Kovalevyn vaihtaminen Apua?

Noviisi82

Eli tilanne on nyt sellainen, että koneesta jota yleensä käytän on kovalevy ilmeisesti rikki.Asia näkyy siinä, että tietokone ei suostu käynnistymään valikkoa pidemmälle( lähtee käynnistymään uudelleen windowsin latauskuvan jälkeen).Kyseinen kone on aina takkuillut kyseisessä asiassa, vanhassa koneessa oli sama juttu ja kovalevyn havaittiin olevan rikki vietyäni vanhan koneen huoltoon. Nyt kun minulla on vanhassa koneessa ihan suht toimiva kovalevy olen ajatellut näiden vaihtoa keskenään, itselläni kun on tulot tällä hetkellä kireällä niin huoltoon vienti on toissijainen vaihtoehto. Miten kyseinen prosessi pitäisi suorittaa?Olen sitä tyyppiä, jolla on peukalo keskellä sormea ja olen muutenkin aika kujalla tietokone asioissa niin tarvitsisin hiukan apua?Tämä vanha kone on vuodelta 2001 peräisin oleva ja uusi on vuodelta 2007.Kummassakin on käyttiksenä Windows Xp. Kovalevyä en silmämääräisesti tunnista edes 9 vuoden käytön jälkeen apua.

11

2130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuosta
      • uusiks män

        Mistä tiedät, että se kiintolevy on rikki. Tuollaista ilmenee myös muistien, virtalähteen tai emolevyn rikkoontuessa.

        Jokatapauksessa levyn vaihto suoritetaan yleensä niin, että uusi kiintolevy vaihdetaan vanhan tilalle ja asennellaan windows uusiksi.


    • rgt wertg wrg

      Kovot kyllä hajoilee. Mutta harvoin normaalikäytössä. Sulla todennäköisemmin kone solmussa. Siis softavika. Käyttiksen uudelleen asentaminen, palautuspiste, siivous, onhan niitä vaihtoehtoja. Mutta tuskin sulla itse kovo on hajalla, käyttis on vaan sekaisin.

      Nettipalstoilta saat vain "viisaita" neuvoja, joitten toteuttamisen jälkeen sun on pakko mennä sinne huoltoon. Kilauta kaveri apuun. Jokaisella on joku kaveri, joka osaa laittaa käyttiksen kuntoon.

      • Kyllä se voi olla kiintolevyvikakin mutta helpommalla tosiaan pääsee kun yrittää asentaa vain käyttiksen uudelleen. On paljon helpompaa kuin mitä M-Karvaton mainostaa, onnistuu jos osaa lukea suomenkielistä tekstiä.


    • chkdsk

      Eli kun kännistät koneen niin paina alussa F8 niin pääset vikasietotilan valinta valikkoon. Valitse "vikasietotila ja komentorivi" ja jos pääset sillä sinne asti niin kirjoita siihen komento riviin CHKDSK C: /R ja paina enter ja vastaile K ( kyllä ) Checkdisk korjaa sitten itse kaikki levyn huonot sektorin windowsin mahdolliset virheet ym. Ja jos sen jälkeen kone ei vieläkään käynnisty normaalisti niin muita toimenpiteitä sitten,..

      • niitä bad sektoreita korjaa, eristää kylläkin.
        tarkasta hd tunella, saa ilmaisversionkin netistä, jos saat yllämainitulla neuvolla toimimaan.
        kiintikseen kun alkaa tulla basd sektoreita niin äkkiä varmuuskopiot ja uusi kiintis tilalle.


      • chkdsk
        harrastelijakirurgi kirjoitti:

        niitä bad sektoreita korjaa, eristää kylläkin.
        tarkasta hd tunella, saa ilmaisversionkin netistä, jos saat yllämainitulla neuvolla toimimaan.
        kiintikseen kun alkaa tulla basd sektoreita niin äkkiä varmuuskopiot ja uusi kiintis tilalle.

        Ei se chkdsk korjaa niin että remagnetoi sektorin kuntoon vaan merkitsee sen eristetyksi juuri niin kuin sanoit. En nähnyt tarvetta alkaa tätä erikseen kertomaan koska korjaus se on eristyskin. On erikseen sitten lebytyökalut jotka koittavat jopa oikeasti palauttaa toimimaan noita bad sectoreita. Mutta aloittaja ei niitä nyt kaipaa. Ja selvää pitäisi olla tyhmemmällekkin se että hajoileva kovo täytyy pikaiseen vaihtaa uuteen. Ohje olikin tarkoittu ensiavuksi jotta pääsee siitten pelastamaan niitä tiedostoja mitä haluaa.


    • moinen vaihto, kun on erilaiset liitännät.

      Kuten tässä on jo koetettu selittää, todennäköisimmin kuitenkin vain Windowsisi on paskana eikä kovalevyssä ole mitään vikaa.

      • sata ide

        2007 vuoden emoissa on säilytetty vielä 1 ide paikka joten vanhatkin kovot käy rinnalle ihan hyvin.


    • vie huoltoon

      Ei kait ne huoltosedät paljoa veloita kovalevyn vaihdosta, tai ei ainakaan täälläpäin, kun yksi huoltosetä täälläpäin suostui tekemään moisen operaation 5 eurolla.

      • mutta joo..

        Useissa huolloissa on minimimaksu, puoli tuntia tai jopa tunti, vaikka työ kestäisi 4 minuuttia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      337
      703
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      109
      648
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe