PuulaGolf osake, ostaa vai ei?

valistunut kuluttaja

Olen ostamassa golfosaketta ja tutkiskelin tuttavan suosituksen perusteella edullista PuulaGolf Oy:n osaketta. Kenttä on 9 väyläinen ja kohtuu lähellä. Hintaa puulagolf osakkeella on 2750 eur ja jäsenien toteutunut hoitovastike 2010 on 625 eur vuosi. Lähistöllä on pari 19 väyläistäkin. Annila golf jossa osake 7000 eur ja hoitovastike 150 eur vuosi. Revontuli golf jossa osake 3300 eur ja hoitovastike 324 eur vuosi.

Varmaan tuo Puulagolffin halpa hinta selittyy kun kentä on 9 väyläinen noihin kahteen täysipitkään verrattuna. Kuitenkin tuo 2010 toteutunut hoitovastike on suhteellisen kallis (625 eur) verrattuna Revontuli golffiin tai Annila golffiin. Hintava vuosittainen hoitovastike tekee pitkän päälle osakkeen hinnan kalliiksi vaikka ostohinta olisi miten edullinen tahansa. Eihän sitä köyhän kannata huonoa ostaa :)

Tästä innostuneena katsoin www finder fi sivuilta miten näillä kandidaateilla menee talouspuolella pitkän päälle. Annila golf painiskeli 300t eur liikevaihdon hujakoilla ja Revontuli golf hiukan alle 400t eur vuosiliikevaihdossa. Puulagolf pärjäsi ilahduttavasti 250t eur liikevaihdolla ollakseen vain 9 väyläinen. Revontuli golf teki tasaista voittoa vuosi toisen perään ja varmaan tuo selittää osaltaan miksi hoitovastike on suht alhainen. Annila golf teki plus miinus 0 linjaa. Siellä näytti olevan henkilökuntaa enemmön kuin kahdessa muussa kandidaatissa mutta iso kenttähän vaatiikin enemmän. Tosin hoitovastike oli miellyttävä 150 eur vuosi! Veronpalautus tosin ei anna myöten ostaa 7000 eur osaketta joten tämän hylkään.

Puulagolf teki hyvää liikevaihtoa ollakseen 9 väyläinen kenttä mutta hoitovastike oli porukan kallein (625eur). Ilmeisesti tähän on osaa kentän TJ:n ja hallituksen jäsenen omistamalla omalla hallinnointiyrityksellä, Puula Management Oy, joka www finder fi mukaan näytti laskuttavan hallinnointi/konsulttipalkkioita golfyhtiöltä sen verran vuodessa että jäi vastiketta maksettavaksi golf yhtiön osakkaille. Turhasta johtamisesta kun ei kannata koskaan maksella :(

Äkkiseltään siis Revontuli golf vaikuttaisi hyvältä:
- kohtuuhintainen osake 3300 eur
- kohtuu vastike 324 eur vuosi
- tekee tasaista voittoa vuosi toisen perään eli vastikekin varmasti säilyy alhaisena

Soitto Revontuli golffiin selvensi että TJ toimii itse yrittäjänä eli luultavasti myös hänen intressi on pitää kulut kurissa ja pitää voitto tasaisena. Johtamisesta ei maksella siis turhia täällä.

Ennen kuin nuijin päätökseni näiden kolmen väliltä niin kysymykseni on:
1. Onko noilla hoitovastikkeilla käytännön merkitystä jos osakkken arvo nousee hyvin vuosien saatossa?
2. Onko edukkaampaa ostaa osake vapailta markkinoilta kuin suoraan golfyhtiöltä?

3

1709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ReGgari

      1. Hoitovastikkeella on toki merkitystä, onhan se maksettava vuosittain pelasi tai ei. Toisaalta se kertoo siitä, miten golfkenttää pidetään kunnossa. Aika kovalta kuulostaa tuo Puulan yli 600 €! Revontulen kenttä on hyvässä kunnossa aikaisesta keväästä pitkälle syksyyn, joten vastikkeelle tuntuu tulevan hyvin katetta.
      2. Jos onnistuu saamaan osakkeen vapailta markkinoilta, voi sen saada edullisemmin kuin yhtiöltä.

      P.S. Meillä voi tulla keväällä myyntiin 2kpl ReG:n A-osaketta (muuton vuoksi).

    • Hyvä tietää

      Hyvin olet selvittänyt asioita niinkuin tuleekin. PuulaGolfin kotisivuilla näkyy, että vuonna 2011 on erikoistarjous messupäivinä (Golf-messut, OmaMökkiMessut ja Omakotitalonäyttely) jolloin osake 1800 eur. On todella kova tarjous. Vuonna 2011 uuden osakkeen ostajalla ei vastiketta. Normaali vastiketaso 550eur, joka todennäköisesti laskee osakkaiden määrän kasvaessa. Se toinen yhtiö Puula Management vastaa PuulaGolfin hallinnosta eli erillistä toimitusjohtajan palkkaa ei makseta (eli on yhtiölle edullisempi ratkaisu).

    • golffari hcp 5,3

      osta puulagolfista!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe