Eli missäs KAMPAAMOTUOTTEIDEN shampoissa ei ole silikonia?
Silikonittomat shampoot?
kiinnostaa:)))
123106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Franck Provostin shampoot ja hoitoaineet eivät sisällä silikonia.
On niissä...
Silikoneja käytetään etupäässä kaupallisissa hiustenhoitotuotteissa.
Niiden tehtävänä on muovin tavoin "laittaa pinta kiiltämään" ja hius näyttämään kiiltävältä.
Onko sitten mitään hoitoainetta, jossa ei ole silikoneja? Käsittääkseni XZ ja Erittäin hieno suomalainen shampoo eivät sisällä silikoneja.......???? Onko muita ns. kampaamotuotteita (kuin Franck Provostin tuotteet) jotka eivät sisällä silikoneja?
jossain muodossa, ero on vain siinä että onko vesiliukoisia vai ei. vesiliukoiset silikonit on turvallisia, sellaiset silikonit, jotka eivät liukene kerääntyvät hiuksiin ja aiheuttavat ongelmia.
laita xz ja erittäin hienoa suomalaista päähäsi niin hiukset tulee tosi karheiksi, takkuisiksi ja elottomiksi. ovat ehkä kaikista kamalimpaa tavaraa jota voi päähänsä laittaa, mukaan vielä head and shoulders niin a'vot!
Tohon on pakko sanoa, että riippuu kyllä ihan päästä, että millaseks hiukset tulee kun xz tai hienoa suomalaista käyttää. Joillekkin sopii ja joillekkin ei, ite käytän xz-tuotteita, eikä niissä silikonia ole , inci-listaa(siis ainesosalistaa) olen nimittäin tutkinut, enkä itse löytänyt(tiedän useimpien silikonien nimet niin yleensä tunnistan nimestä että opnko se silikoni, kun nään). Ja, omat hiukset tykkää xz:sta, niin toki käytän=)
Elikkäs tiivistettynä, hiusten "reagointi" johonkin tuotteeseen on pitkälti yksilöllistä.
Eli meinaatko että pitäs jättää kaikki shampoot ja hoitoaineet sun muut pois kun niissä on jotain ns. "ylimääräistä"?
Olen samaa mieltä Marionettenspielerin kanssa jos joku shampoo ja hoitoaine sopii jollekkin niin silloinhan sitä kannattee käyttää. Käytän myös XZ:n tuotteita pääsääntöisesti, joskus harvoin ostan jotain muutankin.
head&shoulders ja erittäin hieno suomalainen on paskaa. mutta omat hiukseni tulivat XZ:stä tosi pehmeiksi ja hyväkuntosen oloisiksi.
ei liittynyt aiheeseen mutta pakko oli sanoa.
silikoni ei esiinny INCI-listassa silicone-nimellä, mutta useimmissa on CONE-loppuinen nimi.
oli niit muitakin nimenloppuja mut en nyt muista niitä.
Ei kait blondit silikoneista pahaa tykkää????
:)
Dermoshopilta löytyy ainakin ilman silikonia...
Ei todellakaan kaikissa shampoissa ja hoitoaineissa ole silikonia :D Esim. XZ ja Herbina on täysin silikonittomia, ja EHS, tosin muistaakseni mustikkahoitoaineessa oli vähän.
Silikonit löytyvät INCI:stä mm. nimillä dimethicone, amodimethicone, cyclomethicone, cyclopentasiloxane. Muitakin on mutta en nyt muista.
Minua ei haittaa jos silikonia on hoitoaineessa vähän (ei heti viiden joukossa ainesosaluettelossa), mutta sitä sisältäviä shampoita en käytä (päänahka rupeaa kutisemaan).
Liukenevat silikonit voivat olla hyväksi hiukselle ja tehdä siitä vahvemman ja kiiltävämmän. Liukenemattomat ovat pahaksi.
Mistäs sitä sitten tietää mikä silikoni on liukenematonta ja mikä liukenee? Apua!
Itse haluaisin tuotteen jossa on silikonia, mutta liukenevaa. Olen jo kauan purkanut tätä silikoni hommaa auki ja tullu tulokseen että itse haluan kyllä tuotteen jossa on silikonia mutta liukenevaa.