Olen ihmetellyt tovin oman työpaikkani tilannetta jossa kaikki muutenkin menee juuri niinkuin ei pitäisi.
Toimin hotelliravintola-alalla yksityisellä yrittäjällä, taloon tullessani ruokarahasta ei ollut puhetta ja vanhemmat työntekijät opastivat ettei ruuasta ole erikseen maksettu. OK.
Melkein vuoden työskenneltyäni aloimme TAAS pyydellä puuttuvia tilinauhoja ja kun ne sitten parin kkn odottelun jälkeen tulivat, melkein vuoden tilinauhat kerralla, aloimme katsella että yhdestä kuusta eteenpäin kaikilta oli ruvettu ottamaan 5,7e ruokarahaa. Kukaan ei ollut tiennyt mitään koko asiasta. Kyseltyämme asiasta saimme jotain ympäripyöreää muminaa vastaukseksi ja lupauksia niiden takaisinmaksusta. Ei ole näkynyt.
Nyt kysynkin viisaammilta voiko työnantaja toimia näin ja onko mahdollista ruveta perimään näitä takautuvasti takaisin? työsopimusta, kirjallista tällä hetkellä ei ole edes olemassa eikä edellisen kirjallisen voimassaoloaikana siinä ollut mitään mainintaa koko ruokarahasta. Lisäksi erityisen kohtuuttomana pidän tuota omalta kohdaltani koska teen aamuvuoroa ja syön pelkän aamupuuron. Pirun kallista puuroa!!!!!
Ruokaraha palkasta ilman mitään sopimusta?
Nti Aamukeitto
1
799
Vastaukset
- eri alalla
Jos syöt, joudut maksamaan siitä verot. Verohallitus määrää vuosittain, kuinka paljon. Tämä pätee alalle kuin alalle. Tämän hetkinen verotusarvo ravintoedulle on hotelli- ja ravintola-alan henkilökunnalle 4,49 € ateriaa kohden.
Kyselepä tarkempia tietoja liitostasi, jossa tunnetaan alan käytännöt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061574Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551324
- 931235
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2051098- 471085