Olen jo 17-vuotias poika. Olen melko nopea uimari. Asun pääkaupunkiseudulla ja olisin kiinnostunut aloittamaan uinnin ihan ohjattuna harrastuksena. Voin sanoa, että se on laji joka minua todella kiinnostaa ja josta nautin. Olen käynyt uimahallissa uimassa noin pari kertaa viikossa, mutta ihan vapaasti. Nyt olen kuitenkin kiinnostunut aloittamaan uinnin ihan ohjattuna harrastukena. Jopa kilpauintina. Kysymys onkin, että olenko jo aivan liian vanha aloittamaan tätä? Pituudeltani en ole kuin n. 175 cm Toivoisin todella etten olisi vielä liian vanha.
Vastaukset 2
- Juho Ratava
Omanikäisissä kilpauintiryhmissä voi olla vähän turhan kova meno - kymmenen vuotta tiettyä urheilulajia kilpajoukkueessa harrastanut nyt vaan on eri tasolla kuin "harrastusmielessä" silloin tällöin lajia harrastanut. Kannattaa tutustua eri seurojen "Masters" eli aikuisjoukkueisiin. Tosin paikalliset valmentajat osaavat parhaiten sanoa oman mielipiteensä, mitä sinun kannattaisi tehdä.
Luettelon paikallisista uimaseuroista saa vaikkapa lajiliiton sivulta http://www.uimaliitto.fi/fi/seurat/ - hehdfhd
En usko, että susta enää mitään kilpauimaria saa kun noin vanha oot. Mutta jos tykkäät nii voithan kokeilla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS581910Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13840Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.46723Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke41666- 43631
- 80606
- 47604
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29536- 47514