehtyä tai pahimmassa tapauksessa menee itkemään toisen naisen syliin kun häntä ei ymmärretä kotona kun nainen ei sitten lähtenytkään keskellä yötä hakemaan kebabbia krapulaiselle?
jos toinen on keittiössä, niin voi samalla tuoda sen voileivän toisellekin, itsekästä jos ei. Mut jos on sama matka molemmilla mennä tekemään se leipä, niin sen menee tekemään se, joka sitä sillä hetkellä haluaa. Hei haloo, toista voi miellyttää! Jos toisesta tykkää, sen tekeekin. Mutta jos alkaa näyttää, että toinen koko ajan tekee toisen puolesta ja toinen ei koskaan, niin puolensa saa pitää! Mihin on kadonnut kohteliaisuus parisuhteista? Vieraita passataan mutta omaa perhettä ei...
Aika pieniä esimerkkejä noi, muuten... joku lehden ojentaminen? Hohhoi...
Nainen testaa miestä läpi koko parisuhteen. Nainen haluaa oikeasti turvallisuutta ja siksi testataan. Jotkut puhuvat myös nalkuttamisesta. Se on yksi tapa testata onko miehestä mieheksi ja pysyykö mies sanojensa takana eikä nöyristele kämättävän naisen edessä. Naiset alkavat testaamaan enemmän jos mies näyttää nyhverön merkkejä ja myötäilee liikaa naisen mielipiteitä. Jos mies ei osaa olla omaa mieltänsä ja pelkää riitoja eikä pistä vastaan on kaikki seksikkyys kadonnut miehestä sekä turvallisuuden tunne naisesta.
Nainen haluaa tuntea olevansa vastuuntuntoisen ja itsenäisen miehen kanssa joka antaa myös naiselle haastetta. Tämä on ainoa keino miehelle myös pitää nainen halukkaana sillä mikään muu kuin vastuunkierto ja naisen myötäileminen ja puhumattomuus ei voi olla pahempaa seksielämälle noin niinkuin miehen kannalta.
Olen pitkälle samaa mieltä tuosta. Tuo vaikuttaa toisaalta hiton omituiselta. Itse miehenä menen ainakin parisuhteeseen sillä mielellä, että nyt ollaan tiimi ja pelataan samaan pussiin. Sitten joudut arvioimaan, että milloin naisella on aito ketutuksenaihe ja milloin pelkkää peliä, että kuinka pitkälle nainen voi mennä. Turvallisuuttako sillä löydetään? Tietyllä tavalla on järkeenkäypää, että jos mies ei pysty panemaan naiselleen vastaan, niin pystyykö se panemaan muillekaan?
"Tämä on ainoa keino miehelle myös pitää nainen halukkaana "
On kai niitä muitakin. Tietysti jos mies on ihan kynnysmatto, niin ei siinä varmaan auta sitten Casanovan puheetkaan.
Voiko olla lapsellisempaa?
Pienten tyttösten leikkiä.
Jos tuo on teistä parisuhde jossa etsitään turvaa nalkuttamisesta ja testaamisesta niin missä todellisuudessa te oikein elätte?
"Pelkää riitoja?"
Pitää siis oikein riidellä että on seksikäs olo suhteessa.
"Turvallisuuttako sillä löydetään? Tietyllä tavalla on järkeenkäypää, että jos mies ei pysty panemaan naiselleen vastaan, niin pystyykö se panemaan muillekaan? "
Eikä löydetä.
Sillä etsitään jännitystä ja yritetään luoda eroja miehen ja naisen välille.
Suhteessa alkaa kuitenkin erot tasoittua ja toiseen tottuu jolloin jännite häviää.
Tätä pidetään yllä sitten sillä että nalkutetaan ja papatetaan. Katsotaan alistuuko mies ja jos alistuu niin nainen toteaa että "nyt siitä tuli sitten mulle veli".
Päinvastoin, nainen ei halua olla LIIAN TURVALLISEN miehen kanssa koska se tarkoittaa hänelle tylsyyttä.
Tämä on se naisten peli että miehen pitää olla samaan aikaan kahta ristiriitaista asiaa eli jännittävä mies ja toisaalta tottelevainen koiranpentu/turvallinen nallekarhu. Näitä olotiloja arvotaan sen mukaan millä päällä nainen sattuu olemaan.
Onneksi on joitakin fiksuja naisia jotak ymmärtävät että moinen on lapsellista, mutta valitettavasti tuosta on tullut kuin isorokko joka leviää ettei ihmisille vain tulisi liian kiva ja turvallinen olo suhteessa.
Sen takia pitää hakea draaman kaarta sekä kontrastia suhteeseen testailemalla ja naputtamalla.
No tietyllä tavalla se voi tuoda turvallisuuttakin, jos nainen näkee, että mies on henkisesti vahva eikä mikään toisten pyöriteltävissä oleva tuuliviiri. Tuo oma käsityksesi jännitteen luomisesta kuulostaa myös uskottavalta. Oletko nainen?
Jännitettä voi kyllä luoda paljon positiivisemmillakin tavoilla. Ehkä monet nuoret naiset ovat vain tottuneet siihen nalkutusmalliin. Esim. naisellinen ja miehekäs kehonkieli ja käytös saavat mun mielestä jännitettä aikaan positiivisemmin ja tehokkaasti.
Naiset ovat tässä suhteessa sitten lapsellisia mutta ehkä se testaaminen on kuitenkin eräällä tavalla alitajuista ja tiedostamatonta. Naiselle merkitsee hyvin paljon se että mies on vahva ja itsenäinen. Sen varmuuden saa testaamalla miestä sillä joka jätkä sanoo olevansa vahva kun kysytään mutta osoittautuu tosipaikassa kuitenkin nyhveröksi. Miesten olisi hyvä tietää sen testaamisen tarkoitusperä olkoot lapsellista tai ei mutta se tieto varmasti helpottaa yhteisymmärrystä miehen ja naisen välillä. Miehillä on sitten omat "lapsellisuutensa" naisten testaamisiin =) tai muita lapsellisuuksia. Hyvä niin.
Suositeltavaa olisi jos suhteessa mies ja nainen kykenisivät kommunikoimaan suoraan ja rehellisesti ilman mitään tuollaisia salakavalia manipulointeja ja "testaamisia". Aika onnettomalta suhteelta vaikuttaa jos pitää manipuloida ja testailla.
"Miehillä on sitten omat "lapsellisuutensa" naisten testaamisiin =) tai muita lapsellisuuksia."
Annapa pari esimerkkiä?
Mies voi pitää lapsellisena naisen testaamisviettiä ja nainen voi pitää lapsellisena miehen viettiä tsiikailla pää mutkalla joka typykän persettä tai miehen tarvetta pelata tietokonepelejä tai miehen intoa vetäytyä autotalliin rassaamaan jotain moottorin osaa. Minä pidän ihan hienona kun mies onkin ikuinen pikkupoika.
Mies myös saattaa heittäytyä varsin kipeäksi kun vähän jotain paikkaa kolottaa. Näin mies ilmeisesti testaa naisen hoivaamisviettiä ?
On myös aika hauskaa kun mies yrittää kaikin tavoin väistellä tietyissa asioissa jotka ei ole niin kivoja sitä vastuutaan niistä. Mies koittaa usein jollakin tavoin karata paikalta kun ollaan sellaisella epämukavuusalueella joka ahdistaa. Näitä tilanteita tulee arjessa vastaan kuitenkin ja mies tarvitsee aika paljon rohkaisua siihen vastuunottamiseen. Mies ottaa sitä hyvin silloin kun homma on hanskassa ja hän on asiasta innostunut ja tietäväinen. Työpaikalla mies on pomo mutta kotona mies olisi mileluimmin syrjässä ja nainen pättäköön siellä. Kyllähän tämä monelle naiselle sopiikin mutta jossakin kohtaa nainen ihmettelee omaa ahdistumistaan liiallisesta vastuunottamisesta. En kiellä etteikö se olisi naisen oma vika sillä nainen kuvittelee olevansa usein korvaamaton kodin asioiden päättämisessä ja lastenhoidossa. Mies hoitaa lapsia myös mutta nainen kuitenkin useimmiten sanoo miten se pitää tehdä.
