Millainen on hyvä karaokejuontaja?

Siinähän se tulikin. Ihan itselle vinkkejä kaipaisin.
173658
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Siinähän se tulikin.

Äänestä
  • koomikko sana pois. Stand up täytyy osata olla.
    Monet eivät hyväksy juontajiksi mitään pellejä.
    Asiallinen ja rehti niin kaikki sujuu, huumoria tietenkään unohtamatta jos se liittyy asiaan.
    Kaikki ylimääräinen sepustus pois juonnoista, niitä ei jaksa kauan kuunnella.

    Äänestä

naine tietenkii, ja hyvät bosat, ja avonainen paita, laskee kaverit aina eka laulaan ja antaa illal mulle p***uu!
ei tarvii tietää musiikist eikä säädöist mitää kuhan näyttää vaa hyvält ja jakaa p***uu..ja on hyvän näkönen.. käyttää suurimman ajan mua viihdyttäen eikä huomioi muita... ei oo tehny karaoke hommii enepää ku pari iltaa six ettei kuulostais nii kyllästyneelt kuin alal pitempää olleet ,,, ja antaa myös kaverille sitä p***uu

Äänestä

Joka tietää jotain muusiikista/karaokesta.

Äänestä

Ystävällinen! Vaikka joku laulaisikin huonosti, niin juontaja ei mitenkään nolaisi häntä kommenteillaan tai vihjailisi siihen suuntaan edes äänensävyllään, että ei pitänyt tulkinnasta. Neutraalisti toteaisi, että "Siinä Arja esitti kappaleen Ihmisten edessä", ei mitään vineemistä, kuten: "Köh, köh... tuota... siinäpä oli Arjalta öö... mielenkiintoinen tulkinta *tukahdutettua naurua*" Hyviä laulajia voi sitten vaikka kehuakin, mutta ikinä ei sais huonoudesta mainita, jos toinen yrittää laulaa tosissaan.

Äänestä

Kyselet nyt ihan väärässä paikassa tuollaista asiaa. Ei suomi24:n keskusteluissa ole koskaan mainittu ensimmäistäkään hyvää karaokejuontajaa, vaan haukuttu tasapuolisesti kaikki paikalla olevat tahi olemattomat alimpaan helvettiin.

Mitäpä jos kävisit lähiseutusi karaokepaikoissa katselemassa, jos siellä sattuis jossain olemaan hyvä juontaja, ja ottaisit mallia.

Äänestä

Karaoke juontaja tulisi osata säätää musiikin nopeus laulajaa vastaavaksi...
esim monet piisit soi melkosella vauhdilla ja laulusta tulee kiireen sävyttävää kimitystä.

Että hiukan juontamistaitoja ja sitte toi äänilaitteiston säätöjen osaaminen.
Ei sen kummempaa.

Niin ja, tietysti vuorojen jakaminen kaikille tasapuolisesti

Äänestä
  • Valitettavasti karaokelaitteista puuttuu hidastus ja nopeutusnäppylä , sekä kännisuodatin!
    tietääkseni ainoastaan joissakin super CD G järjestelmissä on ko. ominaisuus.

    Äänestä

Iso tila, missä vaihtuva asiakaskunta vaatii erilaista juontajaa, kuin tuttu paikallinen. Sekin, jos asiakas voi tarvittaessa pyytää karaokejuontajaa auttamaan joidenkin sellaisten kappaleiden laulamisessa, mitä ei esimerkiksi aiemmin ole laulanut ja pelkää että koko kappale voisi mennä pieleen. Sellaisen juontajan ollessa kyseessä uskaltaa yrittää oudompienkin kappaleiden laulamista eikä jämähtää ainoastaan niihin muutamaan kappaleeseen jotka tietää osaavansa. On paljon rakentavampaa yrittää lauleskella uusia kappaleita, kuin vaan pitäytyä jossakin tietyssä.

