Pieni käänteinen ikäero

Olen viimeaikoina alkanut miettimään käänteistä ikäeroasiaa ja en nyt tarkoita sillä mitään "puuma"juttuja. Ajattelin itse vielä äsken, etten missään nimessä voisi kuvitella seurustelevani itseäni yhtään nuoremman miehen kanssa. Nyt kolmenkympin tienoilla ajatukseni ovat muuttuneet siihen suuntaan että max. 2 vuotta nuorempi mieskin olisi ihan ok, mutta tuntuu siltä että noinkin pieni ikäero "väärinpäin" ei oikein sovi ainakaan nettimiehille. Useimmat täysin samanikäisetkin miehet tuntuvat hakevan muutamaa vuotta itseään nuorempaa naista. Lieneekö syy sitten hedelmällisyys- yms. kukkeusasioissa... Omassa lähipiirissäni on kuitenkin useita iäkkäämpiä pariskuntia, joissa nainen on miestä muutamaakin vuotta vanhempi ja parisuhteet ovat toimineet vuosikymmeniä. Kertokaahan nyt miehet mielipiteenne, onko nuorempi nainen aina etusijalla kun kyse on nimenomaan pysyvästä parisuhteesta?
3427
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen kerran elämäni aikana seurustellut itseäni nuoremman naisen kanssa, sillä jostain syystä tuolla live-elämässä olen päätynyt aina yksiin itseäni muutaman vuoden vanhempien naisten kanssa. Pidin heitä kyllä aina itseäni nuorempana, mutta näin ei sitten ollutkaan (nuorekkaita yksilöitä). Epäilen syynä olevan vain sen, että pidän itsevarmoista naisista ja myös ikä tuo itsevarmuutta, niin sitä jotenkin vain hakeutuu sitten vähän vanhempien naisten seuraan tiedostamattaankin. Nettideiteissä minulla oli haarukka -10v 5v tai sitten jätin koko haarukan pois, koska ei sillä nyt oikeasti ole mitään väliä, minkä ikäinen toinen on.

Äänestä

Mun äitini, joka avioitui 3-kymppisenä itseään muutaman vuoden nuoremman miehen (isäni) kanssa, sanoi naiselle käyvän noin juuri 3-kymppisenä.

Itse en asiaa aiemmin sen kummemmin ajatellut, mutta nyt itse 3-kymppisenä huomaan asian omallakin kohdallani olevan juuri niin. Molemmat jo edesmenneet isoäitinikin ovat muuten avioituneet ajalleen epätyypilliseen tapaan 3-kymppisinä, ja molemmat hieman nuorempien miesten kanssa.

Äänestä

Enpä tiedä.
Omasta kokemuksesta voin sen sanoa että aina on pikkaisen vanhemmat naiset myös kiinnostanut vaikken koskaan sellaisen kanssa ole seurustellut. Joku vanhempi nainen on osoittanut myös kiinnostusta, mutta heillä on ollut lapsia tai oma kiinnostukseni on puuttunut. Sitten kuitenkin jossakin vaiheessa se raja tulee vastaan ja on pari ehdotusta tullut vanhemmilta tuttavanaisilta että on pitänyt oikein miettiä että mitä heidän päässä on liikkunut? Oman ikäiset äijät on kuulemma vaikka mitä ja nyt sitten minunkaltainen nuorikko kiinnostaisi. On niin kaukana realiteeteista jo elämäntilanteet (toisilla avioliitot, lapset yms. takana).

Netissä etsittäessä voin sanoa että etsin kai nuorempaa koska olen hieman nuoremman näköinen vaikka olen jo kolmekymppinen ja myös nuorekas mieleltäni. Ajatus siitä että asetun kolmen kympin ajatuksiin ja alan treffailla naista joka vielä vaikuttaa 10 vuotta vanhemmalta olemukseltaan tai käytökseltään vaikka ikäeroo on tuskin lainkaan ei jotenkin kiinnosta.

