Mitä hyvää saa 30 000€? Kun pitää valita työsuhde auto

hieman reissuhommia

No niin, tuli sitten esimieheltä edotus, saat tulevan palkankorotuksen sijasta käyttöetu auton firmasta. Max hinta on 30 tonttua. Mikäs olisi ihanne valinta kun valitaan uusista autoista ja sitä pitäisi kärsiä 3 vuotta.

9

1635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keskiluokasta

      Mikä auto sulla on nyt ja minkälaisen tarvit kautta haluat?

      Laita autotalli.com hakuun uuden auton hinnaksi noin 30.000€ (pari tonnia alle, ettei mene lisävarusteiden ja toimitusmaksujen kanssa yli haarrukasta) ja katso mitä sillä saa. Kannattaa tietysti ostaa dieseli, jos pitää itse ostaa polttoaineet.

      Audi A3, Citroen C4, Ford Focus, Mazda 6, Nissan Qashqai, Peugeot 3008, SEAT Exeo, Skoda Octavia, Toyota Avensis, Volkswagen Golf, Volvo S40

    • 800 euroa/kk

      Entäs jos otatkin palkankorotuksen ja ajat omalla autolla? Ei tarvitse pistää noin paljon rahaa rautaan kiinni. Saattaa tulla edullisemmaksi sekä firmalle että sinulle.

    • Tämä on laskettu

      Jos ajat kohtuullien paljon kilometrikorvattavaa ajoa niin firman työsuhdeauto ei välttämättä lyö leiville.

      Yleisesti ottaen sääntö on: Mitä vähemmän on firma-ajoa ja mitä enemmän täysin omaa ajoa niin sitä paremmin TÄYSI AUTOETU kannattaa. Käyttöetu on aivan hanurista. Sehän on muistaakseni 150 Euroa verotusarvoa vähemmän kuin täydessa autoedussa riippumatta auton kulutuksesta, hinnsta tms. seikoista. Eli jos tankkaat kuussa yli 150 Eurolla niin otat käyttöedussa takkiin. Käyttöedusta toki saa firmalta 12c/km firma-ajoista joka kattaa dieselin kohdalla polttoainekulun mutta bensaautoissa ei välttämättä edes sitä.

      Jos nyt työsuhdeauton haluat/saat ja hintakatto on 30 t€ ja saa olla diesel ja auton pitää olla isohko niin Octavia Combi TDI:tä on vaikea ohittaa. Käyttöetuautossa pitää sopia että firma maksaa dieselveron, tämä on laillista mutta pitää sopia firman kanssa etukäteen. Voi muuten sylettää sellainen 470 Euron lisäverolappu siitä että saat ajella omilla polttoaineilla firman autolla.

      Eli palaapa kulmahuoneeseen ja sano että täysi autoetu tai palkankorotus on ne vaihtoehdot joista haluat keskustella. Käyttöetu on edelleen kallis vaikka itse maksat polttoaineet joten sitä et halua.

      • niinpä niin

        vapaa vs käyttöetu ero riippuu tietysti auton hinnasta mutta jos vähän ajaa 150e tankkaa aika paljon dieseliä. Vapaa alkaa kannattamaan vasta sen jälkeen.

        Toinen pointti on pääomat.

        Laitatko autoon kiinni 30te omia/pankin rahoja vai ajatko firman autolla ilman ko riskiä.
        Samoin vakuutukset, kuluvat osat mm renkaat jne kuuluvat myös käyttöetuautoon.

        Joten asioilla on monta puolta.
        Vapaa etu on helpoin ja yksinkertaisin, ei mitään km-kirja kikkailua vaan tankki täyteen
        ja menoksi!


      • snowmoon2
        niinpä niin kirjoitti:

        vapaa vs käyttöetu ero riippuu tietysti auton hinnasta mutta jos vähän ajaa 150e tankkaa aika paljon dieseliä. Vapaa alkaa kannattamaan vasta sen jälkeen.

        Toinen pointti on pääomat.

        Laitatko autoon kiinni 30te omia/pankin rahoja vai ajatko firman autolla ilman ko riskiä.
        Samoin vakuutukset, kuluvat osat mm renkaat jne kuuluvat myös käyttöetuautoon.

        Joten asioilla on monta puolta.
        Vapaa etu on helpoin ja yksinkertaisin, ei mitään km-kirja kikkailua vaan tankki täyteen
        ja menoksi!

        No ei se vapaa autoetu välttämättä noin toimi. Jos omaa ajoa on yli tietyn määrän niin verottaja voi alkaa siitä rokottaa.

        Ja mihin unohtui Seat Leon?


    • rtrryr

      Mites olis Peugeot uusi 508?

    • Ei VW enää

      Katsoppa Lagunan Business hinnasto. 175 hv diesel automaatti maksaa 500 Euroa yli tuon rajan mutta paketti on hyvä työsuhdeautoilijalle.

    • Trapetsitehtailija

      Toy-auto Gorilla Linea Suoli Pulus. Jää vielä rahaa kaljaan ja siniseen lenkkiin.

    • onkummaa

      V50 classic Drive 1.6 dieseli. Varusteet on tohon hintaan kunnossa, kun ovat nykyään classicceja...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      282
      2574
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1379
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1251
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      97
      1188
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1185
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      1042
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      946
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      890
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      797
    Aihe