Miksi naiset ei osaa enää...

sirkuksessa pellenä

käyttäytymis tapoja...suomi24 trffipalstalla voi käyttäytyä miten vain...vai onko kyseessä "sairaitten"palsta...kirjoittelun voi lopettaa ilmoittamatta...tapaamisen jälkeen ei tarvitse ilmoittaa tavataanko uudelleen...kuva jos ei miellytä, voi olla taas vastaamatta...näikö meille on opetettu, miten toista ihmistä kohdellaan...sama pätee varmaan miehiinkin...mutta osasin lähteä pois palstalta ja elää normaalia elämää normaalien ihmisten kanssa....kiitos kaikille jotka tunsivat piikin lihassa.

16

1002

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tämä on aika raakaa peliä. Tyhmää. Jos joku haluaa keskustella toisen kanssa niin minunkin mielestä on asiallista/ystävällistä sitten sanoa keskustelun päätteeksi että "hyvää jatkoa" tai vastaavaa jos jatkokeskustelu ei enää kiinnosta. Sehän on vain valinta, minkä jokainen, mies ja nainen, saa todellakin tehdä! Sanotaanhan me "moikat" kun lähdetään huoneestakin pois, miksei sitten keskustelupalstoiltakin, varsinkin jos sinne ei enää aiota palata.

    • tää123

      Mä tapasin kivan oloisen miehen treffipalstalla. Mesetettiin, soiteltiin ja tavattiin. Mies jo puhui yhteenmuuttamisesta johon mä hieman toppuuttelin että mennään vähän hitaammin kun niin alussa kaikki on. No vietettiin yhteinen viikonloppu joka päättyi sanoihin "Pärjäile"... Vasta kotona tajusin sen merkityksen.. Mies ei vastannut mihinkään viestiin. Ilmeisesti halusi vain seksiä tai sitten olin niin huono että ei pystynyt edes hyvästiä heittää. Mikä siinä on ettei osata enää edes tekstiviestillä jättää. Sekin parempi kuin täys hiljaisuus. Todella lapsellista käytöstä. Toivottavasti kaikki miehet eivät ole samanlaisia, eivätkä varmasti olekaan. Uskon että fiksujakin ihmisiä vielä on, kunhan vaan ne jostain löytää.

      • normaali ihminen

        tämän netin kautta kaikki perverssit pääsevät "irti" mielitekojahan on ollut kautta aikojen, mut nyt treffipalsta mahdollistaa sen...viimeksi kouluavustaja pyysi nettikamera seksiä ja kaupungin valtuutettu pelkkää panoseuraa...tavalliset ihmiset on onnellsisesti naimissa, vain onnettomat luuserit käyttävät enää palstaa...olet todella pettynyt 35v nainen....


    • deittailija minäkin

      No sanopas muuta! Ilmeisestikin näin on opetettu ja täällä toteutetaan sitä, miten kuuluu toimia toisten ihmisten kanssa.

      Itse olen ollut kummissani tämän käyttäytymisen kanssa jo pitkän aikaa. Minullakin kokemus kohdistuu sattuneesta syystä naisiin, mutta varmasti yhtälailla vastaavaa esiintyy miehissäkin. En kuitenkaan itse kuulu miehenä tähän kategoriaan, koska mielestäni on itsestäänselvyys, että esim. käynnissä olevat keskustelut tai tutustumiset ylipäätään päätetään jos ollaan tutustumismielellä liikkeellä ja olen niin itse toiminut, jos jostain syystä olen halunnut päättää. Mielestäni on kohteliasta ja oikeinkin toista kohtaan, että ilmoittaa, ettei enää halua jatkaa. Se on asia, minkä jokainen saa tehdä ja se myös kuuluu tähän touhuun, koska kaikista tutustumisistahan ei voi sen kummempia syntyä. On mielestäni typerää pitää toisen odotuksia mahdollisesti elossa jos on itse päättänyt toisin. Ihmettelen todellakin sitä, että mikä kumma siinä on niin vaikeaa se asia toiselle sanoa. Näen, että kertomalla se asia on silloin selvä minulle ja myös sille toiselle ja silloin kumpikin voi jatkaa tahoillansa muuhun suuntaan. On kuitenkin järkyttävän yleistä etenkin netissä, ettei näin toimita. Olen kokenut nettideittailua jo pidemmän aikaa ja kirjoitan asiallisesti eikä minua siten tarvitse etukäteen pelästyä. Jostain kumman syystä kuitenkin ne ihmiset, jotka käyttäytyvät odottamallani tavalla näissä asioissa, ovat todella harvassa. Avausviesteihin ei ehkä välttämättä tarvitse vastata etenkin jos niitä saa paljon, mutta kyllä nyt jo käynnissä olleet keskustelut pitäisi jotenkin päättää ja etenkin kun yleensä siihen asti on annettu käsitys, että ollaan kiinnostuneita.

