Käytätkö rasvaa paljon,kuten Veijo neuvoo?
Kyssäri kj.mattilalle
kasipasi
22300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
3 pakettia voita /per vrk
ovat ihan paikallaan. Kun ennen söin hiilihydraatteja 50-60% niin nykyisin rasvan käyttö on samaa luokkaa ja hiilihyraatit reilusti alle 20%. Ja rasva on pääasiallisesti terveellistä ja sydänystävällistä eläinrasvaa. Kaapista löytytyy myös kookos- ja oliiviöljyä mutta ei koskaan rypsiöljyä. Sille ei ole mitään käyttöä jo makunsa vuoksi.
polttoaineeseen varrattavissa
ainoa oikea on neitsytöljy
terveellisin öljy mitä tiedän. Kookosta syövissä maissa ei ole läheskään niin paljon sydäntauteja kuin meillä länsimaissa jotka käytämme epäterveellisiä maissi- ja rypsiöljyjä.
"Kookosta syövissä maissa ei ole läheskään niin paljon sydäntauteja kuin meillä länsimaissa jotka käytämme epäterveellisiä maissi- ja rypsiöljyjä. "
Saisinko tästä ihan tutkimusdataa ja vieläpä sellaista, missä osoitetaan, että SV-taudit johtuvat monityydyttymättömästä rasvasta. Näytä minulle yksikin tutkimus, missä rypsiöljyn on todettu aiheuttavan SV-tauteja (ja nyt ei käy Heikkilän ALA-höpinät)!
Itse asiassa Norjassa linolihappo (LA) ja alfalinoleenihappo (ALA) laimensivat transrasva-margariinien haittojaa. Siltikin riskikertoimet olivat rumia, mutta tutkimus todellakin osoitti, että PUFAlla voi vähenttä jopa transrasvojen haittoja.
"Adipose tissue fatty acids and risk of myocardial infarction--a case-control study."
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10951510
"Age and sex adjusted OR was increased in the fifth compared to the first quintile of trans fatty acids (OR 2.81, 95% CI 1.16-6.84), linoleic acid (OR 2.10, 95% CI 0.87-5.07) and alpha-linolenic acid (OR 1.96, 95% CI 0.83-4.61), and P for trend was 0.002, 0.005 and 0. 020, respectively. "
Huomaatko? PUFAlla voidaan lantata transrasvojen haitallisuutta LAlla 2.81 --> 2.10 ja ALAlla 2.81 --> 1.96. Onhan nuo riskikertoimet silti järkyttäviä, mutta sehän vain osoittaa, että transrasva on melkoista myrkkyä ja sydänterveyttä voi edistää nauttimalla monityydyttymättömiä rasvoja. Tätähän se Heh Heh ! on koko ajan painottanut Willettin megatutkimuksessa.
"Totta se on: Pehmeä rasva vähentää sydänkuolleisuutta"
http://www.aamulehti.fi/teema/terveys/134572.shtml
kookosöljystä.
Keskipitkät rasvahapot suojaavat sydänsolujen mitokondrioita hapetustressiltä.
Lemieux H, Bulteau AL, Friguet B, Tardif JC, Blier PU: Dietary fatty acids and oxidative stress in the heart mitochondria. Mitochondrion. 2010 Aug 5.Samansuuntaisiin tuloksiin on päätynyt myös:
Sabitha P, Vasudevan DM, Kamath P: Effect of high fat diet without cholesterol supplementation on oxidative stress and lipid peroxidation in New Zealand white rabbits. J Atheroscler Thromb. 2010 Feb 26;17(2):213-8. Epub 2009 Dec 24)
Neitsytkookosöljy vaikuttaa edullisesti veren rasvaprofiiliin ja auttaa ehkäisemään verisuonitukoksia.
Nevin K.G., Rajamohan T. Influence of virgin coconut oil on blood coagulation factors, lipid levels and LDL oxidation in cholesterol fed Sprague-Dawley rats. The European e-Journal of Clinical Nutrition and Metabolism, Volume 3, Issue 1, February 2008, pages e1-e8
http://www.kookosravinto.fi/uutiset/ajankohtaista/36
tuolla vhh höpinöillään itseltään rappuja hajalle !
Mietin vaan kun Veijon ohje on,että paljon rasvaa.