Äänestä

Tumma tulinen, karvainen ja iso kul**inen TIETENKIN! :)

Äänestä
  • Millainen on hyvä karaokejuontaja? :)

    Karaokejuontajan tulisi muistaa olevansa palveluammatissa joten tottakai hyvä käytös, tasapuolisuus jne. ovat itsestään selviä.

    Juontajan ei mielestäni välttämättä tarvitse osata laulaa kunhan juttu luistaa ja on nimenomaan sitä huumoria ja osaa nauraa myös itselleen.

    Reipas, ei puhu liikaa, ei tuo itseään esille liikaa, ei säikähdä sama mitä juttua tulee, osaa kääntää asioita huumorilla positiiviseksi.

    Mitä mieltä olette itse? Mitä juontajan tulisi osata? Entä karaoke laitteiden tarkempi käytön osaaminen? Kuinka paljon annatte anteeksi vetäjällä?

    Äänestä

Jokainen juontaja on erilainen, ollaanhan me ihmisetkin omia yksilöitä. Onneksi näin on, jokainen tekee hommaa tyylillään. Olen nähnyt tapauksia, jotka ovat aivan mahtavia miksaamaan saundit kohdilleen, mutta juontaminen on tervanjuontia ja sitten on taas sellaisia, jotka osaavat kyllä keventää iltaa tarinoilla, mutta miksaamisessa on pahoja aukkoja. Väliin tulee eteen egoilijoita, joille oma ääni on se ykkösprioriteetti siellä tutussa kulmakuppilassa ja toisinaan on pieniä hiirukoita laitteiden takana. Mutta kaikenkaikkiaan kun tuo homma ei aina ole niitä helpoimpia (mietitään nyt: kymmenet enemmän ja vähemmän humalaiset selittämässä sitä-sun-tätä ja jotkut jopa käyvät lähes päälle jne.) niin nostan hattua jokaiselle, kuka näitä keikkoja lähtee tekemään.

Ja jos jonkun paikan vetäjän tyyli ei miellytä, niin ei muuta kuin suunta seuraavaan baariin. Varmasti jokaiselle löytyy sellainen vetäjä, kenen
juontamista ja miksaamista haluaa kuunnella ja missä tykkää laulaa.

Laulelemisiin.

Äänestä

Näin on Vanha Vetäjä ja onhan tosi mielekästäkin käydä erilaisissa ja eri juontajien vetämissä paikoissa. Ei pääse kyllästymään. Minä tykkään käydä laulamassa jo heti alkuillasta, jolloin on vähän porukkaa, eikä vielä niin humalaisia ja pääsee paremmin laulamaankin. Sekin hyvä puoli, että juontajalla on alkuillasta enempi aikaa jokaiselle laulajallekin.
Nostan hattua kaikille vetäjille, jotka jaksavat kerta toisensa jälkeen vetää iltoja jopa neljään aamuyöstä, jolloin ei tosiaankin taida olla selvästä päästä laulajia.
Jaksamista ja iloista laulukevättä niin juontajille kuin laulajillekin.

Äänestä

Hyvä juontaja on persoona.Oma sellainen.Hyvä juontaja kuuntelee oppiakseen, eikä ole karaokejumala tiskin takana.
Hyvä juontaja ei hauku muita juontajia, ei ole kateellinen hyvistä suorituksista, eikä niinollen säädä hyvän laulajan mikrofonia persiilleen.
Hyvä juontaja heittää läppää, on pitkäpinnainen, nöyrä muttei koira.
Hyvä juontaja osaa tunnustella fiiliksiä, nostattaa, laulaa välillä itsekkin, ja ei vedä herneitä saamastaan kritiikistä, vaan osaa ottaa siitä kaiken olennaisen, jonka avulla voi kehittyä lisää.
Hyvä juontaja on muistaa itse valinneensa ammattinsa, ja osaa pitää breikkiä, jos pipo alkaa kiristää.

Äänestä

Vuosista ei jaksa kir nimimerkki kiteytti kommenttiinsa kaiken olennaisen.

