http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Laki avoeroista läpi äänin 131–44/1135261879754
Siinä sitten viedää varakkaan atm rahat viimeistään wanhanapoikana.
Siinä sitten viedää varakkaan atm rahat viimeistään wanhanapoikana.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei kyllä järki taivu näihin av(i)oliittoihin. Mitä ihmettä voi kahden ihmisen väliltä muuttaa se että raapustetaan paperi jossa sanotaan että omaisuus jaetaan kun suhde päättyy?
Siis eihän tuo suoraan sitä tarkoita että kaikki omaisuus jaetaan. Jos pitää omat hankkimansa rahat omalla tilillään niin ei silloin tapahdu mitään ja hankkii omilla rahoillaan omalle nimelleen omaisuutta niin sen saa pitää *). Mutta jos on hankittu yhteisesti jotain omaisuutta niin se jaetaan.
*) = Poikkeus on olemassa myös toisen omaisuuteen jos vain toinen on osallistunut yhteistalouden hoitoon, niin silloin tällä joka on enemmistönä osallistunut talouteen on oikeus vaatia hyvitystä menettämistään tuloista.
Tämmöisen käsityksen sain kun luin tuota laki tekstiä.