Jatketaan keskustelua paremmin aiheeseen soveltuvan otsikon alla. Tässä katkelmia tuosta toisesta ketjusta.
"Itse olen kanssa etsinyt asiallista keskustelupalstaa, mutta hieman eri motiiveista. Aloittelevan taitoluistelijan (5v) vanhempana kaipailisin keskustelupalstaa, josta tavoittaisi lähinnä taitoluistelijoita ja taitoluistelijoiden tukijoukkoja eli henklöitä jotka ovat sisällä lajissa. Kaipailisin keskustelua harrastuksen käytännöllisistä asioista ja nimenomaan kansallisella tasolla. Tämänlaista keskustelupalstaa ei vaan tunnu olevat.
Meneekö kaikilla taitoluistelijoilla kaikki aika sitten harjoituksissa? Ehkäpä sitten kun harrastus etenee ja tutustuu omaan seuraan ei tällaista palstaa enää edes kaipaa. saa nähdä"
"Kaikki aina ulisee tästä samasta, mutta toki minäkin kaipaisin keskustelupalstaa jossa oikeasti keskusteltaisiin aktiivisesti luistelusta. Ei se ole sama asia keskustella jollain amerikkalaisella sivustolla kuin jos voi keskustella meitä lähellä olevista asioista täällä suomalaisten kesken. Mutta tämä sivusto on aina ihan kuollut, ainoat kirjoittelijat ovat juuri tuollaisia "voiko 15 vuotiaana aloittaa taitoluistelun?"-tyyppejä MUTTA EIHÄN NÄIN TARVITSE OLLA. Voisimme aktivoitua ja aloittaa keskusteluja ihan kunnon aihe piireistä. Ei siinä haittaa jos joku muu heittää välillä jotain asiatonta väliin, kunhan muuta syötettä kokoajan riittää.
Te rutisijat - aloittakaa keskustelu aiheesta josta haluatte keskustella, ja ryhdytään aktiivisesti mukaan!"
"eskustelupalstasta toki tulee juuri sellainen kuin sen käyttäjät siitä tekevät. En kuitenkaan ole vakuuttunut siitä että tämä suomi24:n keskustelupalstaformaatti palvelisi kovinkaan hyvin taitoluistelupiirejä. Paremmin tähän tarkoitukseen soveltuisi Simple Machines Forum (http://www.simplemachines.org/) tyyppinen palsta jossa aihepiirit voi jakaa jo alkujaan fiksusti. Ja lisäksi tämäntyyppiselle palstalle, jossa lajia seuraavat voivat vaihtaa mielipiteitä, on varmasti myös tilausta.
Ilmeisesti kuitenkin tätäkin palstaa seuraa jonkin verran lajin harrastajia sekä tukijoukkoja. Mitä mieltä muut ovat siitä olisiko taitoluistelupiirien omalle foorumille tilausta?"
Uusi keskustelupalsta?
6
773
Vastaukset
- ................
Arvon palstalaiset, voisitteko kertoa harrastatteko taitoluistelu, kilpailette vai oletteko tukijoukoissa?
- Satunnainen luistelu talvisin
- Käyn yleisövuoroilla luistelemassa
- Seuraan taitoluistelua televisiosta tai käyn kisoissa paikan päällä
- Lapseni aloitti taitoluistelu/luistelukoulun
- Lapseni kilpaluistelee, yksinluistelua tai muodostelmassa.
- Kuulun tukijoukkoihin/ Olen valmentaja tai ohjaaja / Olen töissä tai vedän luisteluseuraa
- Olen harrastanut pienestä pitäen taitoluistelua ja kilpaillut (ikä?)
- Olen aloittanut luistelun aikuisiällä ja kilpailen (yksin vai muodostelma?)
- Olen taitoluisteluharrastaja ja kuulun seuraan (en kilpaile enää/en ole koskaan kilpaillut)
- Jotain muuta, mitä?- katselenvaan
Seuraan taitoluistelua televisiosta ja käyn kisoissa paikan päällä.
Olen seurannut jo yli 30 vuotta! - Nainen -83
Olen aikuinen ja harrastan taitoluistelua seurassa. En kilpaile.
- skatemom
SM-tason yksinluistelijan äiti, mukana toiminnassa jo 15 vuotta.
- ...
Kahden aktiivisesti kilpailevan luistelijan äiti, itse mukana seuran toiminnassa.
Vuosia lajin parissa vietetty noin kuusi.
- Luistijan äiti
Nostan tämän vanhan viestin. Itse entinen luistelija, nyt mukana tytön aloitettua tänä syksynä luistelukoulussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745329Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy19510856Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858518Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 351597
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500