Tavallinen tai ehkä komeahkokin mies voi antaa itsensä vaikka lihoa ja yökerhoon menemisen sijasta avata perjantai-iltana sipsipussin ja katsoa vuokraleffoja koska mies voi aina ajatella "Ei naisia miehet hirveämmin kiinnosta" ja tällä tavalla miehellä on (teko)syy olla panostamatta itseensä erityisen paljon; 'kapinoida'. Mies tarvitsee optimistista ajattelua koska naispuolinen ympäristö ei tuota yleensä jatkuvaa validaatiota miehen tunteille.
Ruma nainen sen sijaan on heikoilla koska rumakin nainen voi käydä käytännön elämän 'miehen seksuaalisuus 101' kurssin ja nähdä että tavisnaisilla on roimasti kysyntää ja mahdollisuuksia paistatella suosiossa. Ruma nainen ei voi antaa itsensä lösähtää "Ei miehiä naiset pahemmin kiinnosta" verukkeella koska näkee jatkuvasti todisteita päinvastaisesta; eli miehiä kiinnostaa useimmat naiset. Naisen ainoaksi mahdollisuudeksi jää rehellisyyden hetkenä hyväksyä että on epäviehättävä miesten silmissä.
Ruma nainen sen sijaan on heikoilla koska rumakin nainen voi käydä käytännön elämän 'miehen seksuaalisuus 101' kurssin ja nähdä että tavisnaisilla on roimasti kysyntää ja mahdollisuuksia paistatella suosiossa. Ruma nainen ei voi antaa itsensä lösähtää "Ei miehiä naiset pahemmin kiinnosta" verukkeella koska näkee jatkuvasti todisteita päinvastaisesta; eli miehiä kiinnostaa useimmat naiset. Naisen ainoaksi mahdollisuudeksi jää rehellisyyden hetkenä hyväksyä että on epäviehättävä miesten silmissä.
Vastaukset 28
Vanhimmat
En jaksanut kauhean tarkasti tuota juttua lukea kun ei siinä mitään uutta ja kiinnostavaa ajatusta tuntunut olevan, ja suoraan sanottuna en tuota tilitystä edes ymmärtänyt, enkä vaivaudu lukemaan uudestaan, koska veikkaan että pelkkää paskaa siinä on pötkössä.
P.S. annoin itselleni jo miinuksen ettei muiden tarvitse vaivautua.
Oli kyl taas niin sekavaa tekstiä, että jäi punainen lanka hukkaa multa..Mutta kyllä sipsipussi/karkkipussi/suklaalevy/jäätelöpaketti aina miehen voittaa..Näin ruman naisen näkökulmasta ajateltuna.
Helppoa on vain luovuttaminen ja syyttää siitä naisia. Sad but true ;)
täysjärkinen mies ajattele ettei naisia kiinnosta.
Kyllä itsekkin yritin pitkään vakuutella itselleni, että olisin kiinnostava. Mutta naisten kommentin ovat saaneet minut vihdoin ymmärtämään, että olen vastenmielinen, alempiarvoinen... Heitä ei kiinnosta kaltaiseni miehet.
Vähän sekava aloitus....taitaa olla sarkasmia tai jotain, mutta järkeä siinä on kohdassa "koska mies voi aina ajatella "Ei naisia miehet hirveämmin kiinnosta"
Homman nimi on että nainen saa JOKATAPAUKSESSA syödä sipsiä-siideriä-karkkia ja lihoa läskiksi ja silti pitää itseään kauniina ( ja sekin on miehen syy ???? )
Toisaalta läski nainen saa munaa, koska panoihin se kelpaa.
Tavallista ( normaalipainoista tai lievästä riskiä , mutta raamikasta ) miestä taas ei reagoida tai huomioida ollenkaan.
Naisella on aina oikeus tai oikeutettu (teko)syy kasvattaa laardia ja läskimahaansa BB'tä seuraten ja elää harhakuvitelmissaan omasta "ykköslaadustaan".
vielä kumminkin miehiä useammin etsivät sitä yhtä ja oikeaa eivätkä panoseuraa (yäk). Siksi ei tule vilkuiltua vähän joka toista jannua tai flirttailtua niiden kanssa.