Ja mies antaa näin tapahtua sillä se on miehellekkin mukavampaa kun joku ottaa sen vastuun.
Kuitenkin sisimmässään nainen toivoisi että mies päättäisi enemmän ja tässä kotaa alkaa se tiedostamaton testaaminen. Onko tuo mies ollenkaan ja voinko luottaa siihen että hommat hoituu jos minulle vaikka käy jotain tai pitääkö tuo mies minua ollenkaan naisena? Nainen haluaa että mies tekee naisen näkyväksi mutta nainen tuntee itsensä näkymättömäksi vaikka kuinka yrittää itse päteä ja näin tehdä itsensä merkitykselliseksi. Miehen kyky soputua ja tarve vain välttää ikävää ilmapiiriä aiheuttaa naisessa turvattomuutta.
Ei nämä asiat ole kuitenkaan tietoista manipulointia vaan kyvyttömyyttä tiedostaa omia tarpeitaan ja kyvyttömyyttä niinkuin sanoit puhua niistä avoimesti. Kommunikointi olisi helpompaa kun tiedostaisi ensin mitä oikeasti toiselta haluaa. Naiset luulee haluavansa sellaista tasa-arvoa mitä he eivät kuitenkaan oikeasti halua mutta kun jossakin lukee niin että nyt naisten PITÄÄ niin tehdä niin pitäähän sitten niin tehdä. Oikeasti on ainakin yksi osa-alue missä tasa-arvo ei päde ja se on seksuaalisuus. Miehellä se on erilainen kuin naisella vaikka miten päin käännettäisiin ja vaikka kuinka haluttaisiin että se on samanlaista.
Alitajuntaisesti kuitenkin nainen nauttii enemmän siitä kun mies sillä osa-alueella vie ja nainen tulee mukana. Mies saa olla vahvempi.
Naisen haave on että mies pystyy lukemaan ajatuksia ja tietää kertomattakin mitä nainen haluaa ja mitä pitää tehdä. Ironista mutta näin se on.
Niinkuin tanssimisessakin toinen vain vie. Kumpikin ei voi viedä yhtä aikaa.
Anteeksi yleistäminen. Tiedän että poikkeuksia on ja erilaisia miehiä ja naisia mutta testaaminen on kuitenkin sitä että nainen kärsii liian kiltistä miehestä ja haluaa vastusta itselleen ja miehen joka on mies joka tekee naisesta naisen.
"Tiedän että poikkeuksia on ja erilaisia miehiä ja naisia mutta testaaminen on kuitenkin sitä että nainen kärsii liian kiltistä miehestä ja haluaa vastusta itselleen ja miehen joka on mies joka tekee naisesta naisen."
Josta syystä on syytä unohtaa ainakin kaikki mitä feminismin ja miesvihan läpitunkema yhteiskuntamme on yrittänyt tuputtaa ainakin viimeiset 20-30 vuotta. Tosin tällainen tasapäistävä yhteiskunta nyt yleensä pyrkii tekemään miehistä lampaita, jo ennen feminismin aikaakin, ja suomalaiset tuppaavat olemaan varsin "kilttiä" porukkaa sitä tottelemaan, aina sitä vähemmän he ovat miehiä ja sitä enemmän naiset saa kostumaan vähän erilainen mies joka uskaltaakin olla mies.
No missä kulkee sitten raja herrasmiesmäisen auttamisen ja tossukkamaisen palvelemisen välillä? Joku pitää herrasmiesmäisenä tapana, jos mies - kun ehtii - hakee ja vie autollaan naisen työpaikalle, vaikka busseja liikkuisi tiheäänkin. Joku taas näkee asian, että taitaa äijä olla tossunalla.
Naisissa on vielä sellainen erittäin ärsyttävä piirre, että jos joskus erehtyy järjestämään naiselle mukavan yllätyksen, että vaikka vie työpaikalle, niin se alkaa sitä heti vaatia joka kerta!!
Olisi muikava, jos naiset, jotka ovat ymmärtäneet, mitä aloituksessa tarkoitan - vastaisivat, miksi toimitte näin. Aukeaisi miehellekin se kuuluisa naisen lopgiikka - jos aukeaa sittenkään?