Ystäväni joka noudattaa Pellinkiläistä ja omistaa kuulemanmukaan kaikki Heikkilän kirjoittamat kirjat,ainakin melkein.Hän sanoi ettei niissä kirjoissa ole missään mainintaa että rasvaa pitää syödä paljon.Mainitsee että voita ja oikeaa kermaa voi käyttää jos haluaa.
jospa vhh:lla ei olekaan pakko syödä paljon sitä rasvaa,ainakaan heikkiilän mukaan ei.
Jyrsijöiden metabolia on sen verran erilainen, että niihin kannattaa suhtautua skeptisesti.
Tuossa ensimmäisessä tutkimuksessa kalaöljy oli sitten tehokkaampi kolesteroliprofiilin parantaja.
Pistetääs sitten toinen tutkimus peliin.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15539308
Yllättävää kyllä tässä kookosöljy sitten hävisi. Ei ole merkitystä kun oli jälleen kerran rottakoe.
Kookosöljyä syövissä maissa on isot erot sydäntautikuolleisuudessa. Esimerkiksi Polynesiassa sydäntautikuolleisuus on matalaa ja Intiassa korkeaa. Etsisin syytä muualta kuin kookosöljystä ja omana perustelemattomalla mielipiteelläni arvelisin, että kuidulla ja kalalla on iso merkitys.
Polynesiassa käytetään myös paljon hedelmiä ja hiilihydraattina nykyään myös riisiä perinteisten bataattien (tai niiden sukulaisten) asemasta. Kasviksia syödään myös paljon. Paistaminen on varsin uusi idea siellä. Banaaniakin syödään mutta se poikkeaa meillä myydystä suuresti.
"On olemassa rasva, jota diabeetikot voivat syödä ilman pelkoa. Tämä rasva on kookosöljy. Se ei ainoastaan ole aiheuttamatta diabetestä, vaan myös auttaa veren sokerin säätelyssä ja näin lieventää taudin vaikutuksia. Nauru-saaren asukkaat nauttivat suuria määriä kookosöljyä sukupolvien ajan sairastumatta koskaan diabetekseen, mutta kun he vaihtoivat sen muihin ruokiin, seuraukset olivat tuhoisat.
Kuten mainittu aiemmin tässä kirjoituksessa, kookosöljy vaatii vähemmän haiman tuottamia entsyymejä. Tämä vähentää haiman kuormitusta aterian aikana, jolloin insuliinin tuotanto on suurimmillaan, ja näin ollen auttaa haimaa toimimaan tehokkaammin. Kookosöljy auttaa myös soluja saamaan paremmin energiaa, koska se imeytyy helposti eikä tarvitse entsyymejä tai insuliinia. Sen on todistettu tehostavan insuliinin eritystä ja veren glukoosin käyttöä. Ravinnon kookosöljy tehostaa insuliinin toimintaa ja sen sitoutumista soluihin, verrattuna muihin öljyihin.
Intian Lääketieteellisen Yhdistyksen lehti on selostanut, että tyypin II diabetes Intiassa on lisääntynyt kun ihmiset ovat siirtyneet perinteisistä öljyistä, kuten kookosöljy, monityydyttämättömiin kasviöljyihin, joita mainostetaan sydänystävällisinä. Lehden kirjoittajat viittaavat monityydyttämättömien öljyjen yhteyteen diabetekseen ja suosittelevat kookosöljyn käytön lisäämistä diabeteksen ehkäisemiseksi."
Lähde: Bruce Fife, N.D.
jotain perää. MCT-öljy voi olla jopa terveellistä ja lauriinihapolla on antimikrobisia vaikutuksia. Joillain kuitenkin nuo esim. myristiinihappo sekä palmitiinihappo kookosöljyssä nostavat kolesterolia. Sitä voi tehdä myös lauriinihappo, mutta se kuuluu kuitenkin keskipitkiin (MCFA) C12. Vaikka seuraavassa on palmuöljyä, soveltuu se kookosöljyynkin.