On se että me miehet voimme ajatella erilaisten aihetodisteiden perusteella ettei nainen voi kuitenkaan haluta miestä kunnolla joten naisia ei niin tarvitse yrittää miellyttää tai ajatella. Oli mies sitten ruma tai komea jne. niin mikään ei oikein takaa menestystä.
Sen sijaan nainen jolla ei niin hyvin mene ei voi ajatella samoin koska miehet kyllä kertovat johdonmukaisesti haluavansa naisia joten naisen täytyy ajatella että vika on hänessä eikä liian kovissa kriteereissä.
Menee vähän ohi aiheesta mutta jotenkin tuntuu ettet sinä ole oikein naisia yrittänytkään. Paitsi silloin joskus.
Onko nämä kirjoitukset jotain satiireja ja kieliposkessa tehtyjä?
Mieleen tulee parikin tyyppiä muilta palstoilta jotka kirjoittivat avauksia tietystä aiheesta ja olivat täysiä vitsiprovoja esittellen esimerkiksi täysin käsittämättömiä poliittisia kantoja.
Osa otti ne tosissaan. Sai naurua pidätellen lukea niitä tiettyjä avauksia.
Sulla on jo alkuasetukset noissa päättelyissäsi päin persettä lähes aina joten ei ihmekkään että pointti on kovin epäselvä ja johtopäätökset vielä syvemmältä.
Koska naisethan siis saavat aina huomita, kiinnostusta sekä toiveita tutustumisesta miehiltä, lienee turha toivoa että nainen tuntisi sympatiaa miestä kohtaan joka jääkin ilman näitä asioita. Koska reaktio on luonnollinen: mies on huono koska todisteita sopivuudesta kumppaniksi ei löydy? Miten "hyvä" mies voi olla huono? Tämä ristiriita näkyy raastavan niin monia miehiä.
Miksi mies ei kiinnosta naista? Tämähän on yksilötason vika siis miehessä. Eihän nyt kukaan aikuinen mies enää luule että kiinnostus "tulee itsestään"? Tai että se on asia joka "jaetaan" miehille että toisilla se on ja toisilla ei??
Tehkää nyt jotain duunia sen asian eteen että naiset kiinnostuvat. Eiväthän kaikki voi kiinnostaa kaikkia. Ihan turha perusnaamalla tai kropalla haaveilla niistä misseistä, tai on omattava tosi auervaaran perintönä saatu luonne naisten iskemiseen.
"Koska naisethan siis saavat aina huomita, kiinnostusta sekä toiveita tutustumisesta miehiltä, lienee turha toivoa että nainen tuntisi sympatiaa miestä kohtaan joka jääkin ilman näitä asioita. Koska reaktio on luonnollinen: mies on huono koska todisteita sopivuudesta kumppaniksi ei löydy? Miten "hyvä" mies voi olla huono?"
Juuri näin naiset ajattelevat vaille naiseuraa jääneestä miehestä vaikka hän olisi kuinka hyvän näköinenkin. Nainen diskaa tälalisen miehen kelvottomana luuserina tai nössönä tai perverssinä tai ties miten, mutta pomminvarmasti aina negativisesti hänet mielessään määrittämällä ja leimaamalla.
Tietenkin jos joku vailla naisseuraa oleva mies olisi sen lisäksi että on vähintäänkin kohtalaisen hyvän näköinen vielä varakaskin ja arvostetussa asemassa tavarantuotannossa niin kyllä häntä naiset jo silloin piirittäisivätkin ja hän muutenkin ajautuisi vähän pakostakin tilanteisiin joissa hän törmäisi naisiin jotka hänen seuraansa tunkisivat. Tällainen naisen päässä hahmotettu arvio miehistä vielä vahvistaa hänen uskoaan siitä että vailla naisseuaa olevan miehen täytyy olla kelvoton. Nainenhan lähtökohtaisesti ajattelee aina oman tasonsa riittävän tämän e.m. korkean tason miehen naiseksikin, sillä kelpaahan nainen nuorena(jos ei nyt niitä kaikkein rumempia ole) ainakin satunnaiseksi panoseuraksi tällaiselle korkeaman tason miehellekkin.