On olemassa herrasmiesmäisiä tapoja. Miksei mies voi huomioida naista esim. kantamalla kasseja ja aukomalla ovia? Entä samat tavat kotonakin. Voi mies joskus avata telkun, nostaa lehden ym.
----> Se ei tee miehestä vielä orjaa..
miksi miehen pitäisi muka kantaa kassit ja muut tavarat. ne on raskaita ja alkaa hartioita särkeä, nainen heikompana lisäksi vahvituu kun kantaa. Naisten on myös hyvä oppia palvelemaan miestään jo nuorempina, niin saavat ukon pidettyä sitten paremmin itsellään kun ovat vanhoja, eikä miehet enää kattele perään.
Minä kannan esim. omien vanhempieni kauppakasseja. Minusta se on normaalia. Hyvät tavat kunniaan.
Saat hänen kirjoistaan paljon vastauksia noihin kysymyksiisi. Esim. Parisuhteen kemia tai nyt se uusin hmmm en muista nimeä mutta kysy kirjastosta Tonyn viimesintä kirjaa. Ajattele MIehen kirjoittamakin!
susta, Topi :) Suurin osa naisista kuitenkin arvostaa vanhan ajan käytöstapoja. Joillein miehille tämä tieto tuntuu olevan pimennossa. Ehkä nämä nykyajan valivalimiehet sitten on niin tasa-arvoisia, ettei edes naiselle voi ovea auki pitää ja kaikki huomaavaisuudenosoitukset ja arvostuksenosoitukset otetaan nössöilynä. Orja ei tarvitse olle, jos toinen tahallaan pompottaa, mutta itsekin voi lähteä siitä toisen huomioimisesta ilman, että valtataisteluksi menee.
Ei mitään, ei mitään. Vain tuulen humina korvien välissä saattaa irtohiusta heilauttaa.
Jo vain! Naisen paikka on nyrkin ja hellan välissä.
Mistä te miehet naisenne löydätte?!?!?
Ehkä olen maalainen tai jotain mutta aika uskomattomia juttuja. xD
Mulle riittää että mies pitää lupauksensa, tulee treffeille sovittuun aikaan,
suhteen edetessä yhdessäasumiseen ilmoittaa missä menee ja mihin aikaan tulee kotiin. Siis seisoo sanojensa takana. Rehellisyys ja luotettavuus riittää ainakin mulle ja ne asiat tulee selville heti kättelyssä noissa käytännön jutuissa. Ei tartte alkaa ketään testaamaan ikinä.
Uskomantonta.
maalainen, koska isommissa kaupungeissa harva tavallisennäköinenkään nainen toimii noin reilusti ja suoraviivaisesti. Eikä nyt mitenkään voittopuolisesti sanojensa takana seiso.
No kuule täällä toinen "maalainen" vaikka kaupungissa asustelenkin. Mitä ihmeen valtapelejä, testaamisia, aivan uskomatonta mitä saa lukea. Molemminpuolinen luottamus (kuitenkaan olematta sinisilmäinen) rehtiys ja selkäranka. "Palvelemisesta" sen verran, että en odota palvelua eikä minusta saa palvelijaa. Tasapuolista "duunaamista" ja omien hoksottimien käyttöä arjessa.
nainen tottelee Miestä ja Mies JUMALAA.
Siitä tietää, että nainen pyytää aidosti ja vilpittömästi apua, kun hän kiittää kauniisti saatuaan avun.
Jos ei kiitosta tule tai ei ole elettäkään kiittää, niin sen kännykän voi viedä takaisin sinne mistä ottikin ja todeta, että on kohteliasta kiittää saadusta avusta.
Lakkaa pokaamasta mulkkuja naisia.
Naiset testailee usein, että onko mies nössömies vai ns. tosimies. Baarissakin jos lähestyt naista, niin voit olla varma, että aluksi saat tylyä kohtelua naiselta, mutta jos et hätkähdä tylyttelystä vaan saatat vain pistää kuittia takaisinpäin, niin nainen kiinnostuu sinusta. Olet tavallaan läpäissyt testin. Jos taas nöyränä otat tylytyksen vastaan, niin nainen vain halveksii sinua entistä enemmän. Tämä on niin yleinen ja tuttu ilmiö, että englanninkielellä tätä kutsutaan nimellä "shit test" eli suomeksi paskatesti. Googlatkaa jos ette usko.
