...hmmm.... vaatiiko luovuus enemmän jouten oloa... kuin jouten olo luovuutta.... =)
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
luovuus viihtyy siellä, missä kiireettömyyskin ...
...on ihmisten liiallista ahneutta tai kiltteyttä.... hmmm... tai tyhmyyttä.... =)
Kello on itse Saatanan juoni inhimillistä ihmistä vastaan.
luovuus vaatii enemmän joutenoloa.
...luova.... taiteilija.... =)
Taiteilin sinulle vastauksen.
Karummassa tarvitaan luovuutta jouten oloon ja viljavimmilla seuduilla jouten olo mahdollistaa luovuuden. Voiko tuossa korvata karun kovilla arvoilla ja viljavan pehmeillä - ehkä.
...jos karuissa oloissa tarvitaan enemmän luovuutta, silloinhan se on luovan taiteen kehto.....vai.... =))
luovuutta - esim. luovia tapoja tappaa tai luovaa hengissä säilymistä. Ja parhaimmillaan laitteita joilla jää aikaa luovuudella. It-huuma oli hyvä esimerkki luovuudesta jossa pulaa ei tunnettu. Eivätkä kirjailijatkaan tunnu oikein loistavan sen jälkeen kun niukkuus poistuu. Et ehkä se pieni puute on ihmiselle aina hyväksi.
vaatii lapion, lumikolan tai kangaspuut..
Kai ne ideat joillekin poksahtavat sohvassa makaillessa? Enkä muutenkaan usko mihinkään luomisen ihmeeseen. Tulee, mikä on tullakseen :) Ihan sama, missä olosuhteissa. Joku viisas henkilö sanoi joskus, ettei biisienkään sanat mistään tuskaisasta projektista synny.. Ne sanat vaan kirjoitetaan ja se on työtä :)
...eli luovuus voi yllättää luojankin. Kirjoittaminen ei ole tuskaa...mutta se mistä teksti syntyy voi olla....kai.... =)
mieltä. Idean voi saada vaikkapa jossakin lenkillä, saunassa.... ihan missä vaan jos on tullakseen.
Kangasta laitettaessa pitää olla luomispuut, joihin loimet luodaan kutomista varten. Siinäkin valitaan kudotaanko mattoa vaiko poppanaa, kuultokudosta tai täkänää. Mallin voi suunnitella itse tai etsiä valmiin, fiilisten mukaan.
Kirjoitukset ja runotkin syntyvät jostakin ajatuksesta itsestään.
*Eihän se kukkokaan käskien laula*
syntyä jopa kirjoituksia.....
mestari kehittämään tuskaa. Joskus sitä tulee tietty ilman omaa vaikutustakin. ( perkeleesti) Ehkä luominen on vain geeneissä oleva ohjelmarunko, jota muokkaillaan kukin sen mukaan, mitä haluaa sanoa tai tehdä. Jos potkii poronpaskoja pimeässä, se ei näytä paljoa millekään, vaikka ajatuksena onkin tuskaisa :) Nuotion potkaiseminen pimeään järveen taas on näyttävää ja värikästä. Siitä voi kehittää ideaa eteenpäin vaikkapa kankaaksi. Miksi potkia.. siinäpä se tarvittava tuska :)
polkupyörän, lenkkitossut, ohikiitävät maisemat junan ikkunasta.. :)
Sitä ei voi määritellä, toisilla syntyy paineessa toisilla tzillatessa
jouten olon sietoa ja epävarmuuden kestämistä (että se tulee sieltä).
Mutta kyllä jouten olokin vaatii luovuutta, joskus.
Sinänsä luovassa työssä pitää joskus vain alkaa tehdä, vaikka väkisin. Aloittaa vaikka valmisteluista ja rutiinihommista luovan työn ympärillä.
luovuudeen määrittelyksi, että luovuus on kykyä löytää uusia ratkaisuja vanhoihin ongelmiin - tai kykä löytää ylimalkaan ratkaisuja uusiin ongelmiin.
Niin vastaus on "kyllä".
ja omakin kokemus kallistuu tälle kannalle