"Miksi mies ei kiinnosta naista? Tämähän on yksilötason vika siis miehessä. Eihän nyt kukaan aikuinen mies enää luule että kiinnostus "tulee itsestään"? Tai että se on asia joka "jaetaan" miehille että toisilla se on ja toisilla ei??"
Näin se menee vaikka juuri naisten käyttäytyminen on keskeisessä roolissa siinäkin miten osalle miehistä kehittyy n.s. love-shy-luonne.
"Tehkää nyt jotain duunia sen asian eteen että naiset kiinnostuvat. Eiväthän kaikki voi kiinnostaa kaikkia. Ihan turha perusnaamalla tai kropalla haaveilla niistä misseistä, tai on omattava tosi auervaaran perintönä saatu luonne naisten iskemiseen. "
Kukaan nainen ei tule kiinnostumaan miehestä joka on parisuhde/seksi-markkinoilta syrjäytynytynyt. Ei vaikka tälalinen mies jonkin ihmeen kautta saisi opeteltua naiseniskemiseen tarvittavat käyttäytymistavat. Jossain vaiheessa naiselle kuitenkn paljastuisi miehen vähäinen parisuhde/seksi-kokeneisuus ja mies muuttuisi sitä myötä naiselle turn-offiksi. Meidän oloissammehan kaikki vähänkin säällisen näköiset naiset ovat aina hyvin paljon parisuhde/seksi-kokeneita jo hyvin varhaisesta iästä asti.
Naisten kanssa on ihan turhaa alkaa järkeilemään näitä juttuja, koska he ajattelevat tunteillaan ja vaginallaan ja siinä ei mitkään maailman loogisimmat ja järkevimmätkään perustelut auta. Se on viidakon laki!
- mielenkiintoinen ilmaisu :-D Mutta kyllä, "ajattelen tunteilla", jos niin voi sanoa. En usko mottoon "kärsi, kärsi, kirkkaamman kruunun saat" vaan pyrin tekemään valintoja, jotka tekevät minut mahdollisimman onnelliseksi. Sillä edellytyksellä, että ne eivät vahingoita muita (ja ei, se etten harrasta seksiä "ATM:n" kanssa ei ole heidän vahingoittamistaan).
Olen tuo edellinen, ja kyllä minä olen vakuuttunut että lähes kaikkien naisten suhtautuminen parisuhde/seksi-markkinoilta syrjäytyneisiin miehiin seuraa aika tarkkaan sitä logikkaa jonka kommentissani esille toin ja se mys perustuu loogisesti esittämiini naisen hahmottamiin premisseihin(joskin nämä premissit tietenkin useimmiten falskeja ovat niinkuin esityksestäni ilmi tuli).
Kyllä naiset tunteilevat sekoilevat ja ties mitä, mutta naisten suhtautumineen vailla naisseuraa oleviin parisuhde/seksi-markkinoilta syrjäytyneisiin miehiin noudatteelee aika tarkkaan esittämääni logikkaa. Tosin tämä asia voi olla jollain vaistotasollakin koodattuna naisen päähän eikä hän silloin mitään sen kummempaa logikkaa varsinaisesti sovella, mutta näin se menee kuitenkin.
Tästähän on käytännön tasolla saatavissa havaintotodisteita mielin määrin. Jos ette usko niin yrittäkääpä miehet joskus esiintyä vailla naisseuraa olevana parissuhde/seksi-markkinoilta syrjäytyneenä miehenä. Jos osaatte tämän tehdä vakuuttavasti naisten edessä niin palaute naisilta on 100 prosenttisesti turn-off olette sitten minkälaisia ja näköisiä miehiä hyvänsä.
vieläkin kuluneen työviikon jäljiltä, kun en ymmärtänyt tekstiäsi.
Mutta itse siis viihdyn _hyvässä_ seurassa. Ihan sama onko se seuralainen "parisuhdemarkkinoilta syrjäytynyt" tai YTM/KTM/ATM (ei ole tapana kysellä historiaa).
Seksimarkkinoilta syrjäytynyt mies? Ovatko nämä miehet syrjäytyneet muustakin markkinahumusta? Vaikea kuvitella, että alle 70-vuotias, päällisin puolin terve, kohtuullisesti toimeentuleva, siististi pukeutunut, parturissa, hammaslääkärissä ja suihkussa säännöllisesti käyvä, ei vaikeasti ylipainoinen mies, jäisi naisilta kokonaan kokeilematta. Pitkäaikaisen suhteen muodostumiseen vaikuttavat muutkin, kuin edellä mainitut jutut, mutta jos puhutaan pelkän seksin saamisesta tuolloin tällöin..
Tietenkin on mahdollista, että mies itse tai hänen alitajuntansa päättää olla ilman naisseuraa. Moni miekkonen järjestää itsensä pelistä ulos ihan itse, omilla vaatimuksillaan, minkä moni poika tälläkin palstalla auliisti myöntää.
Ne miehet, joiden naisena kuvittelen oikeasti joutuvan elämään ilman seksiä, ovat alkoholisteja, vammoista ja sairauksista kärsiviä.
Huono itsetunto miehellä on äärimmäinen turn off naisille. Jos mies arkailee tai on seksuaalisesti passiivinen, eikä osaa/uskalla tehdä aloitteita riittävän rivakasti tai ollenkaan, tai on ujo, ääni vapisee ja kädet tärisee kun lähestyy naista, eikä aina tarvitse olla edes tällaisia ulkoisia arkailun tunnusmerkkejä, riittää tietynlainen sisäänpäinkääntynyt asenne, joka on monille persoonallisuudenpiirre eikä mikään vamma josta voisi parantua, niin sellaisen on hyvin vaikea saada naista tai seksiä - ei se välttämättä mahdotonta ole, mutta vaatii paljon työtä ja on huomattavasti epätodennäköisempää kuin ns. normaalin, tasapainoisen mutta tavallisen näköisen miehen seksin saanti.
Ihmiset jotka on tasapainoisia, sosiaalisia ja omaa hyvän itsetunnon, heidän on hyvin vaikeaa ymmärtää tätä. Vaikka olisit ujo mies niin se ei tarkoita että sinun täytyisi "tyytyä" sellaisiin naisiin jotka eivät sinua seksuaalisesti tai muutenkaan miellytä - tämä ei tarkoita sitä että tavoitellaan mahdottomia kaunottaria. Eihän nämä sosiaalisesti "menestyvät" ihmisetkään harrasta seksiä tai seurustele ihmisten kanssa jotka eivät heitä miellytä, miksi siis tällaisten "syrjäytyneiden" pitäisi itsensä johonkin sellaiseen pakottaa?
Tv:ssä, elokuvissa, mainossa ja joka puolella puhutaan seksistä kuin se olisi jotain sellaista jota kaikki harrastaa kaikkien kanssa ja jota kaikki jatkuvasti saavat, mutta on paljon (lukumäärää en tiedä) miehiä JA naisia, jotka ovat syrjäytyneet ns. seksi/parisuhdemarkkinoilta samalla tavalla kuin jotkut ovat syrjäytyneitä työsuhdemarkkinoilta. Mitä pitempään olet työttömänä, sitä vaikeampi sinun on saada työtä, mutta toisin kuin työttömien kohdalla, Suomessa ei ole mitään parisuhdetoimistoa joka järjestää seksittömille kursseja tai harjoittelua seksin tai parisuhteen parissa. Näillä seksittömillä on usein negatiivista kokemusta vastakkaisesta sukupuolesta, toistuvaa torjutuksi tulemista, ja monilla saattaa traumat ja epävarmuudet tulla jo lapsuudesta lähtien, olla koulukiusattuna oloa jne., joka kaikki johtaa epäluottamukseen muita ihmisiä ja vastakkaista sukupuolta kohtaan.
