Uskotteko että avaruudessa on elämää? Koska ateistithan evät uskoo yliluonnollisiin asioihin ja nuo ovat niitä.
Kysymys Ateille
24
334
Vastaukset
- Kössönöm
Avaruudessahan minäkin olen, enkä itseäni mitenkään yliluonnollisena pidä.
- Rompix
Avaruusasema ISS:llä on elämää, todistetusti.
Mistä lähtien ajatukset elämästä ovat olleet yliluonnollisia? Tai ajatus avaruudesta? Yliluonnollinen on havaittava asia "jota ei voi selittää luonnon säännöin". Minä siis uskon elämän todennäköisyyteen avaruudessa, mutta uskon sen olevan luonnonlakien alainen ts. luonnollista.
Samoin voimme todeta, että uskominen asioihin, jotka eivät aseta normeja, joita ei ole pakko noudattaa ko. uskon nimissä on vaarattomampi kuin uskonto, joka näin tekee.- kaksi todellisuutta
Eläimet eivät pohdi ne vain olevat ja elävät vaistojensa varassa. Ihminen pitää yliluonnollisena sitä, jota ei ymmärrä tai mikä ylittää hänen rajallisen järkensä. Uskovainen ymmärtää, että Jumala on luonut kaiken sekä materiaalisen, ihmisenkin aisteilla ja järjellä kartoitettavan todellisuuden ja myös maailman joka on hengellinen ja vain Jumalan antaman erityisen innoituksen rajoissa vastaan otettavissa.
kaksi todellisuutta kirjoitti:
Eläimet eivät pohdi ne vain olevat ja elävät vaistojensa varassa. Ihminen pitää yliluonnollisena sitä, jota ei ymmärrä tai mikä ylittää hänen rajallisen järkensä. Uskovainen ymmärtää, että Jumala on luonut kaiken sekä materiaalisen, ihmisenkin aisteilla ja järjellä kartoitettavan todellisuuden ja myös maailman joka on hengellinen ja vain Jumalan antaman erityisen innoituksen rajoissa vastaan otettavissa.
"alunperin ihminen on ollut kala. Kyllä sen on jo tunnustanut kapitalistinen tiedemies":
Avaruudessa on todistetusti elämää, mutta tarkoitat tässä varmaan älyllistä elämää? Se tuskin on uskonvarainen asia. Minulle on vaikeaa uskoa, että täällä maan päälläkään olisi kovinkaan älyllistä eloa ;o)
"Uskotteko että avaruudessa on elämää? Koska ateistithan evät uskoo yliluonnollisiin asioihin ja nuo ovat niitä."
Hyvin mahdollista ja erittäin todennäköistä, jo polkästään tähtien ja galaksien lukumäärä huomioon ottaen, mutta mikä siitä yliluonnollista tekee, toi jäi mulle vähän epäselväksi- kljhkljhkljh
Premissit pielessä:
Miten niin ateistit eivät usko yliluonnollisiin asioihin?
Moni ei usko, mutta ateismi ottaa kantaa vain jumalien olemassaoloon.
Miten niin avaruudessa oleva on yliluonnollinen asia?
Olemmeko me yliluonnollisia? Ovatko komeetat yliluonnollisia?
Vastaus kysymykseen: Tiedän, että avaruudessa on elämää. Muiden planeettojen tilannetta en tiedä, joten en ota kantaa niiltä mahdollisesti löytyvään elämään. Niin, kuten jo on sanottu... Avaruudessa on todistetusti elämää.
Ja kun ajatellaan minkä kokoinen maailmankaikkeus on, niin minusta on aika epätodennäköistä etteikö tuolla jossain kaukana olisi elämää. Millaista se sitten on, sitä en ala arvailla.- goddeloos
"Uskotteko että avaruudessa on elämää? Koska ateistithan evät uskoo yliluonnollisiin asioihin ja nuo ovat niitä. "
- Mikä tekee asiasta yliluonnollisen? - rinspai
Avaruus on fakta, maapallo on fakta, ihmiset fakta, apinatkin ovat täyttä totta, eläminen marssilla kauan aikaa sitten mahdollista.
Jollei avaruudessa (jossa mekin muuten olemme;tiedoksi vaan) olisi muuta elämää, niin se olisi yliluonnollista.
"Avaruudessahan minäkin olen, enkä itseäni mitenkään yliluonnollisena pidä."
Huippuhuomio.
Tunnetko itsesi jotenkin yliluonnoliseksi? - beenthere
Siis elämä avaruudessa on yliluonnollista? Miten ihmeessä pääset tuollaiseen johtopäätökseen? Jos avaruudessa on elämää, ei siihen liity yhtään enempää yliluonnollisuutta kuin meidän oloomme. Ja täällä maapallolla ei ole mitään yliluonnollista.
Olisi taas kannattanut uhrata ihan muutama minuutti mietiskelyyn, ennen tuollaisen typeryyden valloilleen päästämistä. >> Uskotteko että avaruudessa on elämää? Koska ateistithan evät uskoo yliluonnollisiin asioihin ja nuo ovat niitä.