"Muistan tarkasti ensimmäisen kerran, jolloin koskaan paskatestasin kundia. Olin kahdeksannella luokalla ja hän oli lukion ensimmäisellä. Olin juuri muuttanut hänen naapurustoonsa. Hän oli iso kaveri, hyvin lupaava amerikkalaisen jalkapallon pelaaja, ja söpö. Hän piti minusta ja oli äärimmäisen huolehtiva ja ihana.
Eräänä päivänä hän puhui isänsä hautajaisista edellisvuonna. Kun hän kuvasi tunteitaan hänen lähestyessään avointa arkkua, hän murtui ja alkoi nyyhkyttää. Hänen valtava, maskuliininen kehonsa värisi kun hänen surunsa virtasi ulos. Tunsin empatian puuskan, mutta olin myös hädissäni. En ollut koskaan ollut tässä roolissa, ja tunsin olevani valmistautumaton. Tunsin myös kuvotusta kun kyyneleet virtasivat alas hänen poskiaan pitkin ja putosivat hänen leualtaan.
Se, mitä tein seuraavaksi tuntuu epäilemättä sinusta sydämettömältä ja naisten todelliseen luonteeseen viittaavalta, mitä se tietysti onkin. Jaan tämän tunnustuksen koska se voi paljastaa osan naisten psyykestä, ja koska en usko että vastaukseni tähän oli mitenkään epätavallinen tai ennustamaton.
Pari päivää myöhemmin hengailimme ja hän oli jälleen iloinen itsensä, mutta nyt todella emotionaalisesti sitoutunut minuun. Hän katsoi minua ihailevasti ja kertoi, miten onnekas oli löydettyään niin mukavan tytön. Hän kysyi valokuvaani, jotta kasvoni voisivat olla viimeinen asia, jonka hän näkisi mennessään nukkumaan.
Sanoin näin.
“Annan sinulle valokuvan, mutta vain jos teet jotain ensin. Sinun on ansaittava se. Suosikkilauluni on Freda Paynen Band of Gold. Tänään kun menet sänkyyn, käännä radiosi päälle. Lupaa minulle, ettet nuku ennen kuin olet kuullut sen.
Hän lupasi.
Seuraavana päivävä koulun jälkeen hän lähestyi minua ja kertoi innokkaasti, kuinka hän pysyi hereillä aamukolmeen, mutta hän lopulta kuuli sen. Hän oli uupunut koko päivän, mutta teki täsmälleen, niin kuin pyysin.
Annoin hänelle valokuvan, ja dumppasin hänet kolme päivää myöhemmin.
14-vuotiaana en tietänyt tarpeeksi tunnistaakseni ja ymmärtääkseni mitä tunsin, lukuun ottamatta sitä että kaikki hänen viehätysvoimansa oli kadonnut. Hän oli nojannut minuun, kovaa, ennen kuin suhteemme pysyi kestämään tuollaista emotionaalista läheisyyttä, ja hän oli viestittänyt heikkoutta. Omassa mielessäni julma testini oli oikeastaan tapa antaa hänelle toinen mahdollisuus. Ainoa tapa, jolla hän olisi voinut pitää minusta kiinni tässä vaiheessa olisi ollut kutsua minua manipuloivaksi nartuksi.
En ole ylpeä tästä tarinasta. Se on tarina jonka olen jakanut lasteni kanssa esimerkkinä häpeällisestä käytöksestä omassa lapsuudessani. Mutta se osoittaa hyvin karulla tavalla mikä paskatesti on, ja miten tärkeää miehille on kieltäytyä pelaamasta.
Meidät on rakennettu tällä tavalla. Jos epäonnistut ratkaisevassa paskatestissä, et saa toista mahdollisuutta. Jos pyyntö tuntuu sinusta kohtuuttomalta tai perusteettomalta, luota vaistoihisi. Pidämme sinusta enemmän sen jälkeen."
http://sitaatteja.wordpress.com/tag/paskatesti/