Kiitollinen olisin jos saisin vinkkejä tähän... Olen aikeissa aloittaa sauvakävelyn (tai ainakin kokeilla), hirveä hinku olisi.. mutta miten talvella onnistuu? millaiset jalkineet pitäisi olla?
Ja ylipäänsä millaisilla jalkineilla lenkkeilette talvisin (ihan ilman sauvojakin)? en ole tätä ennen juurikaan talvisin lenkkeillyt, mutta nyt haluaisin... tavalliset lenkkarit tuntuivat vain olevan aika liukkaat kun lenkillä kävin viimeksi:( hartiat vain jumittuvat.
Miten on nuo kaupoissa myytävät "liukuesteet", mitkä voi laittaa kengän päälle.. pystyykö niiden kanssa lenkkeilemään?
nastoitettuja kenkiäkin vissiin on olemassa, mutta budjetti ei anna periksi sellaisia hankkia.
kiitos jos olisi vinkkejä antaa!
Sauvakävely talvella, jalkineet??
2
1171
Vastaukset 2
- irin aaa
noista liukuesteistä. että jos ne ovat käyttökelpoiset, niin tekeekö ihan sellaisilla halvoilla marketeista saatavilla mitään? vai täytyykö jostain hankkia paremmat.. ja mistä niitä saisi?
- atlatl
...ihan omat jalkineensa.
Lenkkareita käytetään kesällä.
Sopivia kenkiä voi kysyä vaikkapa Kesporteista tai retkeilyalan liikkeistä.
Talvikengän pohjan pitää olla pehmeämpää kumiseosta jotta pohja ei olisi niin liukas.
ja hyvä rullaavuus on tärkeää sillä sauvakävely oikein tehtynä pidentää askelta.
Sauvoista ne kumitassut pois jotta piikeillä voi työntää kunnolla taakse.
Jos taas tarvitset sauvoja vain tueksesi,niin silloin voit harkita myös noita kenkiin tulevia kumirenksu-piikkijuttuja.
Mutta jos todella pelkäät liukasta keliä,mutta haluat aloittaa sauvailun oikeaoppisesti,niin urheiluliikkeet myyvät myös nastoitettuja kenkiä,joiden pito on jotain aivan muuta kuin noiden kumirenkkuloiden.
Mutta niillä kengillä ei sitten kävellä montaa askelta sisätiloissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2202228
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,521322Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1861167- 81996
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56891- 72832
- 100812
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77747Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.359739- 40731