Oman egon hinkkaaminen on KJ:n virhe nro 1. Tätä esiintyy varsinkin vasta-alkaneilla nuorilla juontajilla.
Nyrkkisääntö on että jos laulajia on yli 7 ei KJ laula koko iltana kuin korkeintaan pari nostatus biisiä.

Virhe nro. 2 on se, että KJ luulee olevansa illan pomo. Hän kuvittelee olevansa puikoissa ja määräävänsä mitä lauletaan ja kuka laulaa. VÄÄRÄ LUULO. Asiakkaiden on saatava tasapuolista kohtelua ja jokaisen on päästävä laulamaan vuorollaan. Pieniä vaihtoja toki joutuu tekemään mutta jonon runko pysyy samana. Jos Erkki on tullut paikalle ensimmäisenä hän luonnollisesti laulaa useamman kappaleen kuin klo 23 tullut laulaja. Mutta se klo 23 tullutkaan laulaja ei joudu odottamaan vuoroaan 15-20 min pitempään. Jos on paljon laulajia, uudet kiilaa jonossa EI KUKAAN MUU.

Säädöistä ollaan montaa mieltä. KJ:n on osattava perussäädöt eikä ääni saa MISSÄÄN TILANTEESSA KIERTÄÄ (ujeltaa korvia vihlovasti). Jos näin tapahtuu EI VIKA TODELLAKAAN OLE LAITTEISSA VAAN SÄÄDÖISSÄ.
Laitetuntemus on oltava niin hyvä, että tietää missä on vika jos jotain häiriötä tapahtuu. RCA:t, HDMI:t, PA:t jne.... on oltava hanskassa jotta homma ongelmatilanteissa onnistuu.......

Paras neuvo kuitenkin oli tuo että juontaja MUISTAA ITSE VALINNEENSA AMMATTINSA JA PITÄÄ BREIKKIÄ JOS ALKAA PIPO KIRISTÄÄ!!!

Ai niin JA MUSIIKISTA TÄYTYY PITÄÄ.... ihan kaikenlaisesta musiikista. Jos yleisö näkee illan aikana, että ahaa tässä meillä "humppajuontaja" tai tämä hemmo on selvästi enämpi hevimiehiä niin juontaja on epäonnistunut hommassaan.
Hyvä juontaja diggaa niin Steppenwolfia kuin Arja Havakkaa -ja kaikkea siltä väliltä. Joskus saattaa se illan kolmas tulkinta Uralin pihlajasta juontajaa hieman sylettää MUTTA SE KAPPALE ON ESITTÄJÄLLEEN TÄRKEÄ joten KJ:n naama pysyy peruslukemilla. Kaikenlainen mollaaminen on ehdottomasti kielletty.
Se minkä ihmiset unohtaa on että monelle on TOOODELLA iso kynnys ylipäätänsä mennä laulamaan. Jos sitten osakseen saa ivailua saattaa se kokeilukerta olla siinä.

Tätä romaania voisi jatkaa loputtomiin

Loistavia keikkoja kaikille -niin laulajille (jotka sen palkan loppupeleissä juontalle maksaa) kuin Karaokejuontajillekin!

Äänestä

1. Siistin näköinen, asu, olemus eikä tuoksu hielle.
2. Tasapuolinen, ei suosi esim kavereitaan.
3. Laulaa illan aikana yhden kappaleen ellei nin ettei laulajia ole juurikaan.
4. Hymyilee ja on positiivinen.
5. Kiittää kaikkia laulajia esityksen jälkeen.
6. Kesken illan aikana tulleet laulajat laittaa kierroksen loppuun.
7. On rehti, reipas, raitis ja jämpti.
8. Säätää säädöt laulajan äänen mukaan hyvin.

Äänestä
  • 9. Ja kärsivällinen kestämään humalaisten söhellystä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Laululintu90 kirjoitti:

Siinähän se tulikin. Ihan itselle vinkkejä kaipaisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu