Olen menossa juhlien jatkoille tänä vuonna. Onko siellä mitään pukukoodia tai onko minkä tahansa juhlan jatkoille pukukoodia ylipäänsä?
Kiitos vastaajille!
Linnan juhlien jatkot
3
6610
Vastaukset
- Termit hakusessa?
Jatkot ovat siis ne, joille päädytään, kun on ensin oltu juhlissa.
Et voi olla menossa Linnan juhlien (jolla termillä oletan että tarkoitat Presidentinlinnassa pidettäviä itsenäisyyspäivän juhlia) ilman että olet ensin ollut niissä juhlissa.
Joten jatkoille laitat ihan saman iltapuvun jossa olet jo niissä juhlissa ollut. Ei sitä käydä siinä välissä missään vaihtamassa.- teatteriin?
Vai tarkoittikohan kysyjä, että hän on menossa Teatteriin, jonne myös suuri osa Linnassa olleista menee pikkutunneilla Linnan juhlien päätyttyä? Sinne pukeutuisin parhaaseen pikkumustaani tai muuhun loisteliaaseen polvipituiseen mekkoon.
- Amusta
Vastaan nyt tähän, jotta tulevien vuosien osanottajille olisi apua. Itse osallistuin tänä vuonna Linnan jatkoille (en siis itse Linnan juhlin) ja mietin kovasti ennakkoon samaa kysymystä. Netistä löytyvät edellisten vuosien videot ja kuvat eivät hirveästi auttaneet, koska ne oli rajattu niin tarkkaan linnassakin olleisiin julkkiksiin, joiden asut olivat tietenkin hienommat.
(Valitettavasti tämän viestin näkökulma on miehinen ja koskee etenkin miesten pukeutumista, mutta toivottavasti naisetkin saavat tästä jotakin apua.)
Yleisesti: Linnan jatkoilla Teatterissa silmämääräisen arvioni mukaan selvästi yli puolet osanottajista *eivät* olleet varsinaisissa Linnan juhlissa. Paikka oli lähes täynnä jo ennen Linnan juhlien kättelyjen päättymistä, ja valtaosan vaatteet eivät olisi olleet riittävän juhlavia presidentin vastaanotolle. Tilaisuuteen on jaettu useita avec-kutsuja, jotta jatkojuhlissa olisi kameroiden edessä tarpeeksi väkeä.
Aiemmalle kirjoittajalle siis selvennyksenä, että ravintola Teatterissa pidettävät Linnan jatkot eivät ole nimestään huolimatta tosiasiallisesti tarkoitettu vain aitoihin Linnan juhliin osallistuneille, vaikka kutsuvierastapahtuma onkin. Jos siis olet tulossa vain jatkoille, sinun ei ole mikään pakko pukeutumisellasi(kaan) teeskennellä, että olisit ollut myös linnassa. Tunnelma juhlissa oli mielestäni hyvä, ja Linnan juhlista tulleetkin suhtautuivat iloisesti siihen, että paikalla on muitakin kuin niitä, joiden kanssa olivat pönöttäneet aiemmin linnassa.
Valtaosalla miehistä oli tumma puku. Suurimman osan paita oli valkoinen, mutta ei suinkaan kaikilla, vaan kokonaan mustia ja värikkäitäkin ratkaisuja oli monilla - myös hillityllä raita- tai ruutukuviollakin. Olennaista oli, että paita oli siisti. Kaulassa miehillä oli vaihtelevan värinen kravatti tai rusetti, ja ne näyttivät löystyvän pois vasta joskus kahden jälkeen. Taskunenäliina oli itse asiassa vain suhteellisen harvalla.
Moni Linnan juhlissa ollut mies tuli paikalle frakissaan vaihtamatta välillä asua. Erityisesti tätä porukkaa pamahti paikalle vasta puolenyön jälkeen. Siksikään ei välttämättä kannata ylipukeutua, koska erottunet joukosta alkuillan liiankin vahvasti ja väärinkäsitysten oikominen kysyjille saattaa olla kiusallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104861Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html213998Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2203717Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1293041Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1573005Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis612935Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152561Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642502Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852315En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132125