"Impact of myristic acid versus palmitic acid on serum lipid and lipoprotein levels in healthy women and men"
http://atvb.ahajournals.org/cgi/content/short/14/4/567
"We used palm oil, high-oleic acid sunflower oil, and a specially produced high-myristic acid fat to achieve these differences. Each diet was consumed for 3 weeks in random order. Mean serum cholesterol was 4.53 mmol/L on the high-oleic acid diet, 4.96 mmol/L on the palmitic acid diet, and 5.19 mmol/L on the myristic acid diet (P < .0001 for all comparisons). "
Sekä myristiini- että palmitiinihappo nostivat myös HDLää, mutta LDL pomppasi reippaasti ylöspäin. Sitten lauriini- ja palmitiinihappo:
"Comparison of the effects of diets enriched in lauric, palmitic, or oleic acids on serum lipids and lipoproteins in healthy women and men "
http://www.ajcn.org/content/63/6/897.abstract
"We conclude that both lauric and palmitic acids are hypercholesterolemic compared with oleic acid. Lauric acid raises total cholesterol concentrations more than palmitic acid, which is partly due to a stronger rise in HDL cholesterol. "
eli auringokukkaöljyn oleiinihappoon (kertatyydyttymätön, omega-9, on myös oliiviöljyssä reippaasti) verrattuna sekä lauriinihappo että palmitiinhappo nostavat kolesterolia. Lauriinihappo tosin myös nostaa HDLää. Pysyisin silti melkein MCT-öljyssä. Keskipitkät rasvahapot C6-C12 imeytyvät suoraan ohutsuolen kautta porttilaskimosta maksaan ja käytetään energiaksi eli ei tarvitse kuljetella lipoproteiinien mukana.
eli saat syödä mitä tahansa ja lihoat kuin possu, mutta kookosöljy korjaa kaiken? Vai miten se nyt meni? Ei taida insuliiniresistenssi niin vain häipyä ilman laihdutusta. Siihen mielellään mukaan lihasten insuliiniherkkyyden parantaminen (esim. kuntosaliharjoittelu). Ei kookosöljy mikään "ihmelääke" ole. Ja taas kasviöljyt aiheuttavat diabetesta, varsinkin kun intialaiset eivät yleensäkään rasvalla läträä...oli öljy mitä tahansa.
Intiassa perinteiset rasvat ovat olleet sinappiöljy tai maapähkinäöljy tai kookosöljy ja ghee. Sinappiöljy on taasen pahaa ja on siksi korvaantunut muilla kasviöljyillä (soija- ja auringonkukkaöljyllä). Sinappiöljyssä on myös paljon ALA:a mitä ei ole noissa muissa.
Sinappiöljy ei myöskään ole mitenkään hyvä öljy intialaiseen ruuanlaittoon (maapähkinäöljy on)
Kookosöljyä ei siis ole käytetty koko maassa yleisesti vaan joissain osissa
En nyt kauheasti usko haimalle tai kilpirauhaselle tuotettuihin etuihin, enemmänkin sen helppo imeytyminen voi olla edullista. On joka tapauksessa hyvä ruuanlaittorasva, päihittää ominaisuuksissaan voin kirkkaasti. Saattaa olla terveellisempää kuin voi.
Diabetestä selittänee parhaiten lihominen sielläkin.
Jos verrataan hiilihydraatteihin niin syön paljon rasvaa jos hiilarit on alle 20% ja rasva 60%.
Kumpi oikeassa,Veijo vai Heikkilä?Toinen sanoo syö paljon rasvaa ja toinen taas ei kehota siihen.
Jos sinä syöt paljon rasvaa,et noudatakaan Heikkilän diettiä vaan Veijon.
Onko totta että olet lihonut vhh:lla 135 kiloiseksi ?
ruokavaliossa mitään eroa ole. Niinkuin sanoin se on suhteellinen käsite tuo paljon. Jos luet Heikkilän kirjoja ja niissä olevia suosituksia niin voisit sanoa että syödään paljon rasvaa koska Heikkilänkin mukaan on turha pelätä eläinrasvoja. Heikkilä suosittaa voita, rasvaista porsasta, rasvaista maitoa, kuohukermaa jne. Jos Heikkilä ei käytä sanaa paljon (en ole varma käyttääkö) niin et sinä tuosta riitaa saa.
eihän se ole riidan haastamista jos kysyn sinulta jotain,ainakaan minun mielestä.
ellet halua riitaa haastaa. Sain sen käsityksen että kohta olisit sanomassa että minä en noudata Heikkilän Pellinki dieettiä vaan Veijon dieettiä ja ainoastaan yhden sanan vuoksi "paljon"
Ehkäpä parempi lopettaa tämä keskustelu jos kysyminen on mielestäsi riidan haastamista.
PALJON veijo dieetillä ?