Se on helppoa ylimielisenä heittää että "kyllä kaikki seksiä ja parisuhteita saa jotka sitä haluaa", jos itsellä menee seksi/parisuhderintamalla hyvin. Ihmiset ovat kuitenkin erilaisia ja heillä on erilaisia kokemuksia asioista. Mietipä sitä.
Kyllä sitä vaan on eletty 2,3,4-ja vielä nyt viisikymppisenäkin käytännöllisesti katsoen kokonaan ilman naisseuraa eikä mitään sekssiseuraakaan ole ollut. Jotain on vähän kolmekymppisenä ollut mutta oli niin kertakaikkiaan sopimaton(ainakin siinä mielessä että ei hänestä enää elämäni naiseksi ollut) että ei hänen kanssaan seksijutuistakaan minulle ollut mitään vaikka nainen olikin minuun ihastunut ja rakastunut korviaan myöten.
Viimeinen elämäni neljästä asiallisen oloiseseta naisesta jonka kanssa hänen kämpillään 29 vuotiaana sänkyyn menin jäi minulta heti alkuun siksi kun hän yhtäkkiä siinä kertoi seurustelevansa 10 vuotta vanhemman miehen kanssa. Myöhemmin tämä nainen vielä otti yhteyttä ja sönkkäsi jotain että minun olisi pitänyt tulla puolitiehen vastaan. Voi perkele tule sellaisessa tilanteessa sitten mihinkään vastaan kun hänen siihen kertomansa seurustelujuttu tyrmäsi täysin. On niin jäänyt tämä tapaus mieleeni siksi kun hän jäi elämäni viimeiseksi asiallisen oloiseksi naiseksi jonka kohtasin.
26-vuotiaana tulin paremman työn puutteessa Helsinkiin ja olin muutaman vuoden vartijana lähinnä yövuoroissa keskustan kävelypiireissä. Muutaman kerran Old bakersissa kävin ja jossain roballa. Näissä oli omat jenginsä ja yksin sai pöydässään istua ei edes kukaan mies tullut juttelemaaan naisista nyt puhettakaan. Joskaan en ole ollut ihan hintelä niin en minä ole koskaan ollut mikään bodari-skini ja vartijanakin oltiin tuolloin vartijan puku päällä koppalakki ja kravattipakko, kasvojeni suhteen minulla ei koskaan ole ollut mitään komplekseja.
No en minä vielä 70 vuotias ole mutta 60 on jo seuraavaksi lähenemässä. Kyllä minä totiseti nykyään oman ikäisiäni naisia saisin ja joitain niin nuoriakin kuin vaan iän puolesta yleensä sietäisin seurakseni ottaa(ainakin periaatteessa hyvinkin) varsinkin siksi kun olen vielä vähän varakaskin ja ulkonäköni verrattuna oman ikäisiini miehiin on varmasti vielä parempi mitä se vastaavassa vertailussa oli joskus parikymppisenä tai jopa altakin sen. Se vaan että ei tällaisista naisista tahdo löytyä enää ketään josta olisi minun surujani lieventämään eikä edes seurakseni muutenkaan.
Minä kyllä tykkään katsella nettisaiteiltakin nuoria kauneita naisia. Tarkoitan siis todella kauneita ja kasvoiltaankin nimenomaan vielä persooonallsella tavalla kauneita. Katselen heitä kauniisti ja seksikkäästi pukeutuneenakin ja paljon nimenomaan kasvojen ilmeitä, mutta en ole kiinnostunut pornokuvista ollenkaan. Toisin kuin jotkut ehkä saattaisivat luulla niin en kuitenkaan käytä näitä naisten kuvia tai esityksiä johonkin runkkauksen avittamiseen vaan ihan vaan tykkään katsella miellyttävällä ilmeellä varustettuja kaunottaria ja heidän poseerauksiaan. Minä myös joskus chattailen maksullisilta saiteilta löytämieni tällaisten kaunottarien kanssa. Jotkut playboy-mallit tai penthousen kuukauden petti eivät ole niitä kauneimpia joita minä tässä tarkoitan vaikka hekin ihan kohtalaisen asiallisen näköisiä yleensä ovat.