Eihän se jos on maan kaltaisia planeettoja joissa elämä jossain muodossa on mahdollista ole yliluonnollista. Emmenhän mekään ole yliluonnollisia?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rauni-Leena_Luukanen-Kilde
Arvoisa Lapin lääninlääkäri on ollut mukana useassa kyydissä kohti suurta universumia. Totta sen täytyy olla kun korkeasti oppinut lajitoveri niin väittää.
Tuskinpa hän on edes naukkailut lääkepirtua tai syönyt valkoista särpässientä kuten aikonaan Lapin shamaanit.Voipi tuota ollakin tai olla olematta elämää avaruudessa.
Sama kuin jumalten suhteen: eipä voi uskoa ennen kuin on löydetty tai antavat kuulla itsestään. ; )- Koepa
Elämää voi olla varsinaisessa avaruudessakin vaikkapa meteoriiteissa, tosin tarkoitit varmaan "avaruusolennoille" suotuisia planeettoja. Ufojututhan sinänsä voidaan laskea yliluonnollisten asioiden harrastepiiriin. Elämä maan ulkopuolella ei kuitenkaan ole niin yksioikoinen juttu.
Elämä maapallomme ulkopuolella on mielestäni hyvin todennäköistä. Tosin tällä hetkellä ei ole asiasta mitään todisteita, joten olen valmis muuttamaan käsityksiäni tieteen kehittyessä. Vaikkapa Marsista mahdollisesti löytyvä elämä, tai jäänteet joskus siellä olleesta, olisi joka tapauksessa jymyjuttu kaikin puolin.
Tiede kehittyy aina, uskonto ei. Valitsen tieteen. "Uskotteko että avaruudessa on elämää?"
Uskon.
"Koska ateistithan evät uskoo yliluonnollisiin asioihin..."
Ei kuulu ateismin määritelmään.
ja nuo ovat niitä."
Avaruus ja elämä ovat yliluonnollisia asioita? Tietääkseni niissä ei ole mitään yliluonnollista.- truth has spoken
yliluonnollista ei ole sekään että jossakin päin avaruutta on myös Jumala ja taivas, onhan avaruus luultavasti ääretön eli se on jopa oikeastaan 100% fakta :O
- hkhkhkjhjkhjkhjkhjkh
truth has spoken kirjoitti:
yliluonnollista ei ole sekään että jossakin päin avaruutta on myös Jumala ja taivas, onhan avaruus luultavasti ääretön eli se on jopa oikeastaan 100% fakta :O
Ainoastaan hihhulilogiikalla
- täysipainonen
hkhkhkjhjkhjkhjkhjkh kirjoitti:
Ainoastaan hihhulilogiikalla
hihhulilogiikalla elämä on sattumaa jokapuolella universumia, eli syntynyt periaatteessa aivan sattumalta. Voiko kukaan täysijärkinen ihminen päätyä samaan päätelmään, jos edes hivenen omaa
suhteellisuudentajua. Ei voi. Siksi suurin osa ihmisiä onkin täysipäisiä ja joolakin tavalla luottavat ihmistä korkeampaan älyyn. truth has spoken kirjoitti:
yliluonnollista ei ole sekään että jossakin päin avaruutta on myös Jumala ja taivas, onhan avaruus luultavasti ääretön eli se on jopa oikeastaan 100% fakta :O
Koska jumala ja taivas kristuillisessä mielessä ovat transsedentteja (havaintokokemuksen ulkopuolelle jääviä ilmiöitä, joista ei voida saada järkitietoa) olioita, joita taasen avaruus ja elämä eivät ole. Ne ovat täysin havannoitavia olioita..
- hkhkhjkhjkhjkhjkhkjh
täysipainonen kirjoitti:
hihhulilogiikalla elämä on sattumaa jokapuolella universumia, eli syntynyt periaatteessa aivan sattumalta. Voiko kukaan täysijärkinen ihminen päätyä samaan päätelmään, jos edes hivenen omaa
suhteellisuudentajua. Ei voi. Siksi suurin osa ihmisiä onkin täysipäisiä ja joolakin tavalla luottavat ihmistä korkeampaan älyyn.'hihhulilogiikalla elämä on sattumaa jokapuolella universumia, eli syntynyt periaatteessa aivan sattumalta. Voiko kukaan täysijärkinen ihminen päätyä samaan päätelmään, jos edes hivenen omaa
suhteellisuudentajua. Ei voi.'
Jep, selkeää hihhulilogiikkaa, toihan on se kreationistien surullisen kuuluisa sattuma-olkiukko
'Siksi suurin osa ihmisiä onkin täysipäisiä ja joolakin tavalla luottavat ihmistä korkeampaan älyyn.'
Jonka ne kehittelee omiin tarpeisiin sopivaks, onko se täysjärkistä, no ei minun mielestä
- +++++++++++++
"Uskotteko, että avaruudessa on elämää?"
Erittäin epätodennäköistä ettei olisi.
"Koska ateistithan evät uskoo yliluonnollisiin asioihin ja nuo ovat niitä."
Avaruudessa oleva elämä ei ole mitään yliluonnollista, onhan tämän planeetan elämä avaruudessa ja jotkut ateistit uskovat yliluonnolliseen.
Ainoa asia joka yhdistää jokaista ateistia on epäusko jumaliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1836490Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto935392Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143745Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1233387Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1983104Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742345Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12098Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val451684Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191656- 981356