http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Laki avoeroista läpi äänin 131–44/1135261879754
Siinä sitten viedää varakkaan atm rahat viimeistään wanhanapoikana.
Nyt on kaikki suhteet sitten maksullisia
2
204
Vastaukset
- Nerdström
Ei kyllä järki taivu näihin av(i)oliittoihin. Mitä ihmettä voi kahden ihmisen väliltä muuttaa se että raapustetaan paperi jossa sanotaan että omaisuus jaetaan kun suhde päättyy?
Siis eihän tuo suoraan sitä tarkoita että kaikki omaisuus jaetaan. Jos pitää omat hankkimansa rahat omalla tilillään niin ei silloin tapahdu mitään ja hankkii omilla rahoillaan omalle nimelleen omaisuutta niin sen saa pitää *). Mutta jos on hankittu yhteisesti jotain omaisuutta niin se jaetaan.
*) = Poikkeus on olemassa myös toisen omaisuuteen jos vain toinen on osallistunut yhteistalouden hoitoon, niin silloin tällä joka on enemmistönä osallistunut talouteen on oikeus vaatia hyvitystä menettämistään tuloista.
Tämmöisen käsityksen sain kun luin tuota laki tekstiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2932477Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1422254Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132068- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381277Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193898- 85886
- 174856
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684