Mira Kasslin. Siinä meillä suomenruotsalainen ylioppilas, joka ei osaa ruotsin kieltä pätkääkään. Ehkä jalliksen valinta toimii, jos isohampaan johdolla myydään Hanko amerikkalaisille.
Suomen kansan ykkösinhokki
hah!
14341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ihmetyttää, että toimitusjohtajaksi valittiin ruotsinkieltä taitamaton henkilö varsinkin Hanko- projektiin, jossa ruotsinkieltäkin puhutaan.
erikoista on sekin, että suomalaisen yritysjätin Nokian pääjohtajaksi valittiin henkilö joka ei puhu suomea edes välttävästi. Ei tule hyvä heilumaan, ei.
Nokia on englanninkielinen yhtiö ja alle prosentti Nokian tuotteista myydään suomenkielisiin maihin.
eli mitä väliä on Kasslininkaan ruotsinkielentaidolla? Jokseenkin yhtä paljon kuin Elopin suomenkielentaidoilla.
olet melkein hauska kateutesi kanssa.
Jaksatko vielä selvittää, monennenko polven suomenruotsalainen Kasslin on, jotta saatais jotain vertailupohjaa tuolle kielitaidolle? Voit myös miettiä paljonko ihmisen asuinseutu vaikuttaa kielitaitoon, Kasslin kun ei kuitenkaan ole asunut ruotsinkielisellä alueella kaiketi päivääkään. Luultavasti ainakin englanti tuolta sujuu hemmetin hyvin, mikä riittää hyvin.
Lue enemmän keskusteluja eri lehdissä, niin huomaat 99%:n kirjoittajista tuntevan vastenmielisyyttä kyseistä persoonaa kohtaan. Olenko minä tehnyt kaikki nuo tuhannet kirjoitukset ihan yksin tai saanut jotenkin kierossa mielessäni muut kirjoittamaan pahojaan? =)
Mitä mieltä olet kieliopetuksen tasosta Suomen kouluissa, kuten lukioissa...?
*ylimielinen katse*
Ei kiinnosta Diili, Hjallis tai Kasslin erityisemmin, ei huvita shoppailla lehtiä tuollaisten juttujen takia. Ennen tätä aloitusta Kasslin oli itelleni neiti Neverheard Nobody.
Enkä minä sanonutkaan että olisit yksin. Yleensä ne jotka jaksavat eniten pitää negatiivissävytteistä ääntä, vaikka sitten mielipidekirjoituksissa, ovat vain yhden äärilaidan pieni vähemmistö joka on täysin sokeutunut muille mahdollisille näkökulmille, omista syistään.
Ymmärtääkseni turisemme Kasslinista, emme kielenopetuksen tasosta Suomessa, joten en ota siihen kantaa sen enempiä.
tähän ketjuun sun lehtishoppailut tai olettamukset mp-kirjoittajista ja heidän motiiveistaan? Shut up.
vastakilpailija ruottia?
Vastakilpailija on Tradenomi eli KORKEAkoulun suorittanut kaveri(AMK)
Kun hurri ei osaa puhua ruotsia, se on malliesimerkki siitä, miten maa muuttuu.
Uuden ajan pioneereja tarvitaan. Ajan, missä ruotsin kielen ylläpito turhista periaatesyistä lakkautetaan ja maasta tulee viimeinkin yksikielinen, aito, oikea ja itsenäinen Suomi.
Hjallis Harkimon Hanko-projektin vetäjäksi valittu Mira Kasslin on tuomittu korvauksiin riita-asiassa asunto-osakeyhtiötä vastaan.
Miran osalta Hanko-projekti käynnistyy kesällä.
Miran osalta Hanko-projekti käynnistyy kesällä. (KARI PEKONEN)
Kasslin, 32, joutui toukokuussa 2007 riitoihin Helsingin Punavuoren arvoalueella sijaitsevan asunto-osakeyhtiön kanssa.
Kasslin oli hankkinut vuonna 1917 rakennusta kerrostalosta yksiön sijoitus- ja asumistarkoituksessa vuotta aiemmin.
Käräjäoikeus tuomitsi Diili-voittajan maksamaan lopulta oikeudenkäyntikuluja lähes 10 000 euron edestä.
Mitä sua kiinnostaa joku Mira tai Hjallis? Mitä vaikutusta näillä tyypeillä on sun elämääsi?
Diili -ohjelman tunnin vedos, eli 45 minuutin jaksosta ei voi saada kokonaiskuvaa kisaavista henkilöistä. Hjallis teki päätöksensä ja itse oletan kyse on kuitenkin valitun henkilön pätevyys asuntomarkkinoinnin puolelta. Useamman vuoden kokemus on tuonut vastaan myös niitä vastoinkäymisiä, mitä alalle tuleva henkilö ei ymmärrä. Toisekseen, mikäli hävinnyt puoli joudutaan kouluttamaan. Olisiko hän saanut koulutusajalta palkan, vai maksanut omasta pussistaan? Miten nopeasti sitten oppisi kiinteistömyyjäksi? On hyvä kysymys. Aikaisemmin riitti kun myi asunnon ja sai nimet paperiin ja provikat tililleen. Nykypäivänä lienee hankittava tietoa lähes jokaisesta asiasta. Mikäli oikein muistan, mikäli myyjä salaa rakennuksen vahingoista, hän saattaa olla taloudellisesti vastuussa.