Partaveitsen teroitus

soling_

Tarvitsisin stroppausvyön partaveitselle, mutta tuntuu olevan aika kiven alla täällä kotimaassa. Tuleeko mieleen mitään paikkaa / parturia tms jolta voisi saada ostettua? top-kosmetiikan sivuilta löytyy kyllä, mutta olisiko missään etelämpänä...? Tai sitten veitsien teroittamisesta jotain ymmärtävät, kertoisitteko mistä voisi ostaa sopivaa nahkaa kangasta kyseiseen tarkoitukseen?

5

1869

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VilleVee78-HKI

      Suomesta olen löytänyt vain yhden teroitusvöitä myyvän liikkeen. Käherryshuolto Helsingin Fredrikinkadulla niitä myy. Ovat kotimaista valmistetta ja maksavat 30 euroa.

      Ostin tuolta omani. Teroitusosan leveys on 4,5 cm ja pituus 28 cm. Kokonaispituus on tietysti suurempi, sillä tuon 28 cm:n lisäksi tulee lenkit ja niiden kiinnitys nahkaan. Yläpäässä on klipsi, josta laitetaan kiinni johonkin koukkuun tai lenkkiin. Alapäässä on neliskanttinen lenkki.

      Melkeimpä sanoisin, että jos tuo ei kelpaa, tilaa ulkomailta. Suomessa noiden kysyntä on niin pientä, ettei taida myyntiä juuri olla.

      Eiköhän tuollaisen joku suutari voisi tehdä, jos kaipaat yksilöllistä omien mittojen mukaan tehtyä. Ehkä kannattaa kuitenkin pikasuutareita välttää...

      • soling_

        Kiitos tiedosta, pitäähän kysellä tuoltakin. Osaatko yhtään veikata mitä nahkaa tuo on ja kuinka paksua?
        Tuntuu aika pieneltä ja kapealta palaselta näin muuten.. Oletko itse käyttänyt pelkästään tuota nahkaa teroitukseen, vai myös kangasta ja vesikiviä?


    • soling_

      noniin naudanvuotasoiro ostettu, maksoi nahkaliikkeessä 10e ( 9cm x 80cm ). nyt vain puuttuu se kangaspuoli, löytyisikö kellään tietoa mikä kangas tuohon voisi sopia???

    • Partaukko
    • Parturi.

      Kirjoita Googleen Dovo strigel sieltä löytyy teroittimia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1825
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1175
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      46
      1052
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      866
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      777
    Aihe