Tallinna-mies vastauksestasi.
Eli klassinen tapaus. Oman ikäinen seura ei kelpaa, koska oma ulkonäkö tuntuu olevan vielä melko lailla priimaa / on rahaakin pankissa / tohtorin tutkinto plakkarissa / .. on siis riski, ettei kuitenkaan kohtaisi vertaistaan tai mikä vielä pahempaa, kiinnostuisi ihmisestä, joka on omien tasokuvioiden ulkopuolelta, joten aina parempi olla yksin.
Et sitten tuota kirjoitustani osannut tulkita ollenkaan niin mitä siinä tarkoitin, tai, niinkuin epälen asian olevan, et halunnutkaan sitä tulkita niin kuin mitä minä siinä tarkoitin.
Mistä päättelet että olisin Tallinnan mies ? Se on kyllä totta että Tallinnassa on hyviä strippareita yökerhoissa ja jotkut niistä esiintyvät netissäkin mallichattailijasaiteilla. Olen kyllä viime aikoina vähän seurannut myös yhtä ihan hyvän näköistä stripparia Tallinnasta netisssä, mutta en ole hänen kanssaan kuin muutaman kerran private-chattaillut. Kyllä minun löytämäni 3 huippukaunotarta ovat olleet venäläisiä opiskelijoita Sankt Petersburgista ja yksi heistä Ukrainasta, sellaisia vähän tall and slender body pimuja fantastisine kasvoineen ja ilmeineen ja poseerauksineen.
Se menee näillä mallichattailijasaiteilla niin, että siinä etusivulla pönöttää aina esityksineen ne pimut jotka eivät oikeastaan ole järin vetävän näköisiä vaikka heistä monet populaareja ovatkin. Saiteilla esintyy mm. juuri jotain Penthousen kuukauden pettejäkin jotka ovat esim. jotain ylisuuririntaisia aasialaisia sekä sitten peruspimuja jotka eivät järin häävin näköisiä ole eikä heidän showtaan jaksa paljon ollenkaan katsella.
Mutta mistä sinä tuon Tallinnan tuohon vedit ? Oliko sinulla jotain muita perusteita päättelyllesi kuin nämä mallichattailijasaittien model girl pimut tai pimuina esiintyvät.
Sittenpä ei ole sinulla mitään hätää.
Laitan tämän asian nyt oikein selkeästi niin kuin mitä se omien havaintojeni mukaan on.
En tunne, en tiedä, enkä ole tavannut ainuttakaan ainakin joskus nuoruudessaan vähintäänkin siedettävän näköistä (enkä edes koko ikänsä rumiluksena ollutta) naista jolla ei olisi ollut joskus ainakin vähän aikaa joku vakipanija ja/tai parisuhdekkin. Toisaalta olen tunteunut ja tietänyt monta miestä ja ihan fiksuja ja hyvän näköisiäkin joilla ei ole ollut lainkaan naisia koko elämänsä aikana, ja vielä enemmän sellaisia miehiä joilla ei koskaan ole ollut ainuttakaan sellaista vähänkään asiallisen oloista naista(ja heidän tasolleen vähänkään sopivaa) josta olisi ollut heidän elämänsä naiseksi ja jonka kanssa perheenkin olisi voinut perustaa ja lapsiakin harkita.
Itse asiassa aika hyvä teksti, carpe diem-tyylinen. Mies on rakkauden työläinen, meillä joillakin on vain työvälineet niin vähissä ettei sinne töihin lähtemisellä niin väliä ole.
Peukku!