      Mielestäni aika raukkamaista vain kadota takavasemmalle ja paeta näitä tilanteita. Ihmettelen sitä, että jos tällaisen asian kertominen on jo vaikeaa, niin miten nämä ihmiset käyttäytyvät sitten siinä mahdollisessa suhteessa. Kiinnostuksen puutteen kertominen lienee kuitenkni aika pieni asia moniin muihin juttuihin, joita voi joutua käsittelemään ja joita pitäisi myös pystyä käsittelemään parisuhteessa. Ehkä nämä ihmiset sitten sielläkin vain pakoilevat asioita.

      En tiedä. Sinänsä minulle on se ja sama miten joku toinen käyttäytyy, koska tuleehan se asia toki sitten selville myös niin ja voipa sitten todeta, että eipä ollut se ihminen minua varten. Mutta ainakin itselleni jäisi lähtökohtaisesti positiivisempi fiilis ihmisestä, jos muuten vaikutti mukavalta, mutta toteasi sitten kuitenkin, ettei kiinnostusta hänen puoleltaan löydy tarpeeksi. Mutta kun tätä katoamista esiintyy sen verran laajasti niin jo tilastollisestakin näkökulmasta, tulee varsin kummallinen käsitys ihmisistä netissä. Pidemmän päälle se vaikuttaa suoraan siihen onko mielekästä kehenkään tutustua netissä ja kuinka paljon siihen löytyy innostusta. Nettideittihän on paperilla loistava tapa tavata ihmisiä ja mahdollisesti se potentiaalinen kumppanikin. Tämän pitäisi myös olla mielekäs juttu. Jokainen nettipalvelun käyttäjä vaikuttaa kuitenkin omalta osaltaan siihen millainen palvelu on kokonaisuudessaan. Kyse on kuitenkn käyttäytymismallista, jota varmasti käytännössä jokainen odottaisi siltä omalta kumppaniltaan. Mielestäni sen pitäisi kuitenkin tulla lähtökohtaisesti ihmisestä itsestään, ei vain niin, että se kohdistuu tiettyyn henkilöön. Jos palvelua ei koeta mielekkääksi niin en ihmettele, että moni päättää lopettaa palvelun käytön, aivan kuten sinäkin. Ja se on taas sääli.

      • aatami32v

        Itse tavannut 4 mielisairasta,kolme onnettomassa suhteessa olevaa ja 4 kimppakivan toivossa,olisin iloinen ,jos tulisi yksikin ns "terve"ihminen vastaan.erittäin pettynyt 32v sinkkumies.


      • N36Hki
        aatami32v kirjoitti:

        Itse tavannut 4 mielisairasta,kolme onnettomassa suhteessa olevaa ja 4 kimppakivan toivossa,olisin iloinen ,jos tulisi yksikin ns "terve"ihminen vastaan.erittäin pettynyt 32v sinkkumies.

        Mm, aika kamalaa statsia !

        Itse olen tavannut 5 miestä ja vain yksi oli oikeasti ikävä manipuloija ja vedättäjä.

        Eihän näistä mitään ole syntynyt muistakaan syistä, mutta ei vain natsannut.

        Pitää jatkaa, some day my prince will come ( by miles davis) soimaan.