Näin nuorekkaan kolmekymppisen miehen mielestä joka on tapaillut 20-vuotiaita naisia niin päälle 30-vuotiaan pitäisi myös olla nuorekas, keho hyvässä kunnossa, ei liian kaavoihin kangistunut sekä ei lapsia hankittuna. Valitettavasti tuossa vaiheessa alkaa sitten jo se paikalleen asettuminen myös painaa naisella ja lapset siintää mielessä.

Miten tämän nyt kivasti ilmaisisi. Ei ikäero haittaa, mutta jos olo on että tapailee omaa tätiään niin onhan se vähän outo olo. Toisaalta liian nuorikaan ei saisi olla, mutta pikkaisen vanhemman naisen kanssa treffeillä ollessa tuli mieleen että hänellä on kaikki valmiiksi mietittynä vähintään ja valitettavasti monesta 30-vuotiaasta naisesta tulee olo että he ovat lähempänä 40-vuotta ja keski-ikää ominaisuuksiltaan ja asenteeltaan kuin uskaltavat arvailla.

Minua kovasti vaivaa tämä ajatus sinulla:
"Ajattelin itse vielä äsken, etten missään nimessä voisi kuvitella seurustelevani itseäni yhtään nuoremman miehen kanssa. Nyt kolmenkympin tienoilla ajatukseni ovat muuttuneet siihen suuntaan että max. 2 vuotta nuorempi mieskin olisi ihan ok mutta tuntuu siltä että noinkin pieni ikäero "väärinpäin" ei oikein sovi ainakaan nettimiehille. Useimmat täysin samanikäisetkin miehet tuntuvat hakevan muutamaa vuotta itseään nuorempaa naista. "

Eli aiemmin nuorempi mies ei kelvannut, mutta kun itsekin olet vanhentunut niin nyt olisi ok?
Saman järjen mukaan niin kerropa miksi mies sitten hakisi yhtään itseään vanhempaa naista?

Aiemmin ei siis välttämättä sama nuorempi mies siis kelvannut, mutta nyt yhtäkkiä rupsahdit ja vois ottaa komennon takaisin?

Määrittelet siis itsellesi aivan yhtäkkiä että "no nyt vähän nuorempikin kelpaa" ja sitten odotat että miehet kiltisti seuraavat esimerkkiäsi että yhtäkkiä sen vanhemmankin tulee kelvata. Kyselet sitten tätä miehiltä että kun itsekin olet aina ettinyt vanhempaa miestä etkä koskaan nuorempaa että miten se voi miehillä olla että he etsivät aina vain nuorempaa?

Mistäköhän se johtuis?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miinus1-2 kirjoitti:

Olen viimeaikoina alkanut miettimään käänteistä ikäeroasiaa ja en nyt tarkoita sillä mitään "puuma"juttuja. Ajattelin itse vielä äsken, etten missään nimessä voisi kuvitella seurustelevani itseäni yhtään nuoremman miehen kanssa. Nyt kolmenkympin tienoilla ajatukseni ovat muuttuneet siihen suuntaan että max. 2 vuotta nuorempi mieskin olisi ihan ok, mutta tuntuu siltä että noinkin pieni ikäero "väärinpäin" ei oikein sovi ainakaan nettimiehille. Useimmat täysin samanikäisetkin miehet tuntuvat hakevan muutamaa vuotta itseään nuorempaa naista. Lieneekö syy sitten hedelmällisyys- yms. kukkeusasioissa... Omassa lähipiirissäni on kuitenkin useita iäkkäämpiä pariskuntia, joissa nainen on miestä muutamaakin vuotta vanhempi ja parisuhteet ovat toimineet vuosikymmeniä. Kertokaahan nyt miehet mielipiteenne, onko nuorempi nainen aina etusijalla kun kyse on nimenomaan pysyvästä parisuhteesta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu