... todistaa jälleen oikeaksi vanhan totuuden: kasviöljyt, hedelmät, kasvikset ja kuidut sekä kala - siinä terveellisen ruokavalion perusta.
http://www.iltalehti.fi/elintavat/2010110812657955_el.shtml
http://www.iltalehti.fi/elintavat/2010110812657955_el.shtml
Vastaukset 15
Vanhimmat
juurikaan käytetä.
... ja kuten tiedät, Okinawalla elää maailman pitkäikäisin kansa.
Oliiviöljykin on terveellisempää kuin voi. Ei ole mikään uutinen.
Iltalehti ja Duodecim uutisen takana. Häiriköille jotka eivät ymmärrä uutisesta mitään paljon kiertelymateriaalia sivun aiheesta.
Vertaa välimeren ruokavaliota viralliseen ravintosuositukseen ja uutisen arvo tällä sivulla on melko mitätön.
Ehkä sekaan mahtuu mielipide niiltä jotka ammatikseen työskentelevät kysymyksen parissa:
De är inte forskare, de är välbetalda fuskare och inget annat."
He eivät ole tutkijoita van hyvinpalkattuja vääristelijoitä (tutkijan mielipide).
Lähde: http://blogg.passagen.se/dahlqvistannika/entry/medelhavsdiet_eller_lchf_vilket_är
>
Heh, kyllä sen julkaisun voi käydä tarkistamassa täältä http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/92/5/1189 !
Mutta mutta, kun originaalilähteen antaa Veijolle, Veijo hiljenee kyykkyyn.
Ai että kaikki uskomustasi vastaan olevat meta-analyysit valehtelevat ?
Veijo käy vinkaisemassa kovaa ja korkealta, panee sitten sormet korviinsa ja laput silmille, ja hokee kovaan ääneen kostdoktorn-kostdoktorn-.... :)
kuten olen aikaisemmin sinulle ilmoittanut niin minulla tuskin on tarvetta sinun johtopäätöksiisi koska on käytettävissä lulutaitoisia asiansa osaavia alan asiantuntijoita.
sanovat asiantuntijasi tästä: http://www.ajcn.org/cgi/content/abstract/92/5/1189 ?
>
Heh, eiköhän nuo tutkimuksen tekijät ole alan asiantuntijoita. Minähän en päätellyt tässäkään asiassa mitään. Päätelmät ovat suoraan asiantuntijoiden kirjoittamia.
odotellaan.
En näe mitää syytä olla huolissani siitä että häiriköt haluavat liikkua asiasta sivussa koko ajan.
vertaa välimeren dieettiä THL:n hiilihydraattipommiin.
http://www.kostdoktorn.se/fettsnal-kost-samsta-bantningen-i-ny-stor-studie-lagkolhydratkost-bast
välimeren dieetiä kanamuna-kasller-smetana-voi-pellinkiläisdieettiin, sillä olemmehan kuitenkin VHH palstalla. Ja välimeren dieetti näyttäisi olevan näistä kahdesta selvästi parempi.
Näinhän se on, kalaa, kasviksia ja hedelmiä. Punainen liha tyystin pois.