      • vbnm,
        aatami32v kirjoitti:

        Itse tavannut 4 mielisairasta,kolme onnettomassa suhteessa olevaa ja 4 kimppakivan toivossa,olisin iloinen ,jos tulisi yksikin ns "terve"ihminen vastaan.erittäin pettynyt 32v sinkkumies.

        Siis ihan kamalalta kuulostaa!!
        Itse olen tavannut 3 tavallista miestä. Fiksunoloisia ja tosi mukavia ovat kaikki olleet.


    • työssä

      Minua pyydettiin tänään töissä selvittämään erästä asiaa, joka kuului toimenkuvaani. Jouduin asiasta kyselemään tietoja eräältä toiselta, jonka kanssa yhdessä mietimme sähköpostin välityksellä miten asia saataisiin ratkaistua. Sain henkilöltä tietoja, joista häntä totta kai kiitin. Satuin myös keksimään lopullisen ratkaisun, josta hän kiitti minua hyvästä oivalluksesta. Lopulta toimitin asian selvitystä pyytäneelle henkilölle, joka kiitti suuresti saamastaan tiedosta. Perään sain erityiskiitokset myös toiselta henkilöltä. Molemmathan olisivat voineet tietysti nettityyliin jättää tyystin kommentoimatta saamaansa tietoa. Nyt jäi kuitenkin varmasti kaikille osapuolille hyvä fiilis työpäivän jälkeen kun asiat tuli joka puolella selvitettyä. Tämä oli vain esimerkki siitä, miten hyväkäytöksiset ihmiset toimivat ja millä saa sitä parempaa ilmapiiriä aikaan, vaikka ei tietysti suoraan olekaan samanlainen tilanne kuin nämä monet deittailuun liittyvät.

    • Vinkiksi tulevaan

      Minusta huonoon käytökseen kuuluu myös se, että lukijaa ei oteta huomioon ollenkaan, vaan käytetään välimerkkien sijasta tekstiä hajottavaa kolmea pistettä ja jätetään isot kirjaimet kokonaan käyttämättä.

      Jos lähestyisit minua tuollaisen epäkohteliaan törkyturauksen kanssa, saattaisinpa provosoitua olemaan itsekin epäkohtelias.

      • Asialinjalla jatkaen

        En ole aloittaja mutta haista...home.

        Eiköhän siinä ole suuri ero kirjoitetaanko kaikki moitteettomasti pilkuntarkasti nussien ja OIKEIDEN KÄYTÖSTAPOJEN välillä.

        Tais äitis olla huora ja isäs känninen yhden illan pano.


      • Eipä muuta
        Asialinjalla jatkaen kirjoitti:

        En ole aloittaja mutta haista...home.

        Eiköhän siinä ole suuri ero kirjoitetaanko kaikki moitteettomasti pilkuntarkasti nussien ja OIKEIDEN KÄYTÖSTAPOJEN välillä.

        Tais äitis olla huora ja isäs känninen yhden illan pano.

        "Minusta huonoon käytökseen kuuluu myös se, että lukijaa ei oteta huomioon ollenkaan, vaan käytetään välimerkkien sijasta tekstiä hajottavaa kolmea pistettä ja jätetään isot kirjaimet kokonaan käyttämättä."

        Annatko palautetta jos huomaat vaikkapa iltapäivälehdessä virheitä? Syytätkö lehteä huonosta käytöksestä sinua kohtaan?


      • Vinkiksi tulevaan
        Eipä muuta kirjoitti:

        "Minusta huonoon käytökseen kuuluu myös se, että lukijaa ei oteta huomioon ollenkaan, vaan käytetään välimerkkien sijasta tekstiä hajottavaa kolmea pistettä ja jätetään isot kirjaimet kokonaan käyttämättä."

        Annatko palautetta jos huomaat vaikkapa iltapäivälehdessä virheitä? Syytätkö lehteä huonosta käytöksestä sinua kohtaan?

        Kirjoitusvirheet ovat aivan eri asia kuin putkessa lukijan eteen tahallisesti työnnetty lukukelvoton törky. Ehkäpä sinä ja edellinen kirjoittaja luette niin hitaasti kirjain kerrallaan, että aloittajan suoltama pöperö on mielestänne ihan lukukelpoista tavaraa.

