Olen pelannut vuosia tennistä mutta en ele ikinä käynyt vielä kisoissa. Nyt suunnittelin osallistua johonkin D-luokan kisoihin. Onko kokemusta miten niissä pelataan? Ovatko pelit normaalia lyhyempiä? Ei kai yhden päivän aikana voi olla montaa täyspitkää ottelua?
Miten pelataan D-luokan kisoissa
Tenniskisoihin
1722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tennisliiton sivulla www.tennis.fi on kilpailuista tietoa ja voit katsoa pelisysteemit ässä-tulospalvelusta. Kisoihin päästäksesi sinun tule olla jäsen tennisseurassa ja sinulla tulee olla K-lisenssi.
Ottelut pelataan paras kolmesta-systeemillä (yleensä) ja ihan normaaleilla erillä. Otteluita voi tulle enemmän kuin 1/peliväivä. D-luokassa on myös todella hyviä pelaajia mukana, joten kauhean pitkälle ei kannata suunnitella. On täysin mahdollista, että jo ensimmäisessä ottelussa tulee täysin ylikäymätön vastastustaja eteen - joka ei ole mikään syy jättää osallistumista väliin. Rohkeasti vain yrittämään ja ensimmäisen kisan jälkeen usein syttyy into harjoitella ja yrittää uudestaan.