Musa iPodiin?

Johnny.

Onko olemassa vaihtoestoista ohjelmaa millä saisi musiikin iPodiin ilman iTunesia? Mä en pääse millään tykkäämään tuosta iTunesista. Tämän takia mulla onkin varmaan pari vuotta ollut samat biisit iPodissani.
Sanokoot muut mitä tahansa, mutta itse olen sitä mieltä, että iTunes ei ole kyllä mitenkään kätevä ohjelma.

Varsinkin se, että et voi vaan vetää suoraan kansiosta biisejä suoraan iPodiin on kyllä aikamoinen puute ja ihmettelenkin miksi Apple ei saa tehtyä tälläistä ominaisuutta soittimiinsa. Seuraava soitin kyllä tulee olemaan jonkun muun valmistama kuin Applen.

8

574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1stMacFinn

      Kun se iPod on kiinni koneessa, pistä sen kohdalle ruksi: Hallinnoi käsin.

      • Gunther.

      • vesku_orig
        Gunther. kirjoitti:

        Pieksee iTunesin mennen tullen. Apple fanboyt tosin ei ikinä opi ymmärtämään jos jotkut haluaa vähän paremman ohjelman käyttöönsä kuin iTunes.

        http://www.youtube.com/watch?v=HX9tognRnAQ

        no, kyllä "Apple fanboyt" ainakin haluaa sellaisen ohjelman, joka toimii Maceissa. CopyTransManager on Windowa only.

        Miksi ne ei muuten tuolla videolla näytä lainkaan tuota toiminnassa? Hirvittävän sekavalta vaikuttaa. (Ja kyllä, katsoin sen, ja ymmärrän englantia;))


      • Gunther.
        vesku_orig kirjoitti:

        no, kyllä "Apple fanboyt" ainakin haluaa sellaisen ohjelman, joka toimii Maceissa. CopyTransManager on Windowa only.

        Miksi ne ei muuten tuolla videolla näytä lainkaan tuota toiminnassa? Hirvittävän sekavalta vaikuttaa. (Ja kyllä, katsoin sen, ja ymmärrän englantia;))

        ...vaihtoehtoisia ohjelmia löydy myös Applen compuuttereihin, google auttaa etsivää yleensä aika helposti ja nopeasti. CopyTransManager on vaan yksinkertaisesti paljon nopeampi ja selkeämpi käyttää mitä iTunes. Siinä ajassa mikä iTunesilla menee käynnistymiseen olet jo CopyTransManagerilla valinnut kovolla olevista kansiosta haluamasi musiikit ja siirtänyt ne iPodiisi. Tuota kun kerran käyttää niin ei kyllä
        enään tule ikävä iTunesia. Se on vaan hyvä, että markkinoilla on tälläisiä vaihtoehtoja olemassa.


    • Mäkkihöperö

      Ne nyt vain ovat kuin paita ja peppu — luodut toisilleen.
      Jos automaaginen synkronointi on liian yksinkertaista, niin voithan ottaa sen pois käytöstä ja vetää haluamasi kipaleet iPodiin, kun sen nimi ilmestyy iTunesin ikkunan vasempaan ylänurkkaan.
      Tällä yhdellä iTunesilla voi tehdä kaiken, mitä koneeseen ladattavalle musalle yleensäkin voi haluta tehdä alkaen ostamisesta soittolistoihin ja levylle polttamiseen asti.

      • 2+10

        Miksi iPodiin ei saa musaa ilman erillistä ohjelmaa? Yksinkertaisin ja nopein tapa on jätetty vaihtoehdoista pois, mutta miksi?


      • iPod touch 16gb
        2+10 kirjoitti:

        Miksi iPodiin ei saa musaa ilman erillistä ohjelmaa? Yksinkertaisin ja nopein tapa on jätetty vaihtoehdoista pois, mutta miksi?

        Joskus tungin iPodini läppäriin jossa on linux ja se tunnisti laitteen ihan tiedoston siirto vehkeeksi. Musiikki oli ihan näkyvissä kansioissa, ja sieltä koneelle kopiointi ainakin onnistui. Tiedä sitten olisiko sinne niitä voinut lisätäkin.


    • hhhhhhhhaaarg

      no ihan samaa mieltä! iTunesissa koko ajan jotain ongelmaa ja se on NIIN hankala! ei yksinkertanen. tsiljoona kertaa pitäny mennä ipodin sivuille kattoo ohjeita ku tää temppuilee >:(((

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6915
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3898
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3280
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2662
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      37
      2092
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2047
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      38
      1963
    Aihe