        Aloituksessa on kyllä jotain hyvääkin: siitä näkee ensi silmäyksellä, että tuon ihmisen takia ei tarvitse vaivautua tekemään muuta kuin siirtymään muualle. Kyllä hän selvästi osaisi kirjoittaa ihan kohteliaallakin tyylillä, mutta valitsemalla pissistyylin hän ilmoittaa etsivänsä yksinomaan pissiksiä. Suotakoon se hänelle.


      • Eipä muuta
        Vinkiksi tulevaan kirjoitti:

        Kirjoitusvirheet ovat aivan eri asia kuin putkessa lukijan eteen tahallisesti työnnetty lukukelvoton törky. Ehkäpä sinä ja edellinen kirjoittaja luette niin hitaasti kirjain kerrallaan, että aloittajan suoltama pöperö on mielestänne ihan lukukelpoista tavaraa.

        Aloituksessa on kyllä jotain hyvääkin: siitä näkee ensi silmäyksellä, että tuon ihmisen takia ei tarvitse vaivautua tekemään muuta kuin siirtymään muualle. Kyllä hän selvästi osaisi kirjoittaa ihan kohteliaallakin tyylillä, mutta valitsemalla pissistyylin hän ilmoittaa etsivänsä yksinomaan pissiksiä. Suotakoon se hänelle.

        Nyt ei voi muuta kuin :D


      • Herää kysymys
        Eipä muuta kirjoitti:

        Nyt ei voi muuta kuin :D

        Eikö sanavarastosi riitä kokonaisen virkkeen kirjoittamiseen?


    • Deittailija

      Oon kolmekymppinen mies ja itsekin koen sen joskus rasittavaksi et ei saa vastausta. Siihen voi tosin olla muitakin syitä kun että viestisi hukkuu niiden sadan ei-kiinnostavan viestin suohon.

      Naisella voi olla jo käynnissa mielenkiintoinen keskustelu tai jopa tapailu jonkun kanssa ja sillon voi olla vaikea lähteä laittamaan lisää rautoja tuleen vaikka tulisikin kiinnostava vastaus. Toisaalta jos parin viikon jälkeen tämä on päättynyt, voi olla kova paikka vastata niin myöhässä et nyt kiinnostais kun ton toisen kanssa ei toiminut. Itsellä on samasta syystä jääny joskus vastaamatta naisille.

      Toinen mitä olen itsestänikin huomannut on, että kun on vaihtanut muutaman viestin ja tuntuu, että ei ehkä synkkaa niin hyvin, toisaalta ei tule heti sanottua että ei enää kiinnosta, toisaalta sitä jää pitkäks aikaa empimään että jaksaako enää vastata, tää ei tunnu oikealta, ja sitten viikon parin jälkeen tuntuu jo turhalta kirjottaa että ei tosiaan kiinnosta enää.

      Huonoja käytöstapoja joo, mutta näin se valitettavasti menee.

    • Sepäs se

      En halua lähteä kaukosuhteeseen esimerkiksi tai miehen profiilissa/viestissä ei ole ollut mitään mikä herättäisi kiinnostusta. Itse olen muutamallekin ilmoittanut jo heti alussa, että ei kiitos ja toivottanut hyvää jatkoa.

      Mutta eipä nämä siihen ole tyytyneet. Perään on tullut viestejä, joissa tivataan miksei kelpaa, luulenko itsestäni vähän liikoja ja osa jopa on haistatellut. :D Sitten on myös niitä, jotka takertuvat kaukosuhteeseen ja ovat valmiita muuttamaan samalle paikkakunnalle kanssani. Pelottaahan se, että joku edes harkitsee sellaista yhden viestin perusteella. Joten on helpompaa olla vastaamatta vaikka se ei hyvää käytöstä olekaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      161
      4576
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      197
      3272
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      110
      2863
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      150
      2835
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      35
      2805
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2151
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2027
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1895
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      39
      